předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 82/2010
téma:
Léčba bolesti
Autismus 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

Ceny VIA Bona 2010
redakce   
V pražské rezidenci velvyslance USA se 23. září opět předávaly ceny VIA Bona. Nadace VIA tak už potřinácté vyjádřila uznání za individuální a firemní filantropii v České republice.
celý článek >>

Editorial (2010/82)
Irena Jirků   
Jeskyni plavců objevil ve východní Sahaře roku 1933 maďarský badatel László Almásy a pojmenoval ji podle nástěnných maleb, na nichž jsou znázorněny lidské postavy připomínající plavce. Pro Almásyho to byl jasný doklad toho, že v poušti kdysi existovaly velké vodní plochy. Od té doby se do tohoto Starého i Nového údolí maleb vypravilo bezpočet vědeckých expedic včetně jednoho filmového štábu, který posléze natočil slavného Anglického pacienta. Byla to jistě masivní invaze, při níž skoro kámen nezůstal na kameni.
celý článek >>

Zůstaly znaky
Eva Bobůrková   
Vyhraněný solitér. Malíř živočišné energie, démonů a fantazie. Suverénní autodidakt. Výtvarní kritici na Michalu Singerovi a jeho obrazech rozhodně nešetří expresivními přívlastky. Kdo jej potká a kdo se setká s jeho obrazy, ihned pochopí.
 
celý článek >>

Zpěvné cesty Jany Vébrové
Jana Nekolová   
Vítr a voda, dva přírodní živly. Mohou být poetické a drsné. zároveň. Harmonikářka Jana Vébrová vyrostla ve větrném mlýnu. Teď žije v mlýnu vodním. Její písničky jsou drsně poetické.
 
celý článek >>

Bílkova vila – pole plné klasů
Günter Bartoš   
Sochař a grafik František Bílek neměl rád slovo secese, protože si ho spojoval s Vídní, symbolem úpadku. Sám byl přitom ryzím secesním umělcem, u kterého slouží všechny žánry jednomu cíli – vytvoření souborného uměleckého díla. Takovým ukázkovým „gesamtkunstwerk“ je i jeho vila, kterou si sám navrhl a vybudoval v Praze.
celý článek >>

Stopy lidí
Günter Bartoš   
Libuše Jarcovjáková vzala fotoaparát poprvé do ruky už před půl stoletím. Fotografii studovala na grafické průmyslovce a v 80. letech na FAMU.
celý článek >>

Šel bdít, či snít?
Jana Nekolová   
Daniel Pešta si jednou takhle plaval v bazénu, bylo mu příjemně, zdálo se mu, že se vznáší. Napadlo jej, že svou výstavu nazve Levitace. Je pro něj symbolem nesmrtelnosti. V kavárně Muzea Montanelli v Praze jsme spolu levitovali jeho životem i tvorbou. Až do listopadu tu vystavuje svá díla.
celý článek >>

Zlo a brutalita vždy fascinují
Günter Bartoš   
Forenzní psycholog a soudní znalec Karel Netík nahlíží po desetiletí do temných duší vrahů a agresivních psychopatů. Vůči jejich nebezpečnému šarmu je na rozdíl od veřejnosti imunní.
 
celý článek >>

Kolumbus jihomoravského podzemí
František Houdek   
Rodák z Boskovic (*1877), vnuk Jindřicha Wankela, průkopníka výzkumu pravěku na Moravě, po studiích na přírodovědecké fakultě v Praze obhájil v roce 1903 doktorskou práci o podzemní říčce Punkvě. Ta tehdy byla největším tajemstvím Moravského krasu – deset potoků se kdesi hluboko pod zemí spojuje v jeden, který posléze vyvěrá pod Macochou.
celý článek >>

Plavci v písku
Miroslav Bárta   
Počátky staroegyptské civilizace zůstávají přes veškeré úsilí archeologů do jisté míry dodnes zahaleny tajemstvím. Doposud se logicky předpokládalo, že se zrodila v údolí Nilu. Podle naší nové teorie je pravděpodobné, že její počátky jsou mnohem starší a je třeba je hledat jinde, hluboko v poušti, stovky kilometrů na západ od nilského údolí…
celý článek >>

Plechová Lízinka jedině černá
Karel Pacner   
V zimě 1906 nařídil Henry Ford svým zaměstnancům, aby přepažili jednu místnost ve třetím patře továrny tak, aby se tam vešlo auto. A potom nechal tento prostor ochránit dokonalým zámkem. „Vyrobím auto pro masy lidí,“ prohlásil.
celý článek >>

Setkání s odlišností obohacuje
Jana Nekolová   
V Divadle pod Palmovkou padá opona po dalším představení. Diváci odcházejí, v prvních řadách však zůstává několik mladých lidí. Herci se vracejí na jeviště a beseda o právě skončené divadelní hře Rain Man začíná.
celý článek >>

Parafráze sobectví
Jana Nekolová   
Divadelní představení Rain Man, komediální drama o setkávání se sebou samým, nastudoval Petr Kracik, režisér, umělecký šéf a ředitel Divadla pod Palmovkou.
celý článek >>

Vývoj a perspektivy dětské kardiologie u nás
Prof. MUDr. Milan Šamánek DrSc.  
Dětská kardiologie vznikla po druhé světové válce v reakci na vysoký výskyt akutní revmatické horečky, jejíž příčinou bylo streptokokové onemocnění, nejčastěji angína. Od té doby se obor intenzivně vyvíjel a dnes je kardiochirurgie na vysoké úrovni s úmrtností kolem 1 % i při operaci nejsložitějších vrozených srdečních vad.
celý článek >>

Imunitní reakce na nádory a protinádorová vakcinace
prof. MUDr. Jiřina Bartůňková DrSc.  
Vznik nádorového onemocnění je mnohastupňový proces komplexní povahy, v němž samotné nádorové buňky představují velmi heterogenní populaci, zasazenou do kontextu mikroprostředí nenádorových buněk a tkání, jež tvoří složitý nádorový „ekosystém“.
celý článek >>

Světový den zraku 2010
Eva Pivodová   
Světový den zraku stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) na 14. října. Nejrůznější akce spojené s tímto tématem se ale po České republice konají v průběhu prvních čtrnácti říjnových dnů.
celý článek >>

MUDr. Karel Urban: Plastická chirurgie není jen pro rozmarné ženy
Jana Vlková   
Co všechno obnáší plastická chirurgie? Jaká vede cesta i k méně známým dílčím oborům? Na naše otázky odpovídá MUDr. Karel Urban, primář Kliniky plastické chirurgie a Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onkologickým onemocněním prsu v nemocnici Na Bulovce a spoluvlastník kliniky Esthé v Praze, kde působí také jako operatér.
celý článek >>

Analgetické působení léků pro systémovou enzymoterapii
Kolektiv   
Tišení bolesti je od nepaměti jedním ze základních poslání medicíny (Dolorem sedare opus Divinum est, Hippokrates, 460–340 př. Kr.). Bolest je reakcí organismu na podněty, které mohou vyvolat poškození, a bývá obvykle prvním signálem onemocnění. Bolest pravidelně doprovází zánětlivý proces, a proto nepřekvapí, že analgetický účinek je součástí indikačního spektra léků Wobenzymu® a Phlogenzymu® (www.sukl.cz), jejichž hlavním cílem působení jsou právě stavy spojené se zánětem. Omezení bolesti vlivem léků pro systémovou enzymoterapii bylo prokázáno řadou experimentů i klinických studií zejména u poúrazových a pooperačních stavů a degenerativních kloubních onemocnění.
celý článek >>

Když jsou lékaři on-line
Jana Vlková   
Portál www.lekari-online.cz poskytuje kvalitní odborné informace pro neodbornou veřejnost. Tak vysvětluje smysl projektu jeden z jeho zakladatelů, Pavel Hilbert. Myšlenka postavit web jako most mezi pacienty a odborníky se zrodila v roce 2005.
celý článek >>

Osteoporóza
Kristýna Čillíková   
Revize textu: prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., Revmatologický ústav Praha

Medicínský název nemoci:
osteoporóza
Lidový název: řídnutí kostí
Osteoporóza je systémové metabolické onemocnění kostí charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho zvýšeným rizikem zlomenin (hlavně v oblasti kyčle, obratlů, dolního předloktí a pažní kosti). Mechanická odolnost kosti je podmíněna množstvím a kvalitou kostního minerálu a organické hmoty, mikroarchitekturou a makroarchitekturou kosti (kvalitou kostní hmoty).
celý článek >>

Astma
Kristýna Čillíková   

Revize textu: doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. Centrum alergologie a klinické imunologie, Nemocnice Na Homolce, Praha
 
Medicínský název nemoci:
bronchiální astma, asthma bronchiale
Lidový název: průduškové astma, průdušková záducha Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Jde o zvýšenou reaktivitu dýchacích cest na různé podněty. Ta se projeví zhoršenou průchodností dýchacích cest, jež jsou zúženy stahem svaloviny průdušek a otokem sliznice, případně i ucpané hlenem, což má za následek zhoršený (omezený) průtok vzduchu plícemi.
Onemocnění se projevuje záchvatovitým kašlem nebo astmatickým záchvatem. Těžký a déletrvající záchvat označujeme termínem akutní exacerbace astmatu.

celý článek >>

Nové pokroky ve studiu a léčbě bolesti
prof. MUDr. Richard Rokyta DrSc.  
Studium bolesti započalo roku 1973, kdy byla založena Světová organizace pro studium bolesti. V roce 1993 se k ní přidala EFIC (European Federation of IASP Chapters), tedy vlastně evropská algeziologická společnost. Podnětem pro rozsáhlé studium bolesti není jen to, že provází lidstvo od jeho počátku a je každodenní součástí života téměř všech lidí na světě, ale také skutečnost, že v poslední době se velmi zvyšuje výskyt bolesti chronické.
celý článek >>

Nové pokroky ve studiu a léčbě bolesti (EDICE PROFESIONÁL)
prof. MUDr. Richard Rokyta DrSc.  
Studium bolesti započalo roku 1973, kdy byla založena Světová organizace pro studium bolesti. V roce 1993 se k ní přidala EFIC (European Federation of IASP Chapters), tedy vlastně evropská algeziologická společnost. Podnětem pro rozsáhlé studium bolesti není jen to, že provází lidstvo od jeho počátku a je každodenní součástí života téměř všech lidí na světě, ale také skutečnost, že v poslední době se velmi zvyšuje výskyt bolesti chronické.
celý článek >>

Bolest je vždy individuální
prof. MUDr. Richard Rokyta DrSc.  
Na chodbě 3. lékařské fakulty sedí houf svátečně vystrojených mediček a mediků. Všichni září, právě udělali soubornou zkoušku z anatomie, biochemie, histologie a fyziologie. Čekají na poslední zkoušenou. Konečně přichází. Máš to? Jo. Za dvě. Ještě na mě chvíli nemluvte, hlesne vyčerpaně, ale šťastně. Pak vychází examinátor, prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc. Taky unavený, taky spokojený. Uměli.
 
celý článek >>

3 otázky na téma...
redakce   
Kde se dozvědět víc o ekzému? Co pomůže při extrakci zubu? Jak se vyhnout žloutence? Vybíráme dotazy z naší webové poradny – a hledáme odpovědi.
celý článek >>

Když bolí zuby moudrosti
MUDr. Hana Zallmannová   
Zuby moudrosti jsou posledními, osmými zuby v zubním oblouku, počítáme- li od střední čáry. Prořezávají až kolem 18. roku věku, odtud jejich název.
celý článek >>

Za antikou na Blízký východ
Boris Dočekal   
Blízký východ je až překvapivě bohatý na římské památky. Ruiny z této doby si lze sice prohlédnout i v podstatně bližších zemích, syrská Palmyra a jordánský Jerash dýchají však historií nejsilněji.
 
celý článek >>

Jízda v luxusním provedení
Luděk Vokáč   
Přibližování Evropě
Automobilka Hyundai se v Moskvě pochlubila modelem Sonata. Velký sedan je tak již jen krůček od evropského trhu.
celý článek >>

Římské památky: amfiteátry
Jana Vlková   
Pula: Řím mezi ulicemi Koloseum v Pule dominuje chorvatské Istrii. Město jako takové bylo založeno již v 6. století před Kristem a mnoho století se těšilo velkému blahobytu. Svědčí o tom i kapacita amfiteátru, která čítala přes dvacet tisíc diváků! Z mohutné stavby zůstaly jen obvodové oblouky, část hlediště byla ale opětovně dostavěna a dnes se tu konají kulturní akce. www.croatia.hr
celý článek >>

Horká venezuelská llanos
Jan Andreska   
Letadlo opouští nízké mraky a přelétá širokou řeku Apure. Na pastvinách se pasou bílé krávy a kolem meandrujících říček se táhnou pásy galeriového lesa. Jsme nad Los Llanos.
celý článek >>

Několik životů Zory Jandové
Tereza Herz   
Skládá muziku, zpívá, hraje v divadle, maluje, píše knížky – a také léčí. Zora Jandová, jak ji asi neznáte.
celý článek >>

Pro volné dny
Klára Klempířová   
Pro volné dny
Oblečení na víkendy, výlety a nákupy by mělo být co nejpohodlnější. Co vyžaduje takzvaný vycházkový styl?
Elegantní formální oblečení nechávám o víkendu ve skříni a vytahuji pohodlné kalhoty, džíny, trička, mikiny a tenisky. Tělo potřebuje odpočinek, který najde právě v komfortních střizích a prodyšných materiálech. Volím nejraději bavlnu a vrstvím – podle vzoru cibule. Potom můžu podle situace v průběhu dne a také podle počasí jednotlivé vrstvy postupně ubírat. Svrchní „slupka“ by měla být impregnovaná, aby ochránila před větrem a deštěm. Proto jsem si oblíbila větrovku z tzv. softshellového materiálu, který dobře těsní, je lehký a přitom větruodolný.
celý článek >>

Lázně v koupelně
Klára Klempířová   
Jak si nejlépe odpočinout po náročném dni, zbavit se stresu a načerpat energii?
celý článek >>

Péče o tělo
Klára Klempířová   
Které přípravky pomohou a uleví? Třeba peeling z jahod nebo pleťové mléko se skořicí a santalovým dřevem...
celý článek >>

Modulární dům, rychlé a praktické bydlení
Günter Bartoš   
Obytné kontejnery se většinou považují za provizorní řešení ubytování, vhodné pro oběti přírodních katastrof nebo dělníky na stavbách. Jsou ale praktičtější a nabízejí zajímavější možnosti bydlení, než se na první pohled zdá.
celý článek >>

Úsporné počítače
Günter Bartoš   
Výrazné, možná až 20procentní zdražení elektrické energie, které nás čeká v příštím roce, asi donutí většinu domácností ještě více šetřit a hledat skryté rezervy. Kde?
celý článek >>

Malovaný recept
Marie-Paule Pospisil   
Ať už ho připravíte klasicky, nebo ho lehce osladíte, tykvový krém je zaručeným úspěchem, vyvedeným v krásné oranžové barvě. Několik kostiček osmaženého chleba, trocha smetany a pár zrníček kmínu dokáže podtrhnout delikátní chuť této podzimní speciality. Nebojte se improvizace a zavítejte do obchodu, abyste si odnesli nádherně „skulpturální“ zeleninu, kterou vám možná bude pro její krásu i líto rozřezat.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA