Hormony, vlasy a umělé oplodnění

Hladina tak zvaného hormonu stresu, pokud je měřena ve vlasech, může stanovit míru šance na úspěšné umělé oplodnění. Vědci z University of Nottingham doufají, že se jim podaří postupně najít způsob, jak čelit neplodnosti.


Časopis Psychoneuroendocrinology, říjen 2016
Zdroj:  www.sciencenewsline.com

Foto: freeimages.com


Autoři nové studie, financované Nurture Fertility a publikované v časopise Psychoneuroendocrinology došli k závěru, že zvýšené hodnoty kortizolu, tzv. stresového hormonu, které se naměří ženám ve vlasech, souvisí s   jejich menší šancí na početí. Technika měření množství tohoto hormonu ve vlasech je přitom nová a přesnější. Umožňuje lékařům sledovat hladinu hormonu v průběhu minulých tří až šesti měsíců, přesněji popsat hormonální funkci, než jak to činí ostatní techniky, které používají sliny, krev nebo moč. Lékaři se domnívají, že  douhodobě zvýšená hladina kortizolu, kterou posiluje například cvičení, dieta, kofein a nejvíc stres, hraje důležitou roli v rozmnožování, takže podaří-li se ji snížit před začátkem procesu umělého oplodnění, mohla by pozitivně ovlivnit jeho výsledek.
O umělé oplodnění se ročně pokoušejí tisíce párů. Pro studii vědci vybrali 135 pacientek z kliniky plodnosti NURTURE v Nottinghamu, které sledovali v období mezi prosincem 2012 a dubnem 2014, přičemž 60 % těchto žen nakonec absolvovalo úspěšně in vitro oplození. Od všech vědci získali vzorky kortisolu ze slin a to třikrát denně, po probuzení, půl hodiny po probuzení a v deset hodin večer, po dobu dvou dnů. Přes osmdesát procent žen také darovalo vzorek vlasů.
Když vědci tyto dva druhy vzorků porovnali, došli k závěru, že zatímco ve slinách nenašli žádné informace, jež by signalizovaly snížené šance na oplodnění, celých 27 % vzorků získaných z vlasů představovalo rozdíl v šanci na početí poté, co se započítaly i další faktory, jakými je věk, BMI, počet získaných vajíček a počet oplozených vajíček.
 „Výzkumy se v nedávné době soustředily na vliv kortisolu na reprodukční funkce, zvláště proto, že je známým hormonem stresu. Pochopitelně se vědecká veřejnost pře i o vliv samotného stresu na plodnost,“ říká vedoucí studie Kavita Vedhara. „Naše výsledky sice přímo neviní stres, nicméně dokazují, že dlouhodobě trvající zvýšené hladiny kortisolu jsou spojeny s pravděpodobností početí. Pochopitelně, vliv na to má řada faktorů, ale jedním z nich je i stres.Teď je potřebný další výzkum, abychom mohli plně prokázat naši teorii.“
 Jeho kolega Adam Massey dodává: „Nevíme zatím, které přesně faktory a jak ovlivňují šance na početí, ani jestli funguje nějaká léčba, nicméně náš výzkum ukazuje na kortisol. To je velmi dobrá zpráva pro pacienty, protože jeho hladina se dá regulovat změnou životního stylu a ne agresivní hormonální léčbou.“








poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA