Nadační fond PRAKTIK
MUDr. Otto Herber  
SANQUIS č.30/2003, str. 16

Přestože více než polovina všech klinických kontaktů proběhne v ordinacích praktických lékařů a všeobecná praxe je místem klíčového rozhodování o využití zdravotních služeb se všemi ekonomickými vazbami, stále nejméně informací a důkazů v medicíně je právě z této oblasti.

V zemích EU a v zámoří však v posledních letech došlo k rozmachu výzkumu v primární péči a lze hovořit o všeobecné medicíně založené na důkazech (Evidence Based Family/General Medicine).
Na celou oblast primární péče a na její kvalitu je v současné době vyvíjen velký tlak v souvislosti se zaváděním nových programů (např. depistáž kolorektálního karcinomu či záchyt karcinomu prsu u žen), uváděním nových doporučených postupů (např. arteriální hypertenze, péče o diabetiky, astmatiky, dyspeptiky), uvolňováním dosud omezené preskripce lékových skupin (statiny, antihypertenziva, PPI, coxiby). Tyto změny musí být monitorovány z hlediska udržení vysoké kvality a hodnoceny z hlediska efektivity. Evropský integrační proces se musí promítnout i do oboru všeobecného lékařství v ČR a zapojení do mezinárodních aktivit včetně výzkumných. NF oslovuje všechny praktické lékaře v ČR bez ohledu na členství v odborné nebo profesní organizaci, je otevřen i specialistům, jejichž náměty mají přínos pro všeobecnou praxi.
Právě uplynuly dva roky od založení NF pro rozvoj všeobecného lékařství v ČR, který rovným dílem v listopadu 2001 založila Česká lékařská společnost JEP a Léčiva, a. s. Je tu tedy čas bilancovat uplynulé období.
Nároky na odbornou Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP v oblasti sběru informací o oboru na území celé republiky, monitorování aplikace Doporučených postupů, komunikace s lékaři v terénu aj. přiměly zástupce SVL za tím účelem jmenovat své zástupce v každém kraji ČR (krajští konzultanti). Na tvorbě sítě těchto partnerských spolupracovníků se významně podílela společnost Green Planet. A protože „bez spojení není velení“, bylo prvním projektem, který NF podpořil, vybavení zástupců oboru kompletní počítačovou technikou včetně potřebného softwaru. Když v srpnu 2002 přišly povodně, NF Praktik bezprostředně vyhlásil mezi sympatizanty z řad farmaceutických firem a ostatních kolegů pomocnou akci. Získal částku kolem 3 milionů korun, které obratem rozdělil mezi praktické lékaře na urychlenou obnovu praxe. I když původní poslání NF nezahrnovalo podobnou humanitární pomoc, byly to právě tyto prostředky, vyplacené do týdne po tragédii, které vyplaveným praktickým lékařům pomohly udržet vlastní praxi jen s minimálním přerušením činnosti, a praktici se tak nepřestali o své pacienty starat ani v kritickém období povodní.
Zmíněný nárůst kompetencí a zavádění nových lékových skupin do každodenní činnosti praktických lékařů prohlubuje u Společnosti všeobecného lékařství odpovědnost za vytvoření odborného a metodického zázemí pro lékaře v terénu. Za tím účelem NF Praktik podpořil další dva projekty, které sledovaly zvyšování kvality v poskytování léčebné péče. Záměrem bylo aktualizovat existující doporučené postupy na téma dyspepsie, refluxní choroba jícnu, peptický vřed a prevence a léčba gastropatie z nesteroidních antirevmatik. Důvodem pro aktualizaci jsou nové podklady z mezinárodních konsenzních setkání a konferencí (Maastricht II) a zvýšené kompetence praktických lékařů, dané uvolněním preskripce blokátorů protonové pumpy. Kromě praktických lékařů se na projektu účastní přední gastroenterologové prof. P. Dítě, prof. A. Hep, prof. J. Bureš, doc. V. Jirásek a prim. K. Lukáš. Výsledky této aktivity byly předneseny na XXII. konferenci všeobecného lékařství v Brně v říjnu 2003

 



obsah čísla 30 ročník 2003





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA