předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 90/2011
téma:
Rehabilitace
Co je to přírodní kosmetika ? 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Rebel ve fraku - Manet
Irena Jirků   
Ač to nezamýšlel, stal se revolucionářem. A malířství se začalo datovat „před Manetem“ a „po Manetovi“. S ním jedno období končí a nová etapa se začíná. Snídaně v trávě, Olympia, Hudba v Tuileriích, Prádlo, Amazonka... Co obraz, to takřka pokaždé skandál. A další krůček k moderně. Na počest rebela Edouarda Maneta pořádá pařížské Musée d´Orsay právě teď výpravnou výstavu.
celý článek >>

Editorial (90/2011)
Irena Jirků   

Amazonku maloval Edouard Manet v posledních měsících svého života. Obraz měl patřit do cyklu ročních období, krásná elegantní dáma v cylindru a s hůlkou v ruce symbolizovat Léto. Nemocný malíř při práci trpěl velkými bolestmi, portrét několikrát přepracovával. Jedna ze skic, roztržená v půli, se našla až po jeho smrti na podlaze ateliéru...

celý článek >>

Viktor Kolář - Hlubší vrstvy Ostravy
Günter Bartoš   
Půl století pracuje Viktor Kolář na fotografickém eseji o proměnách industriálního města a světa. Kolářův skvělý soubor Ostrava můžeme zařadit do dějin fotografie hned vedle klasických děl, jako jsou třeba Koudelkovy Exily a Američané od Roberta Franka. 
celý článek >>

Jdu dál...
Jana Nekolová   
Když se poprvé objevila na scéně, hned vzbudila rozruch. Svým vzhledem, vystupováním, názory. Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes, po třiceti letech koncertování, zůstává svá. V letošním roce vystupuje v České republice se svým jubilejním programem.
celý článek >>

Tančící obraz
Jana Nekolová   
„Když tvořím choreografii, zdá se mi, že kreslím,” říká Sidi Larbi Cherkaoui.
celý článek >>

Tichá samota Bohuslava Reynka
Jana Nekolová   
Stavení uprostřed rozlehlé zahrady. Kolem hluboká tmavá noc, jen z okna domu probleskuje světlo. Za oknem v kuchyni sedí drobný muž v brýlích, osamocen, pohroužený do své práce. Básník a grafik Bohuslav Reynek vyrývá své vidění světa do měděné destičky.
celý článek >>

Smetanova Litomyšl
Jana Nekolová   
Lohengrin a Dalibor, to jsou dva bájní rytíři, nebojácní hrdinové, kteří inspirovali díla významných představitelů hudebního romantismu Richarda Wagnera a Bedřicha Smetany. Oba pro tyto dramatické příběhy složili silnou hudbu plnou vášně, přesto se vkrádá otázka: Mají jejich opery Lohengrin a Dalibor opravdu něco společného?  Litomyšl, 18. 6., www.smetanovalitomysl.cz
celý článek >>

Viděno skrze sklo
Jana Nekolová   
O výlučnosti skla, míře úspěchu v umění i o tom, že občas není doma nikdo, kdo by umyl okna, jsem si povídala se sklářskými výtvarníky Evou a Petrem Vlčkovými.
celý článek >>

Expedice Manang
Markéta Čaňková   
Do nepálské vesnice ležící na úpatí Annapúrny doputoval fotograf Zdeněk Thoma na podzim roku 1979. Jeho syn Michal navštívil stejná místa přesně za třicet let. Vznikl unikátní časosběrný soubor fotografií.
celý článek >>

Posel zákeřného viru
František Houdek   
Psalo se 5. června 1981, když se američtí lékaři poprvé dočetli o novém zvláštním onemocnění amerických homosexuálů. Jako první popsal komplex zdravotních problémů, záhy pojmenovaný AIDS, doktor Michael Gottlieb ze zdravotnického střediska Kalifornské univerzity v Los Angeles. 
celý článek >>

Kolébka psychoanalýzy
Günter Bartoš   
Dům ve vídeňské Berggasse kde téměř půl století žil a pracoval zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, je pro jeho stoupence „posvátným“ místem.
celý článek >>

Posel u Merkuru
Zuzana Sobotková   
Už i nejmenší planeta sluneční soustavy má svou umělou družici. Od poloviny března kolem Merkuru obíhá americká sonda MESSENGER. Po necelých sedmi letech své cesty sluneční soustavou posel ze Země dosáhl svého cíle a jako průvodce Merkuru pro příští období nám pomůže seznámit se s touto planetou podrobněji. 
celý článek >>

Tygr v útoku
Günter Bartoš   
Jako biolog zkoumal Stanislav Komárek živočišné druhy, jako filozof a esejista promýšlí společenský vývoj, zejména stagnaci Evropy a vzestup Asie. Skončí evropská civilizace jako mrtvý muzeální exponát, obrazně řečeno „v lihu a sklenici“, podobně jako vzorky v depozitáři Přírodovědecké fakulty UK, kde profesor Komárek vyučuje? 
celý článek >>

Spolek odvážných letců
Karel Pacner   
„Mívali jsme tu ty blázny Australany, / pár Francouzů, nějaké Čechy a Poláky, / dokonce i nějaké Yankeje, / Bůh buď jejich vzácným duším milostiv. / Co se ale Kanaďanů týče, / sotva by vás tohle napadlo: / nesnášeli totiž ten náš přízvuk, / tak museli dostat vlastní pavilon.“ Tak končí hymna tzv. Klubu pokusných morčat, který vznikl právě před 70 lety. 
celý článek >>

MUDr. Vladislav Hospodár: Budoucnost ortopedie: lepší materiály a genetika
Günter Bartoš   
Fotografie, již má v pracovně MUDr. Vladislav Hospodár, primář ortopedie na Rehabilitační klinice Malvazinky v Praze, jsem si všimla až po skončení rozhovoru. Na vrcholu velehory stojí muž, horolezec, jednu nohu mu nahrazuje protéza. Už jsem se nestihla zeptat na detaily. Ten dotyčný však dokázal vystoupat do míst, kam se běžný smrtelník nevyškrábe. Pomohla mu určitě silná vůle, bez dobrého ortopeda by mu ale byla k ničemu.
celý článek >>

Pohybová terapie v Rehabilitačním ústavu Kladruby
MUDr. Marie Kulakovská   
Rehabilitační ústav Kladruby je odborný léčebný ústav poskytující komplexní rehabilitační péči pacientům po úrazech a operacích pohybového a nervového systému. Léčbu zajišťuje tým odborníků v příjemném prostředí s využitím nejmodernějších rehabilitačních metod, prostředků a zařízení.
celý článek >>

Klinika Malvazinky: komplexní pohled na léčbu
MUDr. Hana Liščáková   
Rehabilitační klinika Malvazinky je jedním z nejvýznamnějších zdravotnických zařízení v oblasti soukromého sektoru u nás. Po náročné rekonstrukci a přestavbě byla slavnostně znovuotevřena v únoru 2003. Poskytuje rehabilitační a ortopedickou léčbu a zahrnuje i oddělení chronické resuscitační intenzivní péče, které bylo loni transformováno na oddělení dlouhodobé intenzivní péče.
celý článek >>

Zánět spojivek nesmíme podcenit
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Záněty spojivek patří mezi nejčastější oční onemocnění. Infekce se do oka může přenést přímým kontaktem, rukou, ručníkem, vodou, u dětí v průběhu porodu nebo druhotně ze zánětlivých ložisek, například z dýchacích cest nebo ucha. 
celý článek >>

Lze zvýšit efektivitu léčby poruch pohybového aparátu z jednostranného přetěžování? (90/2011)
MUDr. Marta Honzíková   
Poškození pohybového aparátu vznikající jednostranným nadměrným a dlouhodobým přetěžováním končetin je problém, při jehož řešení se obvykle využívají metody fyzikální léčby a rehabilitace. Nadměrné zatížení pohybového aparátu bez náležité relaxace je příčinou vzniku mikrotraumat ve tkáních pohybového aparátu s následným zánětlivým procesem. Taková situace se objevuje při provozování určitých sportů, ale nejčastěji v souvislosti s některými profesemi. Vznikají tak nejrůznější tendinitidy, tendovaginitidy, epikondylitidy, entezopatie, periartritidy a zejména úžinové syndromy. 
celý článek >>

Úrazy v létě (90/2011)
Lucie Frantálová   
Drobná chirurgická poranění, zlomeniny předloktí a podvrtnutí kotníku jsou nejčastějšími letními úrazy. „Oproti jiným ročním obdobím se ovšem spektrum úrazů rozšiřuje o prázdninách ještě o tepelná poškození organismu (popálení, úžeh, úpal), tonutí, některé typy otrav (houbami), uštknutí hadem, alergickou reakci po bodnutí hmyzem nebo poleptání medúzou,“ říká pediatr strakonické nemocnice MUDr. Martin Gregora. Podle údajů České pojišťovny došlo například v roce 2009 v průměru ke 427 úrazům denně, z toho 22 % (94) připadlo na děti do 18 let. V létě se pravidelně tento počet o 10–15 % zvyšuje.
 
celý článek >>

Pohyb ve stáří očima sportovních lektorů a lékařů
MUDr. Iva Tomášková    MUDr. Jana Martinková    RNDr. Hana Lepková    Mgr. Lucie Engelová   
Moderní doba postupně pozměnila chování lidí. Z běžného života se vytratila fyzická aktivita a nahradil ji sedavý způsob života charakterizovaný nedostatkem pohybu, tzv. inaktivitou. I proto na začátku 21. století význam pohybu jako zdravotního benefitu stoupá. 
celý článek >>

Co signalizují střevní potíže?
Lucie Frantálová   
Křeče v břiše, plynatost, ale také horečka, zvracení a celková únava – průjmová onemocnění mohou mít mnoho příznaků i komplikací. Průjem přitom často bývá obrannou reakcí organismu při narušení trávicího ústrojí, zejména střev, žaludku, slinivky či jater, může ale signalizovat jinou nemoc. Průjem se zpravidla projevuje častou stolicí (více než 3krát denně), většinou řídkou až vodnatou. Při podráždění trávicího traktu zrychlují střeva svůj pohyb, nedostatečně tráví a vstřebávají živiny. Většinu tekutin pak bez užitku z těla vyloučí.
 
celý článek >>

Zelená opona
Jana Nekolová   
Fenomén státní hranice v době studené války po sobě zanechal unikátní přírodní koridor. Ten je rouben památníky a memoriály, připomínajícími někdejší systematickou „ochranu“ státní hranice. Pamětníky mrazí, děti nechápou.
celý článek >>

S rodinou pěšky, na bruslích...
Jana Nekolová   
Valašsko – za přírodními panoramaty na kolech
V údolí lemovaném hřebeny Javorníků a Vsetínských vrchů, sahajících do výšky tisíce metrů, jsou ideální podmínky pro cyklistiku všech úrovní. Nenáročné projížďky po cyklostezce si užijí rodiny s mladšími dětmi, středně těžké hřebenovky i technicky a fyzicky náročné trasy jsou určené pro zkušenější a trénované bikery. Cyklostezka Bečva vede po proudu Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic do Vsetína. Tento zhruba 35 kilometrů dlouhý výlet je díky svému profilu poměrně nenáročný. Komu přece jen dojdou síly dříve, může se vrátit zpět na začátek trasy vlakem, zastávku mají cyklisté v úzkém údolí Horního Vsacka doslova pod nosem a vagony jsou uzpůsobeny pro přepravu kol. Cyklisté, kteří vyhledávají jízdu po neupravovaných cestách v přírodě, mohou využít přes 150 kilometrů značených tras pro horská kola. I zde se najdou mírné úseky vhodné pro rodiny s dětmi stejně jako náročné pasáže plné kamení a kořenů. V každém případě jsou ze sedla kola vidět nádherné scenérie krajiny Západních Karpat. www.trails.cz 
celý článek >>

Výlety kolem evropských řek
Jana Vlková   
Vodní toky skýtají zákoutí romantická i divoká a jsou tak ideální pro jarní výlety.
celý článek >>

V hlavní roli: zdravá kosmetika
Marcel Sauer   
Přírodní kosmetika či biokosmetika představují setkání touhy po zkrášlování a uvědomění si, že tak lze činit přirozenými prostředky. Ty využívají léčivý potenciál nabízený přírodou a náš svět přitom zatěžují minimálně. 
celý článek >>

Lehkým krokem
Klára Klempířová   
Čas procházek v páskových sandálech či střevíčkách je tady. Už zbývá jen připravit na ně také své nohy. Co nejrychleji! 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA