SANQUIS PLUS

Pocta české koláži 
Rozhovor s finančním ředitelem společnosti Pražská plynárenská o unikátní sbírce právě vychází v dvojčísle Sanquisu 91-92.  

Klikněte zde >> 


Tančící obraz
Belgický tanečník a choreograf Sidi Larbi Cherkaoui je po otci Maročan, po matce Vlám. Možná proto se v jeho tanečních choreografiích mísí všechny možné kultury a hudební inspirace. S tancem začal až v šestnácti letech. Jeho prvním uměleckým vyjádřením prý byla kresba a v jeho choreografiích je to dodnes znát. Těla tanečníků jako by kreslila na pódiu výjevy z obrazů.
 
Tanec Praha 2011
Spiritualismus šaolinských mnichů vystřídá spiritualismus Blízkého východu. Akram Khan, další hvězda festivalu, přiváží svou novou choreografii Vertical Road, jež je inspirována tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího. O zahájení festivalu se postará dánský soubor Granhøj Dans, který tentokrát předvede vizuálně-taneční koncert na skladby Leonarda Cohena a choreografii čerpající z hudebního odkazu skladatele Gustava Mahlera. Novým festivalovým prostorem je letos Nová scéna Národního divadla, na které zatančí například italský soubor Compagnie Zappalà Danza. Mnoho dalších českých i zahraničních souborů vystoupí v Praze a v dalších devíti českých městech. 6.–29. června

Celý text článku a fotografie z představení najdete zde .

PLAY zamířila do Brna
Hravá výstava Petra Nikla a spol. se po svém úspěchu v pražském Mánesu, kde ji navštívilo přes 100 000 lidí, přesunula do jihomoravské metropole a už zase baví a těší děti i dospělé.

Celý text článku a fotografie z výstavy najdete zde.

Umění na hedvábí
Motivy ze středověkých knih, barokních ozdob i Muchových obrazů. Vzory vytvořené při příležitosti výstav, na zakázku firem i osobní přání. To vše vytištěné ručně na hedvábí – na šátcích, kapesníčcích anebo kravatách... Už více než 111 let firma Zádruha pěstuje tohle krásné řemeslo.

Celý článek >>

Malba generace 90. let
Sanquis je mediálním partnerem expozice Malba generace 90. let, již sestavil sběratel umění Richard Adam. Výstava je prvním   obsáhlým pokusem o rekapitulaci hlavních postav malířské tvorby předcházejícího desetiletí. Vzniká ve spolupráci s Wannieck   Gallery.Mezi nejvýraznější postavy 90. let patřili Josef Bolf, Jiří Černický, Patricie Fexová, Daniel Hanzlík, Pavel Hayek,   Petr Lysáček, Ján Mančuška, Jiří Matějů, František Matoušek, Jan Nálevka, Michal Nesázal, Petr Pastrňák, Michal Pěchouček,   Petr Písařík, Hana Puchová, Milan Salák, Vít Soukup, Jiří Surůvka, Jan Šerých, Michal Škoda, Jakub Špaňhel, Tomáš Vaněk,   Markéta Vaňková nebo Ivan Vosecký.

Vstupte >>


Kamil Lhoták
Pozvánka na výstavu  Kamil Lhoták čili Útěcha v technice. 

Nahlédněte >>

Ohlédnutí za festivalem DNY SOUDOBÉ HUDBY 2010
Zdeněk Zahradník
 
Již po jednadvacáté se na šesti listopadových festivalových koncertech pořádaných Společností českých skladatelů AHUV představilo na čtyři desítky tvůrců vážné hudby se svými novinkami. Celý článek naleznete zde.


PAUL GAUGIN: TVŮRCE MÝTU

Vyjímečnou výstavu děl Paula Gaugina můžete navštívit v Londýně.

Více informací najdete zde >>


Díla Pavla Mrkuse
Listopadové číslo Sanquisu ilustrují záběry z konceptuálních děl Pavla Mrkuse. Studoval na pražské UMPRUM v ateliéru Vladimíra Kopeckého (1989–1995) a po absolutoriu tam byl pět let asistentem. Působil jako hostující profesor na Toyama City Institute v Japonsku (2000–2004), na univerzitě v Liberci (2005–2008) a nyní učí na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Prosadil se na mezinárodní scéně a účastnil se desítek výstav v zahraničí. Žije v Rumburku ve Šluknovském výběžku.
 
Přinášíme 3 ukázky z jeho práce >>

Ztraceni ve válce 
Poválečný osud Němců žijících po více než jedno a půl století v českém pohraničí – to je téma nejnovějšího filmu Juraje Herze.

Článek Terezy Herz najdete zde >>

Jitka Svobodová: Mraky, věci, kouř...
Průhledné lahve, lehounké mraky, nekonečná záplava hrnků a kostek cukru, pomíjivé chomáčky kouře... Jitka Svobodová, profesorka ateliéru kresby na pražské Akademii výtvarných umění, vystavuje svá díla v Topičově salonu v Praze. V počátcích své tvorby se věnovala malbě, od sedmdesátých let se ale zabývá téměř výhradně kresbami.
Více zde >>

Egon Schiele v Českém Krumlově 
Výstava  k 120. výročí narození Egona Schieleho není v Českém Krumlově příliš rozsáhlá, ale o to je zajímavější. Jsou tu vystavena díla ze sbírek světových galerií i soukromých sběratelů, nechybí také Schieleho dopisy, graficky krásné a velmi vzácné, či fotografie jeho přátel, rodiny. Nabízíme ochutnávku a zveme do Českého Krumlova!

Klikněte zde >>


Kominíček Benjamina Brittena v Senátu  
Jaké to je, když je vám 9 let, byli jste prodáni vlastními rodiči na těžkou práci do služby dvěma nelítostným kominíkům a nakonec ještě uvíznete v komíně? To vyprávěl malý Sam - kominíček v prvním červnovém týdnu hned několikrát. Houf malých i velkých umělců z Hudební akademie Praha Pavly Zumrové rozehrál při svém závěrečném vystoupení tohoto školního roku jímavý příběh o velkém přátelství, vystřelil si z necitů a dokonce  několikrát nahlas rozezpíval publikum. 
Více zde >>

Reductio ad absurdum – nová výstava v Ateliéru Labyrint
Obrazy  Heidi Kalkmannové a Lucie Staňkové si můžete prohlédnout také na našem webu.

Klikněte zde >>

Děti, čtěte!
festival pro děti i jejich rodiče
 
…projížďka světem knížek na koníkovi příběhů…

Více zde >>

Když děti malují, tvoří ... po síti
Jak žily naše prababičky, jaké zvyky naši předkové dodržovali, jaké svátky slavili? Jak bydleli, co jedli, jaká řemesla provozovali... To bylo téma mezinárodní výtvarné soutěže pro děti Malujeme po síti, kterou už popatnácté pořádá Český rozhlas. Na jeho adresu tentokrát přišlo na 3000 prací z deseti zemí, ty nejzajímavější budou od 9. 6. do 30. 10. 2010 vystaveny v pražském Letohrádku Kinských.
Více informací naleznete zde >>
Další obrázky dětí naleznete zde >>

 
TIP:
Navštivte také stránky www.aktivnidite.cz . Najdete zde tisíce kroužků, výtvarných i jiných.

Soutěž OSN: Můžeme skoncovat s chudobou!
V roce 2000 se na tzv. Summitu tisíciletí celkem 191 členských států Organizace spojených národů zavázalo snížit do roku 2015 extrémní chudobu na polovinu. Je to nemalý úkol. A zbývá už jen pouhých pět let...
Soutěž, kterou vyhlásilo Regionální informační centrum OSN v Bruselu (UNRIC) ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze 1. května 2010, má státníkům připomenout, co před lety slíbili. Respektive – připomenout jim to mají inzeráty, které v rámci soutěže vznikají a všechny jsou opatřeny mottem „We Can End Poverty 2015“. Další informace naleznete zde >>

Klasicismus a biedermeier
Nevšední výstava Klasicismus a biedermeier z knížecích lichtenštejnských sbírek je ve Valdštejnském paláci v Praze k vidění do 17. října. Představuje díla ze sbírek Hanse-Adama II., vládnoucího knížete z Lichtenštejnu, a zápůjčky z moravských státních zámků. POŘÁDÁ UPM, www.upm.cz

Nahlédněte >>

Královský klášter slovanské vzájemnosti
Emauzy včera a dnes.

Kresby Ondřeje Šefců a fotografie Güntera Bartoše doplňují článek, který vyšel v Sanquisu č.76.

Klikněte zde >>

Obrazy z kosmu: dalekohledy a jejich budoucnost

Fotografie rozšiřují článek o vesmíru z č.76.
 
Klikněte zde >>

Pražský orloj
 

Kresby Ondřeje Šefců a fotografie Martina Frouze ilustrují článek, který vyšel v Sanquisu č.75.

Klikněte zde >>


Nezider a jeho parky

Fotografie Jana Andresky doplňují jeho článek, který vyšel v č.75

Klikněte zde >>


Jak atmosféra kouzlí se světlem

Fotogalerie k článku v tištěném časopisu č. 74.
naleznete zde.

Zlatá kaplička nazeleno

Další fotografie  Güntera Bartoše, které doplňují  čánek o Národním divadle z  č.74.

Klikněte zde >>

Benátky zachrání Mojžíš

Fotografie Güntera Bartoše, které rozšiřují fotogalerii z tištěného čísla 74 časopisu SANQUIS.

naleznete zde.
 

Jezuitská univerzita v centru Prahy

O Klementinu a jeho historii vypráví Ondřej Ševců.
Fotografie Martina Frouze a kresby Ondřeje Ševců  z článku, který vyšel v Sanquisu č.72 - 73 najdete zde.


Renesance českých cukráren

Češi znovuobjevují kouzlo prvorepublikových cukráren a kaváren. Kam se za ním vypravit?
Ukázka z článku, který vychází v č.72 - 73.

Klikněte zde >>

Světy pod mikroskopem

Nejzajímavější snímky z posledních let najdete zde. Webové stránky celého projektu jsou na www.olympusbioscapes.com.
Připravil Pavel Kočička.


Klikněte zde >>

Bylo 17. listopadu 1989
Nekrácená anketa k 17. listopadu.

Klikněte zde >>

Slavonice, druhý pokus o renesanci

Fotografie Güntera Bartoše z článku, který právě vychází v Sanquisu č.71 najdete zde.

Tichý mučedník z Karlova mostu
Článek Ondřeje Ševců o Janu z Pomuku – neboli Janu Nepomuckém vyšel v č.70/2009. Kresby rozšiřují obsah tištěného časopisu.


Klikněte zde >>


Léčba vodou
Fotografie Ondřeje Petrlíka z lázní Jeseník doplňují článek o Vincentu Priessnitzovi, který vyšel v č.70/2009.

Klikněte zde >>

Proč Saturnovy prstence mizí?
Ukázka z článku, který vyšel v č.69/2009.

Klikněte zde >>


Česká škola bez příkras
Začíná školní rok a děti opět zasednou do lavic. Ale co se vlastně budou učit? Co v dnešní výuce schází a co by se naopak mělo vymýtit? Jak by ideálně měla náplň jednotlivých předmětů vypadat? Odborníci píší o změnách, které by prospěly jejich předmětům.
Rozšířená verze článku, který vyšel v č.69/2009.

Klikněte zde >>

Zlato Inků: další dobrodružství
Výstava Prokletí zlata Inků na Pražském hradě už měla dávno skončit. Zájem návštěvníků o tuto unikátní expozici byl ovšem tak velký, že ji organizátoři prodloužili až do konce října. A na září navíc připravili řadu zajímavých doplňujících přednášek.

Klikněte zde >>

Klášter Broumov
Mohutný barokní komplex ukrýval v době husitských válek slavný Codex Gigas. Osud kláštera je ale mnohem pestřejší. Fotografie Güntera Bartoše doplňují článek, který vyšel v č.67/2009.

Klikněte zde >>

Oslava Shakespeara
Jedny z největších divadelních svátků vůbec jsou tu! Letní shakespearovské slavnosti 2009 a jejich osobnosti se představují. Fotografie ilustrují článek, který vyšel v č.67/2009.
Text: Jana Nekolová

Klikněte zde >>

Roztočené leporelo
Další fotografie  Güntera Bartoše a Radky Dubanské z interaktivní výstavy Leporelohra v Liberci. Fotografie rozšiřují obsah tištěného časopisu.
Vyšlo v č.66/2009.
Klikněte zde >>


Zlín
Funkcionalistická utopie, která fungovala

Fotografie  Güntera Bartoše ilustrují článek, který vyšel v č.66/2009.
Klikněte zde >>


Miloš Urban: Lord Mord

Ukázka z románu - klikněte zde >>
Plná verze článku, který byl ve zkrácené podobě uveřejněn v č.66/2009.

Národní park Schiermonnikoog
Rájem ornitologů a vůbec všech zoologů lze nazvat ostrov Schiermonnikoog. Pro ostatní nabízí projížďky na kole nebo přechod moře suchou, i když zablácenou nohou.
Fotografie  Jana Andresky, které doplňují článek o ostrově Schiermonnikoog (Sanquis č.65 ), si můžete prohlédnout zde.


Galerie srdcí
V rámci loňského mezinárodního XVI. Výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně se konala zvláštní výstava olejů, grafik, prací z keramiky, skla a jiných materiálů, které spojoval námět srdce. Autory nápadu byli galerista Miloslav Daříček, výtvarnice Dana Zelená a lékař Jiří Bakala – přednosta Oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Výstava měla ohlas, děkujeme MUDr. Bakalovi, že nám reprodukce děl poskytl k ilustraci tématu kardiologie. „Z překližky jsme vyrobili desky, na kterých byl plastický profil srdce. Desky jsme poslali umělcům s přáním, aby jakkoli ztvárnili srdce. Sám jsem byl překvapen, s jakou invencí se úkolu zhostili,“ říká Jiří Bakala.

klikněte zde >>

Tohle byla ZEĎ.
Jak dnes vypadají místa, kudy vedla berlínská zeď?

Text  a foto Günter Bartoš

klikněte zde >>

Jan Grimm: Obrazy
Akademický malíř Jan Grimm vystavuje svá díla až do konce května v rakovnické Rabasově galerii, která se  nachází ve Vysoké ulici číslo 232. Přinášíme ukázky jeho práce a zveme k návštěvě expozice.

klikněte zde >>

www.rabasgallery.cz


Historii Rosenauerova Vchynicko-tetovského kanálu a jeho dnešnímu využití se věnuje Jan Andreska v článku Technická díla staré Šumavy, který napsal pro Sanquis č.64. Fotografie, které tento článek ilustrují najdete zde.

Jezeří
Zámek na hraně industriální pustiny
 
Fotografie Güntera Bartoše z článku, který právě vychází v Sanquisu č.64 najdete zde.
 

Umění rukou nestárne, tvrdí houslař, umělecký kovář a knihař.

Fotografie Güntera Bartoše  z houslařské dílny Jana Baptisty Špidlena,  z kovárny Vítězslava Stoklasy a z knihařské dílny Jana Soboty doplňují článek Umění rukou nestárne, který vyšel v Sanquisu č.63.

klikněte zde >>


Přinášíme přehled článků o lidských emocích, které pro časopis Sanquis napsali psycholog Milan Nakonečný, Libuše Koubská, Jiří Wald, Lenka Procházková, Aleš Pejchal, Michael W. Pospíšil,  František Houdek a Jan Payne.
 
Co jsou lidské emoce (Sanquis č. 58)
Pomluva (Sanquis č. 58)
Co je strach? (Sanquis č. 59)
Sympatie a přátelství (Sanquis č. 60/61)
Pocit viny (Sanquis č. 62)
Láska? Láska! (Sanquis č. 63)
Naděje (Sanquis č. 64)
Radost (Sanquis č.65)
Lítost (Sanquis č.66)
Stud (Sanquis č.67-68)
Rodičovská láska (Sanquis č. 69)
Smutek (Sanquis č.70)
Nenávist (Sanquis č.71)
Touha (Sanquis č. 72/73)
Hněv (Sanquis č. 74)
Úzkost (Sanquis č. 75)
Důvěra (Sanquis č.76)


Fotografie Jana Andresky ilustrují článek Galapágy po Darwinovi, který Jan Andreska napsal pro Sanquis č.63.
 
Další zajímavé fotografie najdete zde >>

Vždy jde hlavně o pocit, a ten se dá navodit stejně tak z litiny jako ze skla. Takový je umělecký přístup Antonína Manto-Mrnky.
Mýty a legendy, fantazie a hravost se setkávají v tvorbě Antonína Manto- Mrnky: v jeho ateliéru, v galerii na pražské Kampě a na mnoha dalších místech, kam se jeho artefakty dostanou, ať už v Česku, nebo ve světě.
V ateliéru nabývají jeho myšlenky prvotních tvarů. Sklárna a slévárna, to jsou prostory, kde vše dostává pevnou a konečnou podobu. Každé z těch tří míst má specifickou energii. Stejně tak i Antonín Manto-Mrnka má tři různé podoby.
Text: Tereza Herz
Foto: Kryštof Mrnka a archiv A. Manto-Mrnky

klikněte zde >>

Výstava: Svatý Václave!
 
Legenda o bratrovraždě, o zradě nejvyšší, o dramatu sourozenců – vzdělaného Václava a nelítostného Boleslava – se utvářela od raného středověku. České historiky i laiky vzrušuje dodnes. To koneckonců dokládá také výstava v pražském Anežském klášteře.
Přinášíme další fotografie exponátů z této vyjímečné výstavy.

klikněte zde >>

Temný Terezín
Na mapách a leteckých snímcích vypadá Terezín jako vybroušený diamant nebo sněhová vločka. Fortifikační systém s mohutnými valy a ostrými hroty ravelinů a bastionů radikálně vyděluje území pevnosti z okolní krajiny. Festung Theresienstadt postavili účelově a neorganicky na místě výhodném z hlediska vojenských strategických plánů. Dnes se město obtížně vyrovnává s vojenským dědictvím a temnou historií během války.

Fotografie Güntera Bartoše doplňující článek v č.62/2009 najdete zde >>

Po proudu Dunaje putoval Jan Andreska.

Fotografie Dominika Andresky doplňující článek v č.62/2009 najdete zde >>
 

Můj archiv? Spíš povodí než pramen
 
Unikátní výtvarný archiv Jiřího Hůly, o němž píšeme v č. 60-61/2008,  zahrnuje katalogy k výstavám, pozvánky, časopisy, knihy, sborníky, antologie, plakáty a mnoho dalších dokumentů. Včetně opravdových vzácností.
 
Vybrané reprodukce  si můžete prohlédnout zde.

Poselství Garciovi

Výklad příčin úspěchu světoznámého eseje Elberta Hubbarda a poznámky dr. ing. Milana  Walda k němu najdete zde.

Poselství Garciovi vyšlo v Sanquisu číslo 60-61/2008.

Kdo dá jméno mému obrazu

Jitka Štenclová maluje ze své vnitřní potřeby. Z potřeby nějak se vyjádřit, vyjádřit své emoce.

Její obrazy ilustrují časopis Sanquis č. 60-61/2008.

Klikněte zde >>
 
Didgeridoo – nástroj netušených možností

Hudební dechový nástroj didgeridoo pochází ze severní Austrálie, kde jej tradiční kmeny využívají při oslavách či rituálech k doprovodu zpěvu a tance. Nejvýraznějším českým – a mezinárodně uznávaným – hráčem na didgeridoo je  Ondřej Smeykal.

Další fotografie Ondřeje Petrlíka ilustrující článek o didgeridoo v časopise Sanquis č. 60-61/2008 - klikněte zde >>
 
Delta Dunaje, kouzelné místo mimo okolní prostor a čas...
Na satelitním snímku (pochází z roku 2000, z archivu NASA) je možné rozeznat tři hlavní ramena Dunaje: nahoře severní Chilia (o délce 104 km), méně výrazná je střední Sulina (o délce 71 km) a jižní Sfântul Gheorghe (o délce 112 km).

Fotografie Dominika Andresky, které doplňují článek Jana Andresky v časopise Sanquis č.60-61/2008 si můžete prohlédnout zde.
 
Vratislav, mikrokosmos střední Evropy 

Vratislav má bohatou historii, která se začala psát kolem roku 1000, kdy  zde polský kníže Boleslav I. Chrabrý zřizuje biskupství. V součastnosti je Vratislav  místo přistěhovalecké otevřenosti a vzdělanosti...

Fotografie Güntera Bartoše - klikněte zde >>
 

Výtvarníci Michaela Pavlátová a Vratislav Hlavatý jsou neobyčejně silná tvůrčí dvojice. Když spolu malují, inspirují se navzájem.
 
Jejich obrazy ilustrují časopis Sanquis číslo 59/2008.

Klikněte zde

 
Na návštěvě u Michaely Pavlátové a Vratislava Hlavatého

Fotografie Güntera Bartoše
 
Beskydský Radhošť, fotografie Güntera Bartoše
 

Češi mají Říp, Moravané Radhošť. V čem tkví jeho kouzlo?

Klikněte zde
 
Vzpomínky na baroko, fotografie Güntera Bartoše

Zde najdete další fotografie Güntera Bartoše, které ilustrují jeho rozhovor s Pavlem Hájkem, autorem knih o české krajině.

Vyšlo v čísle 58/2008

Klikněte zde >>
 

Výstava roku: Van Gogh ve Vídni
(Albertina, Vídeň)

Výstava ve vídeňské galerii Albertina je sice poněkud z ruky, její výjimečnost, rozsah a pojetí však zaručují umělecký zážitek, který bezpochyby stojí za výlet.

Vyšlo v čísle 58/2008

Klikněte zde >>


Fotografie z návštěvy Güntera Bartoše u Michala Gabriela

Pohled do atelieru sochaře Michala Gabriela, jehož originální sochy najdete v aktuálním čísle časopisu SANQUIS.

Vyšlo v čísle 58/2008

Klikněte zde >>

Svět Anny Čejkové, fotografie Güntera Bartoše

Zde najdete další fotografie malířky Anny Čejkové, které se nevešly do tištěné verze časopisu.

Vyšlo v čísle 57/2008

Klikněte zde >>
 
Okamžik zrození zaznamenává z bezprostřední blízkosti fotograf Jan Šilpoch, držitel ceny Czech Press Photo.

Snímky ilustrují hlavní odborné téma časopisu 57/2008

Klikněte zde >>
 
Michal Gabriel: Dělám sochařinu, protože pracuje s časovým přesahem...

Další díla známého sochaře. Fotografie rozšiřují obsah tištěného časopisu.

Vyšlo v časopise 58/2008

Klikněte zde >>
 

Modiglianiho akty lákají do Národní galerie
(Národní galerie – Veletržní palác)
 
Národní galerie v Praze připravila pro své návštěvníky další výtvarné perličky, které se jen tak nevidí: právě v současné chvíli vystavuje dvě významná díla – akty italského malíře Amedea Modiglianiho, charakteristická pro jeho pozdní tvůrčí období.

Vybrala: Eva Pivodová

klikněte zde >>
 

Poslední návštěva v ateliéru Vladimíra Preclíka
...očima fotografa Güntera Bartoše
 
Významný český sochař Vladimír Preclík, oblíbený pedagog a autor pomníku druhému československému odboji v Praze, je svými originálními díly zastoupen v desítkách českých a zahraničních galerií.  Sám nejvíce obdivoval pražským pomník Palackého od Stanislava Suchardy.

Vedle sochařství se věnoval také kresbě, malbě i grafice a vydal několik knih. Se Sanquisem spolupracoval poslední tři roky svého života, pravidelně pro nás psal kapitoly o východočeských umělcích.

Vyšlo v čísle 42/2005
Text: Irena Jirků

klikněte zde >>

 
Žena jako umocněná příroda...
podle Tarase Kuščynského
 
Základní vklad Kuščynského do české fotografie, máme-li na mysli převážně jeho akty a portréty, se dá nazvat jako neobyčejná civilnost a lidskost.
Fotograf s výjimečným smyslem pro poetiku Taras Kuščynskyj vynesl fotografování aktů do plenéru, pod širé nebe, včlenil ženské tělo do přírody.
 
vyšlo v čísle 56/2008
Text: Josef Chuchma

 
klikněte zde >>
 

Když ruce mluví, mlčí, vyprávějí
Fotografie Anne de Vandière

„Ruce, které fotím, patří osobnostem ze světa umění, tedy návrhářům, spisovatelům, hudebníkům, tanečníkům, lidem světově známým i zcela neznámým,“ říká francouzská fotografka a novinářka Anne de Vandière.

 „Jsem a vždycky zůstanu pozorovatelka, novinářka, která má potřebu se dívat, poznávat, odhalovat...“ Její fotky vytvářejí ojedinělý novinářský deník.

vyšlo v čísle 44/2006
Text: Irena Jirků

klikněte zde >>
 
Tohle město, tohle místo, tenhle film
 
Než tu Steven Spielberg natočil svůj Schindlerův seznam, prožíval Kazimierz, před válkou duchovní a intelektuální centrum polských Židů, desetiletí úpadku. Historicky cenné místo, jež se na seznam UNESCO dostalo již v roce 1978, je dnes konzumováno cestovním ruchem podobně jako třeba Praha.
To německá metropole Berlín je na tom o poznání lépe...

vyšlo v čísle 56/2008
Text a foto: Günter Bartoš


klikněte zde >>




poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA