Spánku je třeba se naučit
Pavel Kočička  
SANQUIS č.70/2009, str. 82

Spánek je podmínkou zdraví. To není fráze, ale fakt ověřený odborníky. Až jedna třetina lidí má se spánkem problémy. Jestliže lidé nespí, jsou podráždění a nevýkonní, zkrátka nemocní. Jak tyhle potíže překonat?

Každý by měl zachovávat určitou spánkovou hygienu. „Správná životospráva může kvalitu spánku zlepšit nebo zhoršit, podobně ovlivňuje i spánkové choroby. Proto je důležité naučit se spát,“ říká prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., z Centra pro poruchy spánku a bdění. Protože během noci nic nezmůžete, musíte potřebné přípravy a úpravy udělat předem.
Říká se tomu zásady zdravého spaní a není to žádná velká věda. Na spoustu pravidel přijde člověk sám selským rozumem, ale připomenutí neuškodí: především postel slouží zásadně ke spánku, neměla by se používat k ničemu jinému. Není dobré v posteli jíst, číst nebo jenom tak polehávat. Podobně není dobré v posteli sledovat televizi.

Spánkové rituály
Spát bychom měli chodit přibližně ve stejnou dobu, organismus má rád pravidelnost. Příjemné je před spaním vypít sklenku vlažného mléka s medem nebo jiného uklidňujícího nápoje. Naopak nevhodné je pít před spaním kávu nebo čaj. Povzbuzující nápoje by se měly pít nejpozději 4–6 hodin před usnutím, aby organismus stačil kofein zpracovat. Kromě nápojů pomůže k navození dobré pohody také teplá sprcha nebo vana s rozpuštěnou solí. Jak je to s alkoholem? Alkohol organismus na rozdíl třeba od kávy utlumuje, ale na druhou stranu zvyšuje riziko nočního probouzení. A pozor – vytváří závislost.

Úprava ložnice
Samozřejmě není dobré spát v přetopené místnosti, ale ani příliš vymrzlý pokoj nepřispívá ke spánkové pohodě. Doporučuje se teplota mezi 18 a 20 °C a samozřejmě dobré větrání. Chybí- li, špatně se spí. Ani suchý vzduch kvalitě spánku nepřidá.
Také bychom se měli vyvarovat spánku v hlučném prostředí. Dříve se k zatlumení místnosti doporučoval koberec a těžší závěsy, ale všechny textilie fungují zároveň jako lapače prachu, který vadí nejen alergikům. Řešením je buď pravidelně uklízet, luxovat a prát, nebo provést stavební úpravy pomocí zvukotěsných materiálů. Vyplatí se – přece jen spát musíme celý život.

Postel na míru
Postele našich babiček připomínaly doupě – matrace se proležela, k tomu vysoký polštář a masivní peřina. Ani jedno není správně. Matrace by měla být přiměřeně pevná, aby sloužila jako opora páteře. Peřina by se měla vybírat individuálně – někomu stačí úplně tenká, jen o něco silnější než samotné povlečení, jiný by pod takovou přikrývkou trpěl zimou a potřebuje silnější vrstvu. Stejné je to s výběrem polštáře. Ten především musí odpovídat tvaru hlavy a šířce zad. Samozřejmostí je dostatečně velká postel, která by měla být alespoň o 20 cm delší, než je výška člověka.
Zásada nejdůležitější? Uléhat mírně ospalí. Nemá smysl se uvelebit v posteli a čekat, že „zaberu“. Lepší je se třeba projít nebo si chvíli číst. A pak teprve zkusit znovu usnout.

Slovníček spánkových poruch

insomnie
– nespavost, nastává při změně prostředí, neuróze, stresu, nemocech rušících spánek

narkolepsie – záchvatové onemocnění, při němž postižený náhle proti své vůli upadá do krátkého spánku, a to často opakovaně během dne a ve zcela nečekaných situacích

hypersomnie – nadměrná spavost, může být důsledkem poškození mozku, celkového onemocnění nebo traumatu, někdy se příčina nezjistí

REM spánek – fáze spánku provázená pohyby očí, ztrátou svalového napětí, změnami srdeční činnosti, vyplavováním některých hormonů

polysomnografie – simultánní záznam několika funkcí organismu prováděný ve spánku, současně se zapisuje EEG, svalová aktivita, oční pohyby, EKG, dechový rytmus, tlak krve atd.

pavor nocturnus – spánkový noční děs, porucha spánku obvykle u dětí, kde může být projevem neurózy, projevuje se náhlým probuzením s křikem a pocitem děsu

spánkový apnotický syndrom – porucha spánku, při které se v dýchání objevují přestávky (apnoe), jejichž důsledkem je zhoršené okysličení krve

Foto: Ondřej Petrlík

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 70 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA