předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 52/2007
téma:
Jak lékaři relaxují
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Ferraty
Prof. MUDr. Antonín Sosna DrSc.  
Již sedm let chodím na jištěné cesty v Dolomitech a kromě mého zájmu o přírodu a turistiku to bylo setkání se třemi osobami, které mě ovlivnily a nasměrovaly k tomuto sportu.
celý článek >>

Proč mám rád hudbu...
Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc.  
Na otázku, proč mám rád hudbu, nejlépe odpovídají slova slavného pianisty Arthura Rubinsteina, který mi kdysi odpověděl na dopis, jejž jsme mu jako dospívající kluci s kamarádem napsali...
celý článek >>

Jestli mám nějakého koníčka? Mám koně!
MUDr. Milan Píša   
V naší rodině žádný rybář nebyl, ale můj dědeček pocházel z Polabí a každý den chodil do školy podél Opatovického kanálu. Před spaním mi jako pohádku občas vyprávěl, jak lovil do ruky ryby v kořenech náhonu nebo jak v noci s loučí v ruce chytal s dalšími kluky úhoře do saku.
celý článek >>

Souřadnice lidského štěstí
Doc. MUDr. Pavel Žáček Ph.D.  
Malování, kreslení, výtvarná tvořivost mě provázejí celý život. A postupně se rozvíjejí, obdobně jako se celý život snažím prohlubovat a rozvíjet své znalosti a schopnosti ve svém oboru medicíny - v kardiochirurgii.
celý článek >>

Záhadná historie
Prof. MUDr. Jan Bartoníček DrSc.  
Jaké mám koníčky? Je jich více, ale zmíním dva. Historii a archeologii. Kořeny toho je třeba hledat v dětství, u tří knih - Lovců mamutů, Bohů, hrobů a učenců a Objevení Tróje. Poté k nim přibyly další.
celý článek >>

Moje koníčky
MUDr. Jiří Koťátko   
Když jsem byl požádán, abych napsal o svých koníčkách, zapudil jsem nejdříve vzpomínku z dětství na písničku s vtíravým refrénem Maminko, kup mi koníčka, koníček, to byl můj sen. Asi proto, že takovýto koníček můj sen nikdy nebyl, i když jsem jako kluk obdivoval v Chlumci nad Cidlinou Radslava Kinského, který při svých dvou metrech výšky nevypadal na žokeje ani náhodou, ale spolu s nadměrečným hřebcem jménem Čingischán tvořili neodolatelnou dvojici.
celý článek >>

Cesty za poznáním, cesty za krásou
Doc. MUDr. Jan Bultas CSc.  
Jak nás studenty nabádal na stážích profesor Charvát, lékař musí být především zvídavý a musí stále toužit po poznání, neboť lékařství je činnost veskrze činorodá, tvůrčí a stále se měnící.
celý článek >>

Probuzená krása drahokamů
MUDr. Miroslav Procházka   
Mou velkou láskou je gemologie, nauka o drahých kamenech. Původně jsem začínal jako sběratel vltavínů, těch tajuplných poslů přilétnuvších před 15 miliony let z vesmíru. Časem se můj zájem rozšířil na všechny krásné a barevné kameny.
celý článek >>

MUDr. René Vlasák - lékař a koňolékař
Ludvík Hess   
Holky se zlomenými končetinami po pádech z koní v „jezdeckém oddílu“, který jsem provozoval na Fantově mlýně u Botiče v osmdesátých letech minulého století, jsem nejčastěji odvážel na I. chirurgickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
celý článek >>

Záliba pro volný čas
MUDr. Oldřich Koberec   
Někdo sbírá známky, jiný brouky, já se rozhodl rozdělit svůj volný čas mezi dýmky a jednostopá vozidla.
celý článek >>

MUDr. Petr Pícha - gynekolog a karavanista
Ludvík Hess   
Neprovozuje ovšem svou ordinaci v karavanu, jak by mohl jízlivý čtenář vtipně vyvodit, vložil jsem „a“ mezi přístavky, tudíž je jasné, že se věnuje gynekologii - je vedoucím lékařem GynCentra v pražském Hloubětíně - a ve volných chvílích cestuje po Evropě v obytném voze.
celý článek >>

Lidská tvář
MUDr. Mgr. Jan Payne PhD.  
Lidská tvář: co je to za záhadný orgán těla? Hlavní vývojové koncepce nabízejí pro všechno prostý univerzální důvod: přežití jednotlivého člověka či celého druhu. Avšak co je to za pud sebezáchovy, jenž se manifestuje ve výrazu tváře? Či se snad ve tváři manifestuje cosi jiného?
celý článek >>

Wobenzym v komplexní léčbě recidivující mykotické kolpitidy
Aleš Skřivánek   
Mykotická kolpitida (MK) je velmi frekventovaným onemocněním. 75 % žen je jím postiženo minimálně jednou za život a nezanedbatelné procento žen mykotickou kolpitidou trpí opakovaně.
celý článek >>

Prozatímní menšina
Jefim Fištejn   
Počet vyznavačů islámu se v České republice odhaduje na deset tisíc. Máme tedy co dělat s výraznou menšinou, jež sama na sebe pohlíží jako na národ.
celý článek >>

Janáček na Hukvaldech
Günter Bartoš   
Moravské Hukvaldy byly rodištěm a inspiračním zdrojem skladatele Leoše Janáčka, zajímaly a inspirovaly také fotografa Josefa Sudka. V hukvaldské oboře máte pocit, že alespoň tam se stav věcí dlouhá desetiletí téměř nemění.
celý článek >>

Muž, který maloval, jako když zpívají ptáci
Boris Dočekal   
Dům a zahrada v Giverny nemohou zapomenout na Clauda Moneta. Francouzská Normandie se pyšní několika pozoruhodnostmi. Tou největší je vysoko nad moře se tyčící klášter Mont Saint-Michel, pak úžasné bílé útesy v Etretatu a gotická katedrála v Rouenu.
celý článek >>

Dům U Černé Matky boží
Bea Fleissigová   
Mohutný objekt tvořící nároží Celetné ulice a Ovocného trhu na Starém Městě pražském působil dlouho kvůli svému zanedbanému vzhledu poměrně nenápadně. Mnoho Pražanů ho patrně míjelo bez valného zájmu, zato pro řadu informovaných cizinců byl silným magnetem.
celý článek >>

Svět podle Petra Pěnkavy: Potřeboval jsem se ponížit
Jarmila Jelínková   
Prostřená tabule v zahradní restauraci, u ní namísto třiceti hostů čtyři vyparáděné, ale osamělé postavičky. „Abiturientský večírek po šedesáti letech,“ hlásá nápis, vepsaný přímo do obrazu.
celý článek >>

O smutku nepředstíraném, hlubokém Quido Kocián očima sochaře Vladimíra Preclíka
Vladimír Preclík   
Quido a Jaroslav Kociánové. V sochařské expozici znějí housle. Jejich měkké tóny kloužou po povrchu bronzu a dotvářejí atmosféru, kterou bychom nazvali raději smutnou než radostnou, spíš vážnou než rozvernou, sarkastickou víc než laskavou.
celý článek >>

Peru (dokončení)
Adéla Němcová   
 
celý článek >>

Kde začíná svět bohů aneb Nezabiješ!
Ivan Brezina   
Indický svazový stát Gudžárat je baštou jednoho z nejpodivnějších náboženství světa - džinismu.
celý článek >>

Automobilový závod století Peking - Paříž 1907-2007
Jiří Černý   
Psal se rok 1907. V něm se zrodil i dospěl nejdelší automobilový závod světa, nejprve nazývaný zkušební jízda automobilů. Vyhlásil ji francouzský list Le Matin. Účastníkům se předepisovalo pouze jedno pravidlo: odstartovat 10. června 1907 z Pekingu a po vlastní ose dojet v co možno nejkratší době do cíle, kterým byla stanovena Paříž.
celý článek >>

Stageira - rodiště Aristotelovo
Jan Andreska   
O Aristotelovi víme ledacos, skoro by se chtělo říci, že téměř vše. Jeho význam jako zdroje informací o stupni i metodě poznání v době jeho života je až neuvěřitelně velký.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA