Rozhovor Setkání Ateliér Knihy Hudba Galerie Divadlo Muzeum Architektura Fokus
Novinky z medicíny Diagnóza Domácí lékárna Pedagogika Léčba Komenským WALD Press Archiv
Novinky v umění

Poděkování Václavu Němcovi
Cenu WALD Press AWARD za rok 2017 získal filozof, pedagog, spisovatel a neúnavný aktivista Václav Němec. Pamětní plaketu prof. Františka Walda mu 17. prosince 2017 v prezidentském salonku Rudolfina předal Jiří Wald, který tak ocenil jeho neohroženost a “akčnost”, s níž posiluje vliv občanské společnosti a odvážně  hájí základní demokratické principy a hodnoty.

Pozor, občané! Přijďte na Koncert pro budoucnost
Na Václavském náměstí se 17. listopadu 2017 opět koná Koncert pro budoucnost. Přijďte si od 16:30 hodin poslechnout řadu známých hudebníků a dalších osobností, jimž není lhostejná současná politická situace. Přesně v 19:30 hodin pak bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Nezapomeňte si s sebou tedy vzít píšťalku!

Franta: Návrat domů!
Výtvarník Franta, alias František Mertl, převzal
1. listopadu 2017 z rukou ministra kultury Daniela Hermana medaili Artis Bohemiae Amicis za celoživotní dílo a propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí. Světoznámý umělec se tak symbolicky a snad už definitivně vrátil domů.
Od 50. let minulého století žije a tvoří totiž ve francouzském Vence, teprve od roku 2015 má také stálou výstavu obrazů, grafik a soch v rodném Třebíči.

Cena ČT za přínos kultuře a umění
Manželé Radana a Jiří Waldovi jsou prvními držiteli Ceny České televize za podnikatelský přínos kultuře, která se poprvé v historii udělovala v rámci soutěže EY Podnikatel roku 2016.  V současné době byly uzavřeny nominace na druhý ročník soutěže. Znáte také nějaké české podnikatele, kteří přispívají ke kultivaci veřejného života? Aktivně podporují kulturní a společenské dění? Pomáhají festivalům, divadlu či péči o naši krajinu? Své kandidáty můžete navrhnout zase za rok. 

DOPORUČUJEME:
Setkání s Miladou Horákovou a Soňou Červenou
Hudební a dokumentární kompozici o největší české hrdince 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti, natočila Olga Sommerová v roce 2009 a nazvala ji Do samoty v tanci. Strhující dokument mapuje vznik opery Zítra se bude..., kterou vytvořili Aleš Březina s Jiřím Nekvasilem, a v níž hlavní roli ztvárnila pěvkyně Soňa Červená. Snímek najdete v archivu České televize ZDE.

KNIŽNÍ TIP
Vlastizrady Petra Krále
Státní cena za literaturu byla 24. října 2016 udělena Petru Královi za jeho obsáhlý soubor esejů a kritických statí Vlastizrady. Články o literatuře, o malířství, filmu, fotografii, jazzu či gastronomii v kombinaci s úvahami o společnosti a kultuře, jsou inspirativním čtením. Přikládáme rozhovor s autorem...

Malá mořská víla a SKUTR
Na dně moří, tam, kam by lidské oko nedohlédlo, žije v mořském království víla. Pleť má čistou a hebkou, oči modré jako hlubina a její srdce trápí láska… Nová inscenace Stavovského divadla na hudbu Zbyňka Matějů a v režii tandemu SKUTR uvede půvabnou pohádku H. CH. Andersena jako večer poetických tanečních obrazů, který je určen nejen rodinám s dětmi, ale všem, kteří milují tento nesmrtelný příběh.

 NÁPADY, INSPIRACE, VÝLETY

Vlci na Šumavě.
Seznamte se!
Zdálo se, že z Česka zmizel navždy – dnes se však malu vrací, čehož příkladem budiž šumavská vesnice Srní a tříhektarový vlčí výběh s poznávací vysutou stezkou. Už se tady narodila vlčátka.


Cesta za Santinim
Kostel, budova proboštství i ambity byly postaveny podle Jana Blažeje Santiniho, což vydá na unikátní zážitek. Doporučujeme ale i historickou expozici se školní třídou či poštou z 19. století. Možná to překvapí i děti křtěné iPhony.

DOPORUČUJEME
Dietrich Bonhoeffer: Na cestě ke svobodě

Dobrou knihu není třeba zvlášť definovat, pozná se podle toho, že má co říct v každé době. Přesně to platí o textech, jež za druhé světové války psal ve vězení Dietrich Bonhoeffer. Dnes, zdá se, myšlenky tohoto německého myslitele, teologa a důsledného antifašisty, jehož Hitler neváhal ještě v dubnu roku 1945 poslat na smrt, nabývají však znovu až na děsivé na aktuálnosti.

Pavel Černoch: Nechci žít podle cizích pravidel
Když zkouší operní roli, vždycky má v zákulisí počítač. A v pauzách, když se přestavuje scéna, řeší firemní věci. Nemohl bych tam jen čekat a koukat do blba, říká operní pěvec, který na světových pódiích sklízí v poslední době úspěch za úspěchem.


KNIŽNÍ A HUDEBNÍ TIPY

Viktor Krejčí: Lesk světa
Kniha fotografií Lesk světa byla vydána k příležitosti autorovy výstavy v Galerii u Betlémské kaple.


M. Zelinský, M. Klíma – O umění s rozumem II
Druhý díl úspěšné publikace, v níž umělci a vědci přemýšlejí o smyslu svého počínání.

Antalogie moravské lidové hudby
Soubor moravských písní v podání současných hudebníků vydalo nakladatelství Indies Scope v letech 2011 - 2015


Marek Jerie: Klavírní trio?
Ideální forma
a ideální demokracie!

Za 30 let své kariéry se Guarneri Trio Prague, hrající po celou dobu ve složení Ivan Klánský - klavír,  Čeněk Pavlík - housle a Marek Jerie - violoncello, stalo na poli komorní hry skutečným pojmem.

Poslechněte si: Trio G major Hob. XV:25, Andante,     Trio G major Hob. XV:25, Allegro all Ongarese

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Elfton Magion aneb domácí koncertní sál
Nové české reprosoustavy Elfton Magion vytvoří u vás doma iluzi koncertního sálu. Navrženy zejména pro milovníky klasické hudby a jazzu. 

Zdeněk Zahradník: Poezie nezahyne!
Hudba přetrvá i ve století, jemuž vládne internet a Facebook. A určitě přežije poezie! O tom je Zdeněk Zahradník přesvědčen. Není tedy divu, že 80. narozeniny oslavil nedávno v poetickém duchu – uvedením svého melodramatu na báseň Karla Hynka Máchy Máj. Jestliže jste ho nestihli, doporučujeme si poslechnout stejnojmennou desku. Vydalo ji nakladatelství WALD PRESS a stále je k dostání třeba v eshopu Fermaty.
Ukázku si pusťte ZDE.
Novinky v medicíně

Kdy se učíme sebeovládání?
Mnoho dětí  nedokáže ještě kontrolovat zcela své chování, když se zapojuje do obvyklého předškolního systému, a proto potřebuje výchovnou podporu. To konstatuje nejnovější americká studie, na jejímž základě vědci doporučují, aby nebyly děti předškolního věku zatěžovány příliš vysokými nároky, ale spíše se dbalo o jejich přirozený emociální a sociální vývoj.

Pravá, nebo levá strana?
Je úměrně závislá míra šance na vyléčení a přežití nemocného na tom, zda je nádor umístěn na pravé nebo levé straně tlustého střeva? Zpráva itaských vědců a statistiků prokazuje, že poloha tumoru je důležité kritérium pro stanovení dávek chemoterapie a také pro přesnější určení prognózy.

Mluvte na babičku pomalu
Slábnoucí schopnost porozumět plynoucí řeči nezáleží ve vyšším věku jen na stavu sluchového aparátu, ale velký vliv má i samotný lidský mozek. Ve starším věku má potíže rychle a kvalitně zpracovat přijaté informace.

Mužská antikoncepce? Už žádná sci-fi!
Injekce hormonů se ukazují jako bezpečná a efektivní cesta k antikoncepci, ovšem tentokrát pro muže. Výzkumníci se Spojených států říkají, že jejich látka má téměř 96% úspěšnost, zbývá už jen odstranit vedlejší účinky. Ty jsou nepříjemné, ale neohrožují ani zdraví, ani život a řada mužů je bez potíží akceptuje.

Robotická ruka a mozkový implantát simulují pocit doteku
V zimě 2004 si Nathan Copeland z Pennsylvanie zlomil krční obratel při autonehodě a ochrnul od hrudi dolů.  Mladý muž právě začal studovat na vysoké škole, a ikdyž nemohl ve studiu pokračovat, rozhodl se posléze zúčastnit klinických zkoušek na University of Pittsburgh. Jejich cílem bylo pomocí implantátu, které propojuje mozek s počítačem, a robotické ruky znovu umožnit postiženému pocit doteku. 

Hormony, stres a umělé oplodnění
Hladina tzv. hormonu stresu, pokud je měřena z vlasů, může signalizovat, jakou má žena šanci otěhotnět po oplodnění in vitro. To tvrdí vědci z University of Nottingham.

Každé desáté dítě se dokáže ubránit AIDS
Až jedna desetina dětí je od narození vybavena imunitním systémem, který - i když je tělo napadeno virem HIV - se dovede bránit tak účinně, že se u něho nerozvine AIDS. Co se stane ale, když dítě dospěje?

Magnetická rezonance může
zaznamenat emoce

Vzpomínka na krásné prázdniny, poklidné odpoledne s dětmi na zahradě, vzrušená konverzace  v přeplněné tramvaji, konflikt se sousedem, ztráta člověka, na kterém vám záleželo... Myšlenky volně těkají a vyvolávají emoce. Tým vědců z Duke Univerzity tvrdí, že je dokáže rozeznat a zaznamenat na magnetické rezonanci.

Omega-3 mastné kyseliny jako lék
Tým vědců z Michigan State University zjistil, že DHA, kyselina dokosahexaenová, dokáže za jistých okolností zastavit rozvoj záludného autoimunitního onemocnění, tzv. lupu, a případně tedy může být lékem i na další vážné nemoci tohoto druhu.

Používám skutečně jen 10% mozku?
Albert Einstein vycházel z názoru, že člověk využívá jen 10% kapacity svého mozku. Jiní vědci zase tvrdili že když mozek dokážeme pořádně aktivovat, budeme obdařeni třeba i telekinetickými schopnostmi.  Co na to současná věda? Zanechte marných nadějí. Lidský mozek pracuje už teď na plný výkon, tvrdí američtí neurologové.

Hrozny červeného vína proti zánětům 
Jedna ze složek hroznového červeného vína může pomoci kontrolovat záněty způsobené bakteriální infekcí, jež bývá spojena se zánětem horních cest dýchacích, astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD) a zánětem středního ucha. Američtí vědci učinili další krok při hledání náhradních léčiv za antibiotika.

Umělá slinivka břišní pomůže lidem
trpícím diabetes

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA ve středu schválil „umělou slinivku“ společnosti Medtronic Plc. Ta dokáže monitorovat stav nemocného trpícího diabetem 1. stupně  a automaticky mu dodá potřebnou dávku inzulinu.

První krok k tomu, jak nahradit antibiotika
Studie publikovaná v časopise Nature Microbiology  se zdá být příslibem nové léčebné metody, jež by mohla být účinná proti odolným  bakteriím, jež lékaři a vědci nazývají superbakterie. Jsou peptidové polymery alternativou k čím dál měně účinným antibiotikům?

Vědci se obávají, že virus Zika
ohrožuje i dospělé
Je pravděpodobné, že virus Zika nepostihuje jen mozek nenarozených dětí, ale může negativně ovlivnit i zdraví dospělých lidí. Při nejnovější studii američtí vědci zjistili, že Zika dokáže výrazně infikovat některé mozkové oblasti u zdravých jedinců, jež jsou důležité pro učení či dlouhodobou paměť. Varují tedy, že toto onemocnění může mít mnohem vážnější  dopady, než se dosud soudilo. A volají pro prevenci.

Mohou nervové kmenové buňky rozhodnout o svém osudu?
Až dosud vědci předpokládali, že diferenciace kmenových buněk závisí výhradně na prostředí, ve kterém se nacházejí. Skupina odborníků z basilejské univerzity však nyní popisuje možnosti nervové buňky hipokampu, která může rozhodnout o svém jiném osudu  pomocí proteinu Drosha.

Seriál diagnoza

Osteoporóza
Je to systémové metabolické onemocnění kostí, při němž je porušena mechanická odolnost kosti. Nemocný trpí zvýšeným rizikem zlomenin hlavně v oblasti kyčle, obratlů, dolního předloktí a paží.

Věkem podmíněná  
makulární degenerace

Degenerativní procesy sítnice jsou nezánětlivá onemocnění charakteristická postupným zánikem nervových elementů a atrofickými změnami.


Domácí lékárna
Sůl opravdu zvyšuje tlak
Bojujete s krevním tlakem? Začněte se vědomě vyhýbat soli. Ta při rozvoji hypertenze hraje významnou roli. Dát ze stolu pryč slánku ale nestačí. Zkoumejte etikety potravin a přemýšlejte o tom, co jíte.

Žloutenka C vyčerpává tělo i duši. Co pomůže?
Extrémní únavou trpí 50–70% lidí s chronickou hepatitidou typu C. Apatii a vyčerpání může způsobovat infekce, poškození jater, deprese nebo probíhající léčba.

Rozhovor

Václav Havel: Když se zachovám statečně, je to obvykle ze zbabělosti...
“... protože se bojím, že se dostaví ten známý pocit zalepkanosti, že jsem něco udělal špatně, že jsem zvolil nežádoucí kompromis, že jsem uhnul,” říká Václav Havel v rozhovoru, který poskytl v  červnu 2010 v souvislosti s dokumentárním filmem Václava Dejčmara  a Mishy Votruby. Nazvali ho I am fishead a kladou si v něm otázku: Kdo jsou lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních. Ani s odstupem času ta otázka neztrácí na aktuálnosti.
Film I am fishead najdete ZDE.
Rozhovor s Václavem Havlem je ZDE.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Pavel Trunečka: Kdyby pacient ledvinu od dárce koupil, odmítli bychom transplantovat
Rozhovor s přednostou Transplantcentra v pražském IKEM.

Luděk Bárta: Mozoly se neukazují!
To tvrdí osobitý výtvarník, skrytý poeta a autor kreslených filmů.

Robert Lischke:
Chirurgie je velmi hezká manuální práce

Rozhovor s předním českým odborníkem, přednostou III. chirurgické kliniky FN Motol.

Zbyněk Straňák: Jsme lékaři, nejsme bozi
Rozhovor s primářem novorozeneckého oddělení ÚPMD v Praze–Podolí.


Zdeněk Ježek: Podařilo se nám zastavit neštovice
Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, neštovice naštěstí už nikoho neohrožují, a tak se o nich víc nepíše. Málokdo také ví, že zásluhu na této vyhrané válce mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Docent Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.

Daria Klimentová: Vždycky jsem měla plán B
Co bude pak? Tuto otázku si klade už od svých pětadvaceti. A i když roky tančila na první londýnské scéně a sklízela úspěchy po celé světě, vždycky počítala s plánem B. Dnes se tedy slavná primabalerina nebojí začít znovu.

Josef Lux by dnes leukémii přežil
O tom je Pavel Jindra, primář hematologicko-onkologického oddělení ve FN v Plzni, přesvědčen. Nepochybuje přitom tedy ani o smyslu své práce. A rozhodnutí nastoupit na pracoviště, jež vybudoval před 20 lety renomovaný odborník Vladimír Koza, a pracovat na vytvoření registru dárců kostní dřeně považuje za nejlepší ve svém životě.

Jana Koubková: Vždycky jsem Jana Koubková
Nejnovější deska Jany Koubkové je jako ona sama. Osobitá. Nápaditá. Vtipná. Jiskřivá. Právě pro svůj nenapodobitelný způsob si tato dáma sršící energií drží po desetiletí také výjimečnou pozici na české hudební scéně. A má co říct i lidem podstatně mladším. A to nejen hudbou, ale i slovem. Zase velmi osobitým. 

Pozvánka

Pocta Janu Kaplickému
Neotřelý vizionář, ale také designér šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědný člověk a vlastenec... Galerie Tančící dům skládá poctu světoznámému architektu, výstava je otevřena od 8. 11. 2016 do 12. 3. 2017. Více na www.galerietancicidum.cz

Setkání s...

Cestou do Broumova, až na HRA-NIC-e
Ukážeme-li historii v její staletí trvající kontinuitě, ale s nadhledem, může to přinést změny vnímání a posílit naší regionální identitu. Pochopíme, že tudy procházely dějiny opakovaně a že je také mnoho silných okamžiků, o kterých je dobré přemýšlet.
Tak vysvětluje Jan Školník důvody, proč se rozhodl oslovit Radovana Lipuse, Renatu Putzlacher, Šimona Cabana a herce s celé republiky a financovat vznik divadelní hry o minulosti i současnosti Broumovska. HRA-NIc-e se hraje v tzv. Dřevníku v broumovské klášterní zahradě, stejnojmenná kniha se prodává v tamní kavárně.

Ateliér

Erika Bornová aneb chvála polystyrenu
Postavila sérii pomníků. Z polystyrenu. Několik otázek pro sochařku, jež jako jedna z mála žen v tomto oboru, dokáže svá monumentální díla sama vystěhovat z ateliéru, který má v šestém patře pražského činžovního domu. Nebude ona trochu posedlá?

WALD Press
Nakladatelství WALD Press se systematicky zabývá dílem J. A. Komenského, jež vydává dlouhodobě a hned v několika jazycích, soustřeďuje se také na výtvarné publikace a monografie předních umělců, vydává filozofické práce či knihy o výchově a vzdělávání. Více o jeho produkci, ukázky textů i pdf knih ke stažení zde.

Alternativní pedagogika

Nadace Karla Janečka podporuje moderní způsoby vzdělávání
Žákovské parlamenty, výuková videa, netradiční učebnice, hravá matematika, umění místo ukazovátka... To jsou témata a konkrétní projekty, jež podporuje Nadace Karla Janečka. Přinášíme informace o některých z nich. Mohly by být inspirací, podnětem k diskusím a nápadům, jež mohou zase posunout o kousek dál české školství. Směrem do 21. století.


Sledujeme informace v oblasti inovativní
pedagogiky uveřejněné v českých médiích.

Vybrané texty o alternativních přístupech ke vzdělávání na všech stupních najdete zde.

                            
Léčba Komenským

Orbis Pictus Play už navštívily
přes 3 miliony lidí
Mezinárodní projekt autorů Jiřího a Radany Waldových je série putovních výstav a doprovodných akcí, které jsou umělecky koncipovány výtvarníkem a performerem Petrem Niklem za účasti českých i zahraničních umělců. Jednotlivé expozice rozvíjejí imaginaci, fantazii a tvořivost a jsou plně interaktivní. Plán projektu sahá až do roku 2023, kdy bude v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. To bylo také inspirací autorům výjimečného projektu.

SANQUIS Junior

REDAKCE SANQUIS JUNIOR

Dětská redakce časopisu pracuje už několik let, děti se cvičí v psaní zpráv, v práci s informacemi i v grafickém řemesle. Kromě toho podnikáme společné výpravy, chodíme na výstavy, do muzeí a divadel. Všechna vydaná čísla Sanquisu Junior, kterého děti pracovně překřtily na „časopis Dodo“, najdete v digitální podobě ZDE. Chcete-li se přidat a spolupracovat s námi, pište na adresu  jirku@sanquis.cz.

Více informací o redakci najdete  ZDE




Redakce - o nás Napište nám Archiv všech čísel Hledání v archivu

Rozhovor Setkání Ateliér Knihy Hudba Galerie Divadlo Muzeum Architektura Fokus
Novinky z medicíny Diagnóza Domácí lékárna Pedagogika Léčba Komenským WALD Press Archiv