předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 47/2006
téma:
Rehabilitace
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Předčasné pohřbívání amerického snu
Jefim Fištejn   
V loňském roce celá polovina souhrnu osobních příjmů v USA připadala na 20 % nejmovitějších amerických rodin - od roku 1967, kdy Federální úřad pro sčítání lidu začal tento údaj sledovat, je to podíl absolutně nejvyšší.
celý článek >>

Rozhovor s doc. PaeDr. Pavlem Kolářem, přednostou Kliniky rehabilitace 2. LF UK
Renata Červenková   
Mluví tak tiše, že magnetofon jeho hlas sotva zachytí, a tak poklidně, až člověka napadne, zda naproti sobě nemá spíš psychoterapeuta než fyzioterapeuta. Náhoda to ale nebude. Vždyť jestli Pavel Kolář něco už léta zdůrazňuje, pak fakt, že tělo a duše jedno jsou.
celý článek >>

Rehabilitace u cévní mozkové příhody
MUDr. Ondřej Horáček   
Cévní mozkové příhody (CMP) jsou stále častou příčinou těžkého zdravotního postižení a jsou proto značným medicínským, sociálním a ekonomickým problémem.
celý článek >>

Rehabilitace polyneuropatických syndromů
Mgr. Michal Truc    MUDr. Alena Kobesová   
Polyneuropatie (PNP) zahrnují heterogenní skupinu onemocnění, která se vyznačují postižením periferních nervů.
celý článek >>

Léčebná rehabilitace na spinální jednotce ve FN Motol
Mgr. Lenka Oplatková    Prim. MUDr. Jiří Kříž   
Spinální jednotka při Klinice rehabilitace byla ve Fakultní nemocnici v Motole zřízena dne 22. 6. 2004. Otevření však předcházela složitá dlouhodobá jednání, na jejichž konci bylo definování stadií po míšním poškození a stanovení sítě zdravotnických zařízení pro každé stadium s vymezením spádových oblastí.
celý článek >>

Sport jako součást rehabilitace
Doc. MUDr. Jiří Radvanský CSc.  
Zatímco rehabilitace a regenerace coby prostředek k udržení výkonnosti špičkového sportovce jsou ve vrcholovém sportu již široce etablovány, sport coby doplněk rehabilitace běžného pacienta dosud příliš vžitý není.
celý článek >>

Rehabilitace pacientů po plastice předního zkříženého vazu v C.L.P.A., s.r.o.
Mgr. Marie Hájková    Mgr. Pavel Fuksa   
Na našem pracovišti, které je tvořeno ortopedií s lůžkovou částí a ambulantní rehabilitací, se setkáváme s velkým počtem klientů, kteří k nám přicházejí s funkčními i organickými poruchami pohybového aparátu, které souvisejí s rekreačními či profesionálními sportovními výkony.
celý článek >>

Pohyb občas bolí...
MUDr. Marta Honzíková   
Příčinou bolesti může být akutní nebo chronický poúrazový stav, zánětlivé exacerbace artróz nebo změny vzniklé jako akutní či chronické následky přetěžování či nesprávného zatěžování pohybového aparátu.
celý článek >>

Místní léčba revmatických chorob nesteroidními antirevmatiky
Prof. MUDr. Karel Trnavský DrSc.  
Místní (topická, perkutánní, transdermální) farmakoterapie chorob pohybového aparátu má dlouholetou tradici. V minulých stoletích byl její rozvoj důsledkem nedostatku jiných prostředků antirevmatické farmakoterapie.
celý článek >>

Rozhovor - Šťastný realista Juraj Herz
Irena Jirků   
V divadle právě zkouší Petrolejové lampy. Před sedmadvaceti lety podle Havlíčkova románu natočil nezapomenutelný film s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou. „Ne, srovnání se vůbec nebojím,“ říká dnes. „Na divadle je všechno jinak.“
celý článek >>

Bohumil Kubišta, novátor a vizionář, očima sochaře Vladimíra Preclíka
Vladimír Preclík   
Jsou malíři, kteří namalují kopretiny jako živé, a jsou malíři, kteří o tom, co namalují, přemýšlejí a prostřednictvím svých obrazů hovoří o mnohem složitějších věcech, než jsou kopretiny. Mezi ty, kteří zasvětili svůj život malování, jako by chtěli prosvítit českou tmu přechodu dvou minulých století, byl Bohumil Kubišta.
celý článek >>

Cesta na horu Sinaj
Jan Andreska   
Je vzdálená geograficky a vzdálily ji i války, které se odehrály na poloostrově, kterému dala jméno. Je blízká věřícím tří náboženství, je hojně navštěvovaná a je využívaná ke komerční turistice.
celý článek >>

Sbírka Richarda Adama: A rozhrnuly se přede mnou opony...
Eva Bobůrková   
Sbírka Richarda Adama je v českých zemích unikát. Nikdo jiný nevlastní tak ucelený soubor české malby od poloviny 80. let minulého století až do současnosti, nikdo jiný se systematicky nevěnuje nejmodernějšímu výtvarnému umění.
celý článek >>

Tisíc let architektury
Eva Bobůrková   
Notre-Dame a Eiffelova věž dělají Paříž Paříží. Karlův most a dnes už i Tančící dům Prahu Prahou. Vídeň, to je katedrála svatého Štěpána, ale i Hundertwasser. A New York? Empire State Building a Guggenheimovo muzeum...
celý článek >>

Ano, Masaryk (47/2006)
Zdeněk Mahler   
Masaryk si uvědomil, že to bude Amerika, kdo rozhodne o výsledcích války...
celý článek >>

Jak jsem potkal poezii Václava Hraběte
Petr Cincibuch   
Václav Hrabě Blues pro bláznivou holku
celý článek >>

Benjamin Kuras: Politika Prochází Pupkem
Benjamin Kuras   
 
celý článek >>

Rudolf Linc 85 roků
Prof. MUDr. Antonín Doležal DrSc.  
Dne 15. 12. 2006 se v plné aktivitě dožívá vzácného životního jubilea „nezničitelný“ doc. MUDr. Rudolf Linc, CSc., starší generaci velmi dobře známý a dosud činný český anatom.
celý článek >>

Donkichotové u stolu
Nikola Richterová   
Když v prosinci roku 1998 obnovovalo Divadlo u stolu (DUS) činnost po deseti letech uplynulých od svého založení, mělo za sebou úspěšné působení nejen po brněnských scénách, klubech či soukromých bytech, jak si vyžádala vůči nepohodlnému divadlu situace 80. let.
celý článek >>

Historie Velikonočního ostrova (druhá část)
Prof. MUDr. Jan Bartoníček DrSc.  
Při příjezdu prvních osadníků se zdály zdroje ostrova nevyčerpatelné. Většinu jeho povrchu pokrýval hustý prales, bohatý zdroj dřeva, protkaný několika potoky, sídlily zde milióny ptáků, jejichž vejce představovala pro ostrovany hlavní zdroj bílkovin, a pobřežní vody byly plné ryb.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA