Káva jako sto let stará vášeň
Jana Vlková  
SANQUIS č.89/2011, str. 86

Říká se, že italská káva je tak vynikající, protože její příprava probíhá s plným nasazením. Odhodlání provázelo po celé jedno století i rodinný podnik Caffé Carraro.
 
Gaetano Carraro dal značce jméno

V době, kdy se začal zakladatel firmy Gaetano Carraro zajímat o prodej kávy, byla již Evropa plná kaváren. Na sklonku devatenáctého století měly všechny metropole svou kavárenskou kulturu, příznivce a milovníky černého nápoje. Mimochodem první pražský podnik tohoto druhu byl založen pod Malostranskou mosteckou věží již v roce 1714.
Ne každý si však mohl návštěvy podniků s obsluhou dovolit, a tak v roce 1896 přišel Ital Gaetano Carraro s nápadem, že ve svém zelinářském obchodě ve městě Schion v provincii Vicenza bude také prodávat kávu. A protože se jednalo o zelinářství, prodával zelené kávové boby, které si následně pražili zákazníci doma na peci.
Podnikání s kávou se brzy stalo Carrarovou vášní, pustil se do něj s nasazením a velmi mu záleželo na dobrém jménu. Prosperující firmu s velkým potenciálem pak předal do rukou syna Maria. Obchody, jimž osud přeje, dojdou zpravidla právě v druhé generaci majitelů velkého rozkvětu, to platilo také v případě rodiny Carrarových. V roce 1927 založil Mario průmyslovou pražírnu kávy, čímž v jeho firmě definitivně skončila éra kávového amatérismu. Tak se káva Carraro vyšvihla „do vyšší ligy“. Proces pražení se nyní mohl opakovat vždy za stejných podmínek, což zajistilo setrvalou kvalitu voňavé kávy. 
Z jednoduchého zelinářství, kde prodavač odvažoval zelené kávové boby z jutových pytlů, se rodinná firma propracovala k prosperující výrobně, odkud denně vyjíždějí kamiony se zbožím.

Chvála kávového aroma

Firma Caffé Carraro vcelku dobře přečkala všeobecný výrobní útlum za druhé světové války. V roce 1962 se podařilo dokončit novou, větší továrnu a produkce stoupla na sto dvacet tun kávy ročně. Dalšího úspěchu dosáhla společnost o pár let později. Tehdy se vydala na trh – jako jedna z prvních vůbec – s vakuovanou kávou a také s kávou v plechovce. Oba tyto způsoby balení přispěly k lepšímu uchování aroma kávy. Podnik se zdárně rozrůstal, objem výroby se stále zvyšoval.
Na sklonku století – v roce 1999 – byla uvedena do provozu zatím nejmodernější výrobní linka. Jak taková výroba pak vypadá? Každé ráno nejprve ochutnávači vyberou ta nejlepší zrna zelené kávy. Největší pozornost z celého procesu patří následnému pražení, tato fáze je totiž nejdůležitější pro chuť. Rychlost rotace pražícího bubnu, teplota a vlhkost jsou určující pro optimální karamelizaci cukrů v zrnech a rozvinutí kávových aroma. Každému detailu je věnována maximální pozornost. Nakonec se hotová káva nechá dozrát ve speciálních silech. Caff é Carraro v současnosti vyrábí čtyři a půl tisíce tun kvalitní kávy ročně, pyšní se prestižními certifikáty kvality a také označením Fairtrade. 

Conquistador a káva

Poslední řada kávy Carraro je pojmenována po Hernánovi Cortézovi, španělském dobyvateli Nového světa. Hernán se narodil do zchudlé šlechtické rodiny. Nedostudovaný právník se naučil řídit lodě a jako velitel dobyvačné flotily později vyplul do Mexika. Tam jej uvítal císař Montezum II. jako vyslance boha slunce, protože dle svého vzezření Hernán výborně zapadal do aztéckých legend. Měl světlou pleť, husté vousy a brnění z kovových ochranných plátů, které na Aztéky působilo jako božský oděv. Celý život Hernána Cortéze vyplňovaly vlastně jen výboje a cesty mezi Evropou a Amerikou. Vedl například vojenské tažení do Hondurasu a také objevil Kalifornský poloostrov. Španělský král Karel V. ho v jeho konání většinou podporoval, ačkoli byl Cortéz schopen utratit spousty peněz z královské pokladny. Hernán Cortéz zemřel roku 1547 poblíž Sevilly.
 
Foto: archiv firmy a redakce


obsah čísla 89 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA