předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 81/2010
téma:
Moderní ortodoncie
Problém zvaný halitóza 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (81/2010)
Irena Jirků   
Když se Henri Matisse chystal na svou cestu po Francouzské Polynésii, doufal nalézt zajímavé světlo, nové barvy, ale pak na Tahiti nevěděl, co si s nimi počít. Stál prý tehdy po kolena ve vodě, díval se zasmušile na ryby plovoucí okolo a mlčel. Celé hodiny.
celý článek >>

Proudy vědomí Tomáše Císařovského
Eva Bobůrková   
Luxusně zrekonstruovaný dům nedaleko dejvického náměstí v Praze, recepce, naleštěný výtah, který nás doveze do pátého patra... Nečekané entrée do ateliéru českého malíře, byť jednoho z nejznámějších.
 
celý článek >>

Akvarely Tomáše Císařovského
Eva Pivodová   
Nejnovější díla malíře Tomáše Císařovského vystavuje od poloviny září na Staroměstské radnici Galerie hlavního města Prahy. Expozice, kterou sestavila kurátorka Olga Malá, zahrnuje akvarely z posledních dvou let umělcovy tvorby. „Akvarel je pro mě dobrodružství, vyžaduje rychlost, bystrost i zkušenost, přesto dokáže překvapit, obohatit, ukázat další cestu,“ říká Tomáš Císařovský.
 
celý článek >>

Vždy svá Iva Bittová
Jana Nekolová   
Klasická i alternativní hudba, jazz, operní árie, lidovky. A živelné, osobité improvizace. Taková je hudební vizitka zpěvačky a houslistky Ivy Bittové. Jednou z jejích nejbližších zastávek u nás je Mezinárodní hudební festival Brno – Moravský podzim.
celý článek >>

Monet
Irena Jirků   
Objevitel barev. Otec impresionismu... Dnes už jenom superlativy padají na adresu Oscara-Clauda Moneta, toho „extremisty, který dovedl dojem letmého okamžiku a impresionistický způsob malby nejdál“. Tak ho dnes hodnotí historici, tak ho viděli i jeho souputníci. „Bez Moneta bychom to museli všichni vzdát,“ řekl kdysi Auguste Renoir. A nepřeháněl. Dobře si pamatoval na roky bídy a posměchu, jimiž impresionisty častovala maloměšťácká Paříž, a jimž dokázal právě Monet nejlépe vzdorovat. Ve svém „plovoucím ateliéru“ proplul až do relativně klidných vod. A dožil se dokonce – jako jeden z mála impresionistů – satisfakce.
 
celý článek >>

Bizarní svět 6x6
Günter Bartoš   
Dvacet let fotil pro noviny. Pak se ale Radim Beznoska rozhodl, že přibrzdí. Na svět se začal dívat přes matnici „obstarožní“ zrcadlovky. 
celý článek >>

Vážení vládci světa, stále čekáme
Michal Broža   
Mezinárodní soutěž „Kreativně proti chudobě“, kterou v květnu vyhlásila Organizace spojených národů, zná své vítěze. Jak už v červnu Sanquis informoval, projekt upozorňuje na globální problém chudoby a seznamuje Evropany s tím, jak důležité je splnit takzvané rozvojové cíle tisíciletí. Je to totiž deset let, co se čelní představitelé států zavázali, že do roku 2015 sníží na polovinu počet extrémně chudých lidí ve světě. Teď se politici sejdou 20. září v OSN v New Yorku a budou porovnávat, jak se jim daří tento úkol plnit. Zbývá ještě pět let...
Z více než dvou tisíc tiskových inzerátů zaslaných do soutěže z 34 evropských zemí (21 jich přišlo z Česka) vybrali 15 finalistů organizátoři a 15 dalších vzešlo z veřejného hlasování na internetu. Porota složená z odborníků na reklamu, design, fotografii a zástupců OSN pak jako vítěze určila grafického designéra z islandského Rejkjavíku Stefána Einarssona a jeho práci Vážení vládci světa, stále čekáme. „Z ocenění mám velkou radost a upřímně věřím, že připomene našim politickým vůdcům, že musí splnit sliby, které vůči chudým v minulosti učinili,“ říká Einarsson. Cenu převezme 10. září v Madridu z rukou španělské královny Sofie.
celý článek >>

Miluji tanec, pohyb, to sdělování lidem
Maria Procházková   
Výrazný profil, rozlítané blond vlasy, živý, energický, strhující projev. Je radost sledovat ji na jevišti, nemenší poslouchat, s jakým zápalem o tanci mluví. Vypráví překotně, směje se a září. (Nejen) na jevišti je to velký dar. Klára Jelínková, demisólistka baletu Národního divadla, přemýšlí o různých aspektech své životní vášně.
celý článek >>

Typy snů
doc. PhDr. Jiří Kocourek Ph.D.  
Sen si můžeme nepamatovat či dokonce mít představu, že vůbec nesníme. Přesto – pokud se sen objeví – jsme jím do určité míry obsazeni a nuceni se jím zabývat.
celý článek >>

Bardějov, gotická perla obklíčená paneláky
Günter Bartoš   
Jen v málokterém městě je vidět tak zřetelný, možná až brutální kontrast mezi historickými vrstvami a jejich estetickými kvalitami jako v Bardějově na východě Slovenska. Zatímco dědictví „temného středověku“ se dostalo na seznam UNESCO, socialistické budovy působí jako hranaté nádory, kterých se město jen tak nezbaví.
celý článek >>

Konec „československé cesty“
Karel Pacner   
V září 1947 Stalin rozhodl, že se Československo stane součástí jeho impéria. „Komunisté musí rychle ovládnout armádu a bezpečnost,“ vzkázal do Prahy. Byl to rozkaz. Jako první ho vyslechl Rudolf Slánský, přivezl ho do Čech a stal se posléze horlivým vykonavatelem Stalinovy vůle. Odpovědnost z něho nesejme ani fakt, že nakonec sám zaplatil životem.
celý článek >>

Na Mars za 520 dnů
Josef Tuček   

Až do listopadu 2011, tedy plných 520 dnů bude šest mužů zavřeno v kovové kabině rozlehlého simulátoru v hangáru Ústavu pro studium medicínských a biologických problémů v Moskvě. Při nejdelším experimentu tohoto druhu zkoušejí, jaké je být kosmonautem, který letí na rudou planetu.
 

celý článek >>

Babí léto na cestách
Luděk Vokáč   
Vesele a s nízkou spotřebou
O novém dvouválci Fiat jsme psali již v Sanquisu 73. Automobilka teď konečně představila první vůz s tímto motorem. Je jím podle očekávání roztomilý městský model 500. Ten s malým benzinovým turbomotorem o výkonu 63 kW jezdí velmi energicky a přitom úsporně. Na stovku zrychlí za 11 sekund a průměrně spotřebuje 4,1 litru benzinu na 100 kilometrů, s robotickou převodovkou Dualogic dokonce jenom 4 litry. Pomáhá mu k tomu systém stop-start, ve městě zase umožňuje uspořit palivo tlačítko pro snížení výkonu.
 
celý článek >>

Co jsou ortodontické anomálie a jak je léčíme?
MUDr. Pavlína Černochová Ph.D.  
Ortodoncie představuje nauku o rovnání zubů. Je jedním ze specializovaných stomatologických oborů. Aby zubní lékař mohl vykonávat povolání ortodontisty, musí absolvovat tříleté specializační vzdělávání na akreditovaném pracovišti a poté složit atestační zkoušku. V České republice jsou těmito pracovišti ortodontická oddělení stomatologických klinik lékařských fakult.
celý článek >>

MUDr. Jiří Petr: Zuby jako umělecké dílo
Josef Tuček   
„Lidé si dnes stavu svého chrupu všímají mnohem víc než v minulosti. A zubní lékaři jim mohou hodně nabídnout, od rovnátek po chirurgickou operaci,“ konstatuje MUDr. Jiří Petr, předseda České ortodontické společnosti.
celý článek >>

Praotec české chirurgie
František Houdek   
Právě před 110 lety zemřel profesor Eduard Albert.
celý článek >>

Mezioborová spolupráce ve stomatologii
MUDr. Hana Zallmannová   
Ještě před několika desetiletími stačil jeden zubní lékař zvládat celý rozsah výkonů, které tehdejší stav oboru umožňoval. Dnes je ovšem užší specializace nezbytná.
celý článek >>

Dětský úsměv bez kazů
Eva Pivodová   

Běžný den v pražské základní škole. Matematika, čeština, přírodověda... Ale dnes je v rozvrhu ještě jedna speciální hodina: do třídy místo učitelky vchází lektorka, děti mají na lavicích připraveny zubní kartáčky. Začíná výuka prevence a péče o zuby.
 

celý článek >>

Systémová enzymoterapie ve stomatologii a stomatochirurgii
Kolektiv   
V představách mnohých pacientů je každý větší stomatologický či stomatochirurgický zákrok zákonitě spojen s otokem a bolestí. Déle trvající otok může významně změnit vizáž a může tak být příčinou pracovní neschopnosti, stejně jako nemožnost nosit zubní náhradu pro bolest a otok po výkonu. Mohou se přidružit i obtíže při otvírání úst, polykání a kousání. Podobně jako v jiných chirurgických oborech lze i ve stomatologii a stomatochirurgii významně zlepšit komfort pacientů po zákrocích podáváním léků pro systémovou enzymoterapii.
celý článek >>

Chronická žilní insuficience
MUDr. Miroslav Chochola CSc.  
Chronická žilní insuficience (CHŽI) je nejčastější cévní onemocnění vůbec. Většinou nemocné neohrožuje, ale často vede k významnému snížení kvality života.
celý článek >>

Správná péče o zuby: prevence a spolupráce
MUDr. Hana Zallmannová   
Stomatologie patří mezi rychle se rozvíjející odvětví medicíny, a proto dnes už není možné, aby zubař držel krok s vývojem ve všech podoborech stomatologie. Specializace se tak stává nutností a spolupráce odborníků je potřebná k zajištění kvalitního ošetření, jež má využívat celé spektrum moderních poznatků. Tak lze velké většině problémů předejít, a pokud se to nepodařilo, dokážeme dnes zachránit řadu zubů, které dříve končily v kleštích. Navíc můžeme mít chrup pěknější a rovnější, než tomu bylo kdykoli dříve.
celý článek >>

Retinopatie nedonošených dětí
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Retinopatie nedonošených dětí (ROP – retinopathy of prematurity) je vazoproliferativní onemocnění nezralé sítnice (povzbuzuje růst nových cév). Onemocnění má vícefaktoriální původ, ale hlavní roli při vzniku, vývoji a prognóze hraje stupeň nezralosti dítěte. Nejvyšší výskyt ROP je u dětí s extrémně nízkou porodní hmotností a nízkým gestačním věkem. V těchto skupinách se objevují atypické formy ROP, které představují potenciální riziko a mohou vážně poškodit sítnici jejím odchlípením. Propracovaný screening, nové postupy v terapii a spolupráce neonatologa a oftalmologa představují optimální léčebný postup.
celý článek >>

Moderní trendy v léčbě roztroušené sklerózy
doc. MUDr. Jan Mareš Ph.D.  
Léčba roztroušené sklerózy interferony přinesla pozitivní výsledky ve smyslu zpomalení klinických příznaků u řady pacientů na celém světě. Přesto jsou v posledních desetiletích zkoumány a zaváděny nové preparáty, které představují novou generaci imunomodulační terapie. Jaké jsou současné terapeutické možnosti u roztroušené sklerózy a nové potenciální možnosti léčby?
celý článek >>

Přínosy a rizika antikoncepce.
MUDr. Tomáš Fait Ph.D.  
Antikoncepce (kontracepce) je každá metoda bránící nechtěnému otěhotnění. U člověka jako živočišného druhu nemá pohlavní styk jen úlohu plození potomstva jako u zvířat, ale je i součástí vztahů a zábavy. Nemluvě o sexu za úplatu, který je jinak mezi ostatními živočichy popisován pouze u opic rodu Bonobo. Snaha o zabránění otěhotnění tak má mezi lidmi tisíciletou tradici.
celý článek >>

Přínosy a rizika antikoncepce
MUDr. Tomáš Fait Ph.D.  
Antikoncepce (kontracepce) je každá metoda bránící nechtěnému otěhotnění. U člověka jako živočišného druhu nemá pohlavní styk jen úlohu plození potomstva jako u zvířat, tedy prokreační, ale je i součástí vztahů a zábavy. Zastává tedy roli rekreační. Nemluvě o sexu za úplatu, který je jinak mezi ostatními živočichy popisován pouze u opic rodu Bonobo. Snaha o zabránění otěhotnění tak má mezi lidmi tisíciletou tradici.
celý článek >>

Akutní zánět slepého střeva
Kristýna Čillíková   
Revize textu: MUDr. Karel Lukáš, CSc., IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Medicínský název nemoci: akutní zánět červovitého přívěsku, akutní apendicitida
Lidový název: apendix, slepák, apendicitida, apendicitis, slepé střevo
Příznaky: bolest nejčastěji v pravém dolním břišním kvadrantu, pocit na zvracení, nechutenství, nadýmání, zácpa nebo průjem, zrychlený tep, zvýšená tělesná teplota (kolem 37,5 °C), zvracení, schvácenost. 
celý článek >>

Hemoroidy
Kristýna Čillíková   
Revize textu: MUDr. Karel Lukáš, CSc., IV. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
 
celý článek >>

Novinky/zdraví (81)
Eva Pivodová   
Zubní akademie: co víme o zubech?
Pětiměsíční osvětová soutěž s názvem Zubní akademie byla zahájena v červenci a potrvá až do 30. listopadu. Měsíc po měsíci mohou lidé na webových stránkách www.orbitklub.cz odpovídat na tři tematické otázky z různých oblastí dentální hygieny. Deset nejrychlějších soutěžících získá pokaždé zásobu žvýkaček, o pět hlavních výher od firmy Swissdent se potom utkají ti, kteří budou mít nejvíce správných odpovědí ze všech kol soutěže dohromady. WWW.ORBITKLUB.CZ
 
celý článek >>

Problém zvaný halitóza
Eva Pivodová   
Nepříjemný zápach z úst může způsobovat nedostatečná ústní hygiena, v úvahu ale připadají i další příčiny. Jak postupovat, pokud nás tento problém trápí?
celý článek >>

Nakreslíš mi beránka?
Maria Procházková   
Když chtějí děti tančit, malovat, hrát, je na nás dospělých, abychom jim se sny pomohli. A třeba si tím splníme i ty své.
celý článek >>

České a čerstvé
Günter Bartoš   
Farmářská tržiště dávají neosobnímu obchodování s potravinami zase lidský rozměr.
celý článek >>

Zdravá výživa pro děti
MUDr. Martin Gregora   
Dětský jídelníček by měl být rozmanitý, bohatý na vitaminy, zeleninu a ovoce. Známá výživová pyramida platí stejně pro dospělé i pro děti, jen velikost porcí je adekvátně menší. Potraviny se podle ní dělí do šesti různých skupin.
celý článek >>

Jak chutná Bordeaux
Richard Rokyta   
Červená vína jsou suchá, voňavá a dobře skladovatelná. Vína bílá? Sladká a likérovitá... Vítejte v Bordeaux! Ochutnejme plody největší vinařské oblasti na světě. Jak jen jsou lahodné. Koneckonců, jako celý ten kraj, to město.
 
celý článek >>

Polojasno, místy bouřky
Günter Bartoš   
Před 250 lety založili jezuité z pražského Klementina tradici meteorologického pozorování. Funguje tam dodnes.
 
celý článek >>

Podzimní výlety za architekturou
Günter Bartoš   

Bílé Karpaty: Větrný mlýn Kuželov

Kuželový mlýn se šindelovou střechou, lidově nazývaný větřák, postavili okolo roku 1842 a svému účelu sloužil celých sto let. Po rekonstrukci v sedmdesátých letech minulého století je funkční, ovšem větrník se běžně netočí. Návštěvu mlýna je ideální spojit s místními folklorními slavnostmi a svátky. www.technicalmuseum.cz
celý článek >>

Kopřivová terina
Marie-Paule Pospisil   

Září... Domácnosti lákavě voní marmeládami, ovocem a lesními plody. V kuchyních se vrší zavařovací sklenice, celý dům je zahalen do vábného skořicového oparu s jablečným nádechem, první podzimní chladné večery doprovázejí teriny z ploten hospodyněk… (Terina – terinne – pochází z Francie a připomíná paštiku – připravuje se ze směsi masa, jater či ryb, z koření a dalších přísad, pozn. red.)
Nedaří-li se vám nasbírat hlemýždě či hřiby, nezoufejte a vrhněte se na sbírání kopřiv. Hodně kopřiv. A z nich můžete vykouzlit následující terinu.
 

celý článek >>

Elegantně ve městě
Klára Klempířová   
Stejně jako si pláže říkají o plavky a hory o bundy, do podzimních městských ulic potřebujeme slušivý kabát.
celý článek >>

Módní etiketa podle Ladislava Špačka
Ladislav Špaček   
Dámský klobouk patří mezi ohrožené druhy. Dodává jakémukoli oděvu důstojnost a noblesu nehledě na jeho praktičnost.
celý článek >>

Regenerace po dovolené
Klára Klempířová   
 Sluneční paprsky, horký vzduch, mořská sůl... Jak vzpružit pleť po létě?
celý článek >>

Péče o ústa
Klára Klempířová   

Čištění zubů je umění. Vyžaduje správnou techniku a pravidelný rytmus – alespoň dvakrát denně!

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA