Co je endodontické ošetření?
MUDr. Hana Zallmannová  
SANQUIS č.79/2010, str. 84

Slovo endodoncie je řeckého původu. Endo znamená nitro, odont je řecky zub. Jde tedy o ošetření nitra zubu. Kdy je takový zásah nutný? Při zánětu nebo odumření dřeně zubu, lidově řečeno nervu, jejichž nejčastější příčinou bývají kaz a úraz. Ty pak infikují dřeň zubu.
Obr. 1: Zub před revizí nezdařeného ošetření kořenových kanálků. V systému kořenových kanálků zůstala infekce (snímek z roku 2007). Obrannou tkáň značí šipka.
Obr. 2: Zub po endodontickém ošetření a opatřený korunkou (snímek z roku 2009). Obranná tkáň kolem hrotu kořene na snímku už není patrná.

Zub s takovým zánětem
může velmi bolet, proces však může mít chronickou formu a pacienta nijak neobtěžovat. Jakmile se bakterie dostanou až na konec kořene, vyvolají reakci v okolí hrotu kořene. Zub v této fázi může být velmi citlivý na skus. Tento stav je někdy spojen s pocitem „povystouplého“ zubu. Okolo hrotu kořene se vytváří obranná tkáň, jejímž úkolem je zabránit pronikání infekce dál do organismu. Tato tkáň je pro rentgenové paprsky prostupnější než okolní zdravá kost, a je proto patrná na rentgenových snímcích (obr. 1). Pokud se při ošetření kořenových kanálků podaří infekci odstranit, pozbývá tato tkáň svoji úlohu a postupně se znovu přemění na kost (obr. 2). Tento hojivý proces trvá řádově několik měsíců až let a je možné ho sledovat na kontrolních rentgenových snímcích.

Ošetření kořenových kanálků
Zubní lékař nebo lékařka nejdříve ze systému kořenových kanálků odstraní zanícenou nebo odumřelou dřeň. Dále celý tento systém až do konce kořenů důkladně vyčistí a vydezinfikuje. Jeho stěny pak vypreparuje tak, aby bylo kanálky možné zaplnit a zapečetit.
Endodontické ošetření významně zpřesňuje využití operačního mikroskopu. Díky 4–24násobnému zvětšení lze odhalit anatomické detaily zubu, které nejsou prostým okem viditelné. Mezi ně patří např. „nadpočetné“ kořenové kanálky, které z hlavního kanálku mohou odstupovat až po několika milimetrech společného průběhu. Nejsou-li ošetřeny, stanou se často příčinou přetrvávajících bolestí nebo zánětů po zaplnění zubu. Při konvenčním ošetření je pouze v 5–10 % případů u horní šestky nalezen a ošetřen čtvrtý kořenový kanálek. Při studiích prováděných s využitím operačního mikroskopu byl čtvrtý kanálek prokázán u více než 90 % těchto stoliček.

Resekce kořenového hrotu
Dříve se často ošetření kořenových kanálků doplňovalo tzv. resekcí kořenového hrotu, chirurgickým výkonem, při němž lékař po odklopení dásně odstraní špičku kořene, kde se předpokládala příčina komplikací. Dnes se indikační spektrum velmi zúžilo. Resekce má v zásadě naději na úspěch v případě, že kořenová výplň ve zbývající části kořenových kanálků není infikována.
Kvalitní ošetření kořenových kanálků je spojeno se značnými finančními náklady. Alternativou k tomuto ošetření je však vytrhnutí zubu. Pro zachování žvýkací funkce a zabránění posunu sousedních zubů do vzniklé mezery je zub třeba nahradit. V úvahu připadá můstek, implantát nebo – chybí-li větší množství zubů – snímací protéza. Pokud se pacient nechce smířit s představou „vyndavacích zubů“ a situace v ústech to dovoluje, je ošetření můstkem spojeno s nutností preparace zubů ohraničujících mezeru v chrupu. Preparace vitálních zubů (zubů se „živým nervem“) je vždy spojena s rizikem, že bude nakonec třeba ošetřit jejich kořenové kanálky. Toto ošetření se pak celkově finančně blíží ošetření implantátem. A cena implantátu je vyšší než ošetření kořenových kanálků a opatření zubu korunkou. Platí, že neexistuje lepší implantát než zdravý nebo dobře ošetřený vlastní zub. Z uvedeného především vyplývá, že ze všeho nejrozumnější je komplikacím zubního kazu, resp. zubnímu kazu jako takovému předcházet. Máte dotaz? Pište na zelenykriz@email.cz.


Mýtus: „Špatné zuby se dědí.“
Pravda: Je jednoznačně prokázáno, že čistý zub se nezkazí, ani neonemocní paradentózou, bez ohledu na dědičnost.


Jak účinně předejít onemocnění zubní dřeně:
1. Vyhledejte dentální hygienistku, která vybere vhodné pomůcky a nacvičí s vámi účinný způsob, jak si čistit zuby (tento nácvik vyžaduje většinou několik návštěv). Hygienistku navštěvujte po základním „výcviku“ pravidelně alespoň dvakrát ročně.
2. Pořizujte si doporučené kvalitní pomůcky k čištění zubů. Jsou k dostání v ordinacích, lékárnách nebo specializovaných prodejnách.
3. Omezte množství sladkostí. Jejich škodlivý vliv je mnohem vyšší, pokud k jejich konzumaci dochází během dne opakovaně, nebo dokonce téměř nepřetržitě (upíjení sladkých nápojů po doušcích). Je lépe, sníte-li sladkost najednou.
4. Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře, který by měl v pravidelných časových odstupech zhotovovat rentgenové snímky, které slouží k včasnému odhalení skrytých kazů.
5. Se svým zubním lékařem nebo hygienistkou se poraďte o používání fluoridů.

Rentgenové snímky: MUDr. H. Zallmannová


obsah čísla 79 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA