Wobenzym v komplexní léčbě recidivující mykotické kolpitidy
Aleš Skřivánek  
SANQUIS č.52/2007, str. 36

Mykotická kolpitida (MK) je velmi frekventovaným onemocněním. 75 % žen je jím postiženo minimálně jednou za život a nezanedbatelné procento žen mykotickou kolpitidou trpí opakovaně.
Nejčastějším vyvolavatelem mykotické kolpitidy je Candida albicans (85-90 % mykóz). Přestože je problematice opakovaných vaginálních mykóz věnována velká pozornost, příčiny toho, proč Candida albicans u některých žen opakovaně vyvolává symptomatickou mykotickou kolpitidu, zatímco u jiných žen (5-20 %) je zcela bezproblémovou součástí vaginální flóry, stále nejsou známy. Zčásti je u recidiv MK možné vysledovat přítomnost některého z rizikových faktorů (těhotenství, diabetes mellitus, léčba antibiotiky, substituční hormonální léčba, hormonální antikoncepce atd.), jindy se ale jedná o onemocnění idiopatické.
Použití orálně aplikovaných léčivých přípravků systémové enzymoterapie v podpůrné léčbě gynekologických onemocnění, zejména chronických a recidivující zánětlivých onemocnění, již přineslo řadě lékařů i pacientek dobré zkušenosti. Bylo prokázáno, že Wobenzym (WE) nejen signifikantně zvyšuje účinnost antibiotik u chlamydiových infekcí, ale rovněž normalizuje narušenou imunitu a tím do značné míry zamezuje recidivám. V rámci projektu, který byl v ČR proveden v průběhu let 2005-2007, byl sledován počet opakovaných onemocnění mykotickou kolpitidou. Pacientkám byla v případě akutního onemocnění indikována základní antimykotická léčba podle zvyklostí jednotlivých pracovišť. K této základní léčbě byl ženám na 10 týdnů přidán léčivý přípravek Wobenzym v dávce 2x8 drg. Počet onemocnění mykotickou kolpitidou (MK) za období 12 měsíců před nasazením WE byl porovnáván s počtem onemocnění MK za období 12 měsíců po zahájení podávání WE. Statistická analýza měla deskriptivní charakter. Pro porovnání výsledků za obě sledovaná období byl proveden Studentův t-test.
Sledováno bylo 62 pacientek léčených v 7 ambulantních gynekologických centrech,
u kterých bylo v období před zahájením léčby Wobenzymem zaznamenáno 4 a více atak mykotické kolpitidy. Každé z těchto onemocnění bylo provázeno alespoň jedním z následujících symptomů: svědění, pálení, výtok, dysurické obtíže, dyspareunie. Žádná z výše uvedených atak mykotické kolpitidy neměla souvislost s antibiotickou léčbou (za související s ATB terapií lze pro tento případ považovat mykózu nastupující do 3 týdnů po ukončení ATB léčby). Každá recidiva (v posledních 12 měsících) byla potvrzena mikroskopicky (nativní preparát či MOP) nebo kultivačně. Pacientky užívající substituční hormonální léčbu (HRT) nebo léčené systémově podávanými kortikoidy, imunosupresivy, chemoterapeutiky, stejně jako pacientky těhotné či ženy s diabetes mellitus, těžkou poruchou hemokoagulace, jaterních či ledvinných funkcí, event. alergií na některou ze složek léčivého přípravku WE nebyly sledovány.
Podle získaných údajů se jednalo o ženy v průměrném věku 29,6 let. Většina pacientek měla pravidelný menstruační cyklus (56 žen). 46 (69,4 %) žen ze sledovaného souboru užívalo hormonální antikoncepci. Pacientky sledovaného souboru přiměly k návštěvě gynekologa (v souvislosti s mykotickou kolpitidou) následující obtíže: pocit svědění 95,16 %, výtok 93,55 %, pocit pálení 66 %, bolest při pohlavním styku 53,23 %, dysurie 40,32 %.
48 pacientek (z celkového počtu 62) mělo v průběhu posledních 12 měsíců (před zahájením užívání Wobenzymu) 4 mykotické kolpitidy, 14 žen prodělalo 5 a více atak výše uvedeného onemocnění. Nejvyšší zaznamenaný počet recidiv byl 9.
Všechny pacientky byly léčeny základní léčbou - tzn. některým ze standardně používaných antimykotik ve formě lokálně aplikovaného přípravku, systémově působícího antimykotika či kombinace obou uvedených forem.
Průměrný počet onemocnění mykotickou kolpitidou za období 12 měsíců před zahájením užívání WE byl 4,4 (+/- 1,0). Za období 12 měsíců po zahájení podávání WE byl průměrný počet onemocnění mykotickou kolpitidou 0,5 (+/-0,8 %). Jedná se o statisticky významný rozdíl (p<0.001).
Průměrný úbytek akutních atak mykotické kolpitidy u sledovaného souboru byl 88,5 %. U všech pacientek sledovaného souboru došlo v průběhu 12 měsíců po zahájení užívání Wobenzym ke zlepšení, 39 (63 %) pacientek bylo zcela bez vaginální mykózy a 17 žen (27,4 %) mělo ve stejném období pouze jednu mykotickou kolpitidu.
Přestože účinnost podpůrné léčby Wobenzymem je u chronických a recidivujících zánětů známa již delší dobu, molekulární podstata výše popsaného působení tohoto orálně aplikovaného enzymové preparátu u opakovaných vaginálních mykóz dosud přesně objasněna nebyla. Nabízí se řada hypotéz, od možného ovlivnění adheze patogenu až po imunomodulaci T lymfocyty zprostředkované imunitní reakce.
Za rozsáhlejší zmínku určitě stojí ovlivnění hladiny cytokinu TGF beta a jeho vztahu k polymorfonukleárním leukocytům (PMN), které jsou spojovány s akutní atakou mykotické kolpitidy.
TGF beta - multifunkční růstový faktor, ovlivňující zejména buněčnou proliferaci, diferenciaci a migraci, je ve spádových lymfatických uzlinách a tkáni vaginy žen trpících recidivujícími mykotickými kolpitidami přítomen ve zvýšeném množství.
TGF beta působí na PMN chemotakticky a je schopný stimulovat jejich degranulaci a v případě adheze také jejich respirační vzplanutí. Nedávno bylo prokázáno, že TGF beta v součinnosti s některými bakteriemi (Haemophilus influenzae) aktivuje transkripci prozánětlivého faktoru TNF alfa a IL-1beta a intersticiální infiltraci tkáně PMN (in-vitro i in-vivo). Vyvstává otázka, zda je takováto součinnost možná také v případě jiných mikroorganismů (Candida albicans).
Proteolytické enzymy obsažené ve Wobenzymu při své vazbě na alfa2makroglobulin jej aktivují takovým způsobem, že se jednak zvyšuje jeho afinita k řadě prozánětlivých cytokinů, včetně TGF beta, jednak se stimuluje odstranění příslušných komplexů makrofágy. Takto se koncentrace nadbytečného TGF beta v tkáních snižuje, což by mohlo být jedním z možných mechanismů působení WE v rámci léčby recidivujících vaginálních mykóz. Přestože v případě tohoto onemocnění, a to jak v jeho patogenezi, tak také v případě jeho léčby, zůstává mnoho otázek nezodpovězených, je zařazení Wobenzymu do komplexní léčby mykotických kolpitid zcela zřejmým přínosem pro kvalitu života žen, které se s tímto onemocněním potýkají. Pro zásadní roli Wobenzymu svědčí i to, že lokální i systémová antimykotická terapie se ve všech 7 centrech lišila, ale zásadní pokles recidiv byl jednotný. Domníváme se, že přínos zařazení Wobenzymu do terapeutického algoritmu recidivujících myotických kolpitid lze považovat prokázané a lze je jen doporučit.


obsah čísla 52 ročník 2007





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA