Nejlepší energie? Když ji nevyrobíme
Zora Kasiková  
SANQUIS č.91/2011, str. 108

Bez energie se těžko najíme, ohřejeme, nemůžeme cestovat, stavět domy nebo vyrábět. Cena, kterou za ni zaplatíme, je však někdy příliš vysoká.

Jeden příklad za všechny: pokud vyhodíte hliníkovou plechovku do směsného odpadu, skončí na skládce. Pokud ji dáte do tříděného odpadu, její recyklace ušetří až 90 % energie v porovnání s výrobou plechovky ze surové rudy. A tu pak můžeme využít lépe někde jinde.

Příliš drahá šťáva
Řekne-li se energie, většinou si představíme elektřinu, která vyhřívá a osvětluje naše domovy nebo napájí naše počítače, mixéry, televize. Málokdy si hned vybavíme, co se za její výrobou skrývá. Ale škody na životním prostředí a na zdraví lidí způsobené výrobou elektřiny dosahují v průměru 1–2 % hrubého domácího produktu, a to i bez započtení důsledků v podobě oteplování planety. V České republice jsou uhelné elektrárny hlavním zdrojem emisí oxidu uhličitého, 17 velkých elektráren vypouští 48 milionů tun oxidu uhličitého ročně, tedy více než třetinu domácího znečištění. Na vrub uhelnému průmyslu je třeba přičíst také zábory půdy a likvidace obcí při těžbě uhlí, zvýšenou prašnost, hlučnost a nárůst nákladní dopravy. Tím, jak výroba energie negativně ovlivňuje kvalitu životního
prostředí, zatěžuje i systém zdravotní péče. Uhlí má však nezastupitelné místo v metalurgických procesech, zejména ve výrobě surového železa a oceli, nemělo by tedy končit jen v kamnech.

A co doma?
Domácnosti se na české spotřebě energie podílejí více než jednou čtvrtinou. Příspěvek našich domovů k exhalacím oxidu uhličitého je tudíž docela významný. Přitom existují snadné způsoby, jak vše změnit a přispět k celkovému snížení spotřeby energií.
Izolujte budovy kvalitní izolací – včetně těsnění oken a dveří. Při výběru vytápění dejte přednost pasivnímu solárnímu systému, topení dřevem v kvalitním kotli nebo tepelnému čerpadlu před vytápěním uhlím či elektřinou. Všude, kde je to možné, využívejte energii z obnovitelných zdrojů. Při rekonstrukci střechy použijte solární energetiku alespoň na část její plochy. Vyměňte nefunkční ventily a instalujte pokojové termostaty. Umístěte odrazovou fólii za radiátor. Velký stojanový ventilátor spotřebuje 16x méně energie než malá klimatizační jednotka. Přizpůsobte příkon žárovek v lampách, používejte úsporné spotřebiče (kompaktní zářivky místo klasických žárovek, plynový sporák místo elektrické plotýnky, laptop místo stolního počítače). Pořiďte si prodlužovačky s vypínači a nenechávejte spotřebiče ve stavu „stand-by“. WWW.ARNIKA.CZ

Víte, že…
  • v počátcích ropného věku se pomocí energie z 1 barelu ropy dalo vytěžit barelů 100, ale dnes je to jen 10–30 barelů a tento poměr dlouhodobě klesá?
  • 70 % spotřeby energie můžete každoročně ušetřit instalací solárních kolektorů pro ohřev vody?
  • 12 % energie ušetříte, pokud snížíte teplotu v místnosti o pouhé dva stupně, například z 23 na 21 stupňů Celsia?
  • nákupem kvalitního paliva a pravidelnou údržbou kotle a komínu můžete snížit spotřebu paliva až o 500 kg ročně?
  • v roční těžbě hnědého uhlí vztažené k rozloze státu jsme se 647 tunami na km² světová „jednička“?
  • každý člověk spotřebuje průměrně 1,5 tuny ropného ekvivalentu (toe) ročně? Zatímco u obyvatel USA to je 8 toe/rok, u Evropanů 4 toe/rok, u obyvatel Indie jen 0,4 toe/rok.

Foto: sxc.hu, archiv redakce


obsah čísla 91 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA