Když jsou lékaři on-line
Jana Vlková  
SANQUIS č.82/2010, str. 74

Portál www.lekari-online.cz poskytuje kvalitní odborné informace pro neodbornou veřejnost. Tak vysvětluje smysl projektu jeden z jeho zakladatelů, Pavel Hilbert. Myšlenka postavit web jako most mezi pacienty a odborníky se zrodila v roce 2005.
 
Přípravné práce pro celý projekt trvaly přibližně rok a pak byly spuštěny nejprve stránky www.plasticka-chirurgie.info. Jejich autoři chtěli tímto způsobem přivést do ordinací českých lékařů také zahraniční pacienty, a tak od počátku tyto stránky poskytují informace ve třinácti jazycích. Zaměřují se přitom na obory jako dermatologie, plastická a bariatrická chirurgie, stomatologie. „Webové stránky dnes měsíčně navštíví 650 až 900 tisíc čtenářů,“ říká Pavel Hilbert.

Blíž k laikům
Po úspěchu „plastické chirurgie“ vznikl portál www.lekarionline.cz, který si činí ambice být největší laickou poradnou v oblasti medicíny. „Portál je optimalizován pro internetové vyhledávače, tak aby se potenciální pacienti dostali rovnou k potřebným informacím, aniž by se museli složitě ‚proklikávat‘ stránkami. Pokud pacient hledá vhodného odborníka například na zubní implantáty, zadá do našeho vyhledávače prostě slovní spojení ‚zubní implantáty‘. Po kliknutí na zobrazený odkaz se dostane přímo na stránku o zubních implantátech.“ Portál má dnes sedm jazykových mutací, českou verzi navštíví více než 230 tisíc čtenářů měsíčně. Mimo českých lékařů zde pacienti mohou najít kontakty i na specialisty z Německa nebo Polska.

Ověřené a ověřitelné informace
„Na spolupráci s lékaři si velice zakládáme, všechny údaje o nich jsou ověřené a také ověřitelné,“ říká Pavel Hilbert. Informace o odbornících, které jsou publikovány na webových stránkách, zahrnují i všechny atestace a členství ve společnostech. Každý lékař přitom může na stránkách zveřejnit články, v nichž seznamuje pacienty třeba s novými léčebnými postupy. Jedná se o texty, které se podle přání autorů buď upravují pro laickou veřejnost, nebo se publikují jako články autorské. Lékaři také přispívají jako konzultanti do diskusí. Ty jsou na portálu moderované, aby se udržela dostatečná odborná úroveň. „Diskuse musejí obsahovat pouze informace, zkušenosti nebo fakta. Žádné emoce! Jinak moderátor příspěvky buď vymaže celé, anebo – pokud jde o jinak zajímavý problém – vymaže jména diskutujících.“ Součástí webu je i poradna, do níž přispívají renomovaní odborníci z různých oborů – například profesorka Dušková pro oblast plastické chirurgie či profesor Rozsíval pro o  almologii. Další aktuality pro pacienty se zpracovávají v redakci portálu.

Portál stále v pohybu
Odborníci, kteří jsou uvedeni na webu lekari-online.cz , mohou také ovlivňovat svou „online reputaci“. „Těm lékařům, kteří byli poškozeni uveřejňováním hanobících informací na nemoderovaných diskusních portálech, poskytujeme prostor k obhajobě, a to zdarma. Činíme tak po dohodě s Českou lékařskou komorou,“ vysvětluje Hilbert. V ostatních případech je prezentace na portálu placená. Každý odborník, který se chce na portálu představit, má zdarma tříměsíční zkušební dobu, pak platí pět set korun měsíčně. „Neustále přibývají další lékaři i témata, takže portál nikdy nebude úplně uzavřen, bude se stále vyvíjet.“
 


Foto: archiv www.lekari-online.cz

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.
 


obsah čísla 82 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA