předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 76/2010
téma:
Oftalmologie
Endokrinologie 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

WALD Press AWARD
  
Divadelní zpracování
Ekonomie dobra a zla

Úspěšná kniha ekonoma Tomáše Sedláčka, která loni získala také cenu WALD Press AWARD, slaví nejen úspěchy na knihkupeckých pultech, ale i v divadelních sálech. V rámci cyklu scénických čtení LiSTOVáNí, kdy herci každý měsíc představují nový knižní titul zpracovaný jako divadelní kus s rekvizitami, kostýmy a hudbou, ji uvádějí od začátku března Lukáš Hejlík a Alan Novotný. Turné, při němž kniha cestuje i se svým autorem po celé republice, sklízí opět potlesk. Zasloužený. www.listovani.cz
celý článek >>

Editorial (Sanquis 76)
Irena Jirků   

Takřka čtvrt století Karel IV. budoval klášter slovanské liturgie v Emauzích. Dílo bylo završeno na Velikonoční pondělí Léta Páně 1372, když před zraky císaře a jeho syna Václava sloužil mši arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Nový klášter měl přispět ke sjednocení západní a východní církve.

celý článek >>

Rezavé květy Čestmíra Sušky
Eva Bobůrková   
Kdosi nazval místo, kde vznikají Suškovy křehké až mystické sochy z cisteren, kmenů stromů, skla a jiných všemožných materiálů, industriální katedrálou. Po prvních krocích zšeřelou, studenou, ale důstojným klidem a zároveň energií bublající halou si uvědomuji, jak to bylo trefné. Industriální katedrála, ve které se odehrávají zázraky zrodu uměleckého díla. Oficiálně Sochařské studio Bubec.
 
celý článek >>

Pojďme si hrát se světlem
Irena Jirků   
Labyrint světla, interaktivní výstava Petra Nikla, Ondřeje Smeykala a dalších výtvarníků, rozpohybuje Dům umění v Ostravě. Hrát si můžete až do 18. 7.
celý článek >>

Výhled do krajiny
Irena Jirků   
„Dostali jsme zpátky kravín. Asi sto metrů dlouhý. Krávy už v něm léta nebydlely. Zato se v něm vršily tuny harampádí. Kolem se rozkládaly další napůl rozbořené neupotřebitelné hospodářské budovy. Vítězství socialistického znárodněného hospodářství. A místní obyvatelstvo, které po léta odkládalo zbytky svých domácností do opuštěných budov, začínalo teď hartusit na ten ostudný nepořádek.
celý článek >>

Cinknutá hra mě nikdy nebavila
Günter Bartoš   
Filmový režisér Bernard Šafařík nezapře svým vystupováním a názory šlechtice. Na rozdíl od novodobých zbohatlíků ctí potomek rodiny Schebků morální závazky a o životě a politice uvažuje v hlubších souvislostech.
celý článek >>

Bobby McFerrin, vtipný kormidelník mezi souostrovími
Ondřej Bezr   
Může nám to připadat jako ona příslovečná houska na krámě: když už je jednou někdo talentovaný muzikant, proč by se nemohl bez karambolů a se ctí pohybovat nejen mezi žánry, ale přímo mezi celými hudebními souostrovími – populární a vážnou hudbou. Pokud ovšem tuto úvahu budeme chtít doplnit konkrétními jmény, řádně se zapotíme. Gershwin, Bernstein, Zappa, Jarrett... Ale kdo další? Přece Bobby McFerrin!
celý článek >>

Důvěra
Michael Wellner-Pospíšil    prof. PhDr. Milan Nakonečný    Libuše Koubská    František Houdek   
Milan Nakonečný

Důvěra
Jedním z nejvýznamnějších, ale současně nejkomplexnějších fenoménů lidské psychiky je důvěra. Je to pocit spojený s vlastností osobnosti, s důvěřivostí, s postoji vůči druhým (důvěryhodnost druhého) a hraje důležitou roli v mezilidské komunikaci, neboť důvěryhodný partner komunikace je jedním z podstatných podmínek jejího bezporuchového oboustranně žádoucího průběhu.
celý článek >>

Obrazy z kosmu: dalekohledy a jejich budoucnost
Petr Sobotka    Zuzana Fischerová   
Specializované observatoře jsou „lidskýma očima ve vesmíru“ už desítky let. Nevadí jim déšť ani blesky křižující oblohu a jejich výstupy nepoškodí turbulence v zemské atmosféře. Kvalitou obrazu navíc hravě předčí pozemské přístroje.
celý článek >>

Řez života
František Houdek   
Je tomu právě 400 let, kdy byl proveden první císařský řez a matka i dítě přežily.
celý článek >>

Královský klášter slovanské vzájemnosti
Ondřej Šefců   

A aj, dva z nich šli toho dne do městečka, kteréž bylo vzdálí od Jeruzaléma honů šedesáte, jemuž jméno Emaus. A rozmlouvali vespolek o těch všech věcech. I stalo se, když rozmlouvali a sebe se dotazovali, že i Ježíš, přiblíživ šel s nimi. Ale oči jejich držány byly, aby ho nepoznali.

celý článek >>

Novinky - technologie
Pavel Kočička   
Víte, kde jste fotili?

Novinka DMC-TZ10 od Panasonicu se může pochlubit hned několika zajímavostmi. Jednak je to velmi široké ohnisko 25 mm s 12x optickým zoomem, hlavním tahákem je ovšem modul GPS, díky kterému už nebude možné zapomenout, kde byly fotky pořízeny. www.panasonic.cz
 
celý článek >>

3D revoluce u vás doma
Jan Březina   
Trojrozměrné snímky v poslední době nezaplavily jen kina. Čím dál častěji vstupují také do našich obýváků. Výrobci televizí se předhánějí, kdo přijde s nejlepším řešením, filmaři se těší, že se zvedne návštěvnost a prodejnost filmů.
celý článek >>

Co si pamatuje ateliér Josefa Čapka
Jana Nekolová   
Kolem nenápadného domu obrostlého psím vínem v ulici Bratří Čapků chodím již mnoho let. Nedá mi to. Pokaždé se musím podívat do těch oken: Kdepak asi Josef Čapek maloval Kolovrátkáře? A kde se scházeli „pátečníci“, kde sedávali Ferdinand Peroutka, Karel Poláček, Vladislav Vančura a kde Tomáš Garrique Masaryk? Až jednou se zastavím. Zvoním na zvonek.
celý článek >>

Dosáhnout svobody!
Kolektiv   
Čapkovy obrazy, ilustrace, plakáty, ale třeba také knižní obaly a texty. To vše najdete nyní ve Východočeské galerii v Pardubicích.
celý článek >>

Nové modely: větší a lepší
Luděk Vokáč   
Do města i na pláž
Na lednovém autosalonu v Detroitu se automobilka Mini pochlubila hravým konceptem s názvem Beachcomber. O něco méně hravé sériové provedení jménem Countryman se ve finální podobě ukázalo na autosalonu v Ženevě, který se konal v prvních dvou březnových týdnech. První SUV od Mini už rozhodně není žádným drobečkem. Délka překračuje čtyři metry o rovných sedm centimetrů. K dispozici budou verze s pohonem předních i všech kol.
 
celý článek >>

S nápisem Czechoslovakia na rukávu
Karel Pacner   
Prvním americkým vojákem, který vstoupil na konci druhé světové války na území Československa, byl 18. dubna 1945 poručík Merrill B. Rudes. Se svou průzkumnou četou 90. pěší divize vyrazil od bavorské vesničky Prex. Prvními československými vojáky, kteří vstoupili na půdu staré vlasti pozemní cestou od západu, byli 26. dubna nadporučík Miroslav Tiller, poručík Zdeněk Václavík a desátník Pavel Fabian – filmař, novinář a fotoreportér.
celý článek >>

Zelená kuchyně
Pavel Kočička   
Moderní spotřebiče nabízejí úsporu energie i času. Oceníme to zejména v kuchyni, kde většinou trávíme velkou část dne. Jaké přístroje tedy vybírat, aby byly ekologické a usnadňovaly nám život?
celý článek >>

Tuk není (jen) nepřítel
Pavel Kočička    MUDr. Pavel Dlouhý Ph.D.  
Pohled na tuky v naší stravě se v posledních letech změnil. „ Dříve byly všeobecně zavrhovány jako největší zlo ve výživě. Dnes už víme, že tomu tak není. Jde spíše o jejich složení, o to, jaké mastné kyseliny v nich jsou přítomny,“ říká MUDr. Pavel Dlouhý, Ph.D., z Ústavu výživy 3. LF Univerzity Karlovy. 
celý článek >>

Zeleninový nákyp – flans aux légumes
Marie-Paule Pospisil   

Pro 6 strávníků
 
Krásné dny jsou konečně tady, i když se občas ještě stydí a schovávají v oblacích... Po neobvykle dlouhé zimě na scénu vstupuje lehkost. Ostatně i na jídelní lístek. O slovo se hlásí zelenina! Nabízím vám proto „flans aux légumes“, česky něco jako zeleninovou bublaninu. Recept je jednoduchý, ale pozor na troubu – bublanina musí být měkkounká...

celý článek >>

LOHAS / otázky
Eva Pivodová   
Odpovědi odborníků na otázky čtenářů.
celý článek >>

Na vlastní oči / brýle
Günter Bartoš   
Lidský zrak se dá změřit na ultramoderních digitálních přístrojích, zrakovou ostrost určuje klasické vyšetření na optotypu. Krok po kroku jsme prošli tímto měřením, a pak si vybrali ty správné brýle.
celý článek >>

Možnosti lamelární transplantace rohovky
MUDr. Deli Silveková   
Transplantace rohovky je chirurgická léčebná metoda, která odstraňuje neprůhledné a patologicky změněné části rohovky. Celosvětově nejčastěji používanou technikou je perforující transplantace rohovky.
celý článek >>

Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc. Zažil jsem totální převrat
Libuše Koubská   
Běžné dopoledne v pavilonu E pražské vinohradské nemocnice. V čekárnách oční kliniky sedí pacienti. Co je trápí? Mají onemocnění rohovky, duhovky, živnatky, čočky, bělimy, sítnice, sklivce, zrakového nervu? – opakuju si v duchu dávnou školní látku. Přednosta kliniky prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc., se specializuje na přední oční segment. Operuje hlavně šedý zákal čili kataraktu a rohovku. Už šestatřicet let.
 
celý článek >>

Výběr nitrooční čočky
MUDr. Jan Hamouz   
Při narození člověka je oční čočka průhledná, časem však „zežloutne“. S přibývajícím věkem, nebo vzácněji následkem jiných očních nebo celkových onemocnění, užívání léků či traumatem se nitrooční čočka může začít „kalit“. Důsledkem tohoto zkalení je takzvaný šedý zákal (katarakta).
celý článek >>

Diabetická retinopatie
MUDr. Miroslav Veith   
Diabetes mellitus patří k nejčastějším chronickým onemocněním. V roce 1990 bylo v rozvinutých zemích 20 milionů a v rozvojových zemích 60 milionů diabetiků. V roce 2000 se jejich počet zdvojnásobil. V České republice se v roce 2008 léčilo s diabetem 774 tisíc pacientů. Mezi nejvýznamnější chronické komplikace diabetu patří diabetická retinopatie.
celý článek >>

Po operaci pacienti vidí svět, jaký skutečně je
Pavel Kočička   
Každý rok se uskuteční v České republice přes 80 000 operací šedého zákalu, kterým trpí až polovina lidí starších 65 let. Mezi desítku nejčastěji operujících mikroočních chirurgů u nás patří doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc., která je zároveň lékařskou ředitelkou pro chirurgii katarakty, sítnice a sklivce Evropské oční kliniky Lexum a přednostkou oční kliniky Cornea Lexum.
celý článek >>

Modulační efekt proteáz na autoimunitní reakci vyvolanou antigeny beta-buněk pankreatu
MUDr. Marta Honzíková   
Podle: Modulation of autoimunity to beta-cell antigens by proteasses. Roep BO, van den Engel NK et al. Diabetologia, 2002; 45; 686-692

K léčbě chronických zánětlivých onemocnění jsou často užívány orálně podávané proteázy. Klinické studie zkoumají jejich účinnost i u imunitně zprostředkovaných zánětlivých onemocnění. V experimentech na zvířatech byla prokázána možnost předejít vzniku modelových autoimunitních onemocnění při perorálním podávání proteolytických enzymů (experimentální alergická encefalomyelitida, autoimunitní diabetes).
celý článek >>

Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy?
Pavel Kočička   

V poslední době se stále více setkáváme s informacemi o přípravcích, které nám pomohou řešit nejrůznější obtíže a zdravotní problémy, případně posílí naši imunitu. Nacházíme je v novinách, časopisech, útočí na nás na internetu, slyšíme je v rozhlase, vidíme v televizi. Lidé většinou ani nepřemýšlejí o tom, zda se jedná o doplňky stravy, nebo o léky, často ani nevědí, že je nutné tyto dva pojmy rozlišovat. Někdy mají problém s oddělením těchto dvou kategorií i zdravotníci. Jak se tedy rychle orientovat? Kde najít spolehlivé informace?
 

celý článek >>

Naděje v léčbě diabetu: Langerhansovy ostrůvky
Jana Vlková   
Dává nemocným diabetem naději na vyléčení jejich nemoci. Jeho dlouholetá práce má v sobě ale i přiměřenou dávku skepse. „Pokrok jde stále kupředu, ale není rozhodně tak daleko, jak by si pacienti i lékaři přáli,“ říká prof. MUDr. František Saudek, DrSc., přednosta Kliniky diabetologie IKEM v Praze.
celý článek >>

Nejčastější endokrinologické choroby a jejich léčba
Prof. MUDr. Josef Marek DrSc.  
Klasicky patří mezi endokrinologické choroby onemocnění, která postihují žlázy s vnitřní sekrecí – hypofýzu, štítnou žlázu, příštítná tělíska, nadledvinovou kůru a dřeň, vaječníky a varlata. Zvláštní osud postihl Langerhansovy ostrůvky pankreatu. Ty také tvoří žlázu s vnitřní sekrecí, ale dostaly se do péče diabetologů, kteří se u nás z endokrinologie oddělili, ačkoli nyní spolu oba obory opět konvergují.
celý článek >>

Nejvíc vám ublíží ten, kdo je nejblíž
Günter Bartoš   
říká spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová. Již za svoji knižní prvotinu s názvem K moři získala prestižní Ortenovu cenu pro mladé literáty.
 
celý článek >>

Česká endokrinologie: její vývoj a další očekávání
prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka DrSc.  
Endokrinologie jako věda o hormonech, produktech žláz s vnitřní sekrecí, se zvolna konstituovala již v druhé polovině devatenáctého století a na začátku století dvacátého. Po první světové válce nabral rozvoj oboru mimořádného tempa.
celý článek >>

Aktivní volný čas
Jana Vlková   

Třeboňsko: ráj pro cyklisty i ornitology
 
Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý se soustředí kolem dvou rybníků, děl slavného rybníkáře Štěpánka Netolického. Krásnou barokní krajinu protkávají hráze, na nichž rostou staleté duby. V jarním čase si tady užívají zejména ornitologové. Z teplých krajin přilétají velcí vodní ptáci, neporušené lesy ožívají zpěvem budovatelů hnízd, na lukách lze narazit třeba na bekasíny. Jejich pozorování je příjemným zpestřením při putování po Třeboňské pánvi. Rovinatý kraj je ideální pro cyklistiku. Na kole lze brázdit lesní cesty, ale i malé okresní silnice.
www.trebonsko.cz
 

celý článek >>

Křížová cesta Markéty Škopkové
Günter Bartoš   

Ještě před deseti lety byl ochoz kostela prázdný. Původní křížovou cestu rozkradli zloději, a proto kronikářské desky raději přesunuli do broumovského kláštera, aby je před nimi ochránili. Jan Neumann, majitel cestovní kanceláře, nechal udělat na své náklady alespoň kopii jedné tabule, popisující povodeň v roce 1570: „Chybělo mi to tam. A taky jsme neměli co ukazovat lidem, kteří se do Broumova přijeli podívat.“ Když to viděli bývalí němečtí spoluobčané z Krajanského sdružení Broumov, zaplatili zbytek scházejících desek.
Kostel z poloviny 15. století je cenný už jen tím, že je to nejstarší dochovaná celodřevěná konstrukce ve střední Evropě. Archaická hrázděná stavba s vysokou zvonicí a krytým ochozem se považuje za unikátní technickou památku, mistrovské tesařské dílo a lákadlo pro návštěvníky Broumovska. Proto se pan Neumann rozhodl, že zaplatí novou kalvárii. Jenže malíř, který ji měl původně vytvořit, záhy zemřel a další výtvarnice práci odmítla jako „zakletou“. Čtrnáct obrazů umučení Ježíše nakonec namalovala Markéta Škopková z Jaroměře.

celý článek >>

Pozoruhodná a vlídná Alvastra
Jan Andreska   
Při cestě po západním břehu jezera Vättern narazí cestovatel na místo, které ukazatel popisuje jen stručně: Alvastra. Protože románské ruiny nejsou ve středním Švédsku časté, vyplatí se zastavit a dobře si je prohlédnout.
celý článek >>

Souhra materiálů
Klára Klempířová   
S jarem odkládáme kabáty. Ovšem sako si raději ponechme i v teplých dnech. Na ulicích a v kancelářích to působí lépe než chodit jen v košili nebo halence. Ty nejsou ve formálním světě považovány za svrchní oblečení.
 
Podstatné je, z čeho je oděv vyroben: vždy bychom při nákupu měli hledat etiketu s výrobním označením. Čím více přírodních surovin, tím lépe.
 
Kostýmy a obleky z vlny jsou tím nejlepším, co se dá nosit po celý rok. Pánové by si měli vybírat mezi komplety z jakostní (střižní, panenské) vlny. Vyloženě na léto se hodí letní vlny s označením cool wool nebo italsky lana fresca. Novinkou jsou vlněné látky s chladivým efektem – odrážejí až osmdesát procent přímého slunečního tepla.
celý článek >>

Móda s nápadem
Klára Klempířová   

Ornamenty, kontrastní lemy, vzory... Pro každého něco!
 

celý článek >>

Péče o nohy
Andrea M. Vémolová   

Jsou naší oporou v průběhu náročných dní, a tak bychom se o ně měli umět náležitě starat. Jak?
 

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA