reklama




naši partneři
 
reklama


Psychiatrie ve starověkém Římě
Mgr. Alexandra Surá  
SANQUIS č.56/2008, str. 55


Duševně nemocní v každé době vzbuzovali pozornost veřejnosti. Podle římského práva, které se snažilo předcházet tomu, aby „šílenství“ vedlo k obětem na životech nebo majetku, se přiděloval takto nemocným občanům patron, ochránce. Římské lékařství bylo ovlivněno medicínou řeckou, která se rozšířila do států kolem Středozemního moře. Občané žijící v Římě byli zpočátku zdrženlivější a rezervovanější k řeckým lékařům než obyvatelé z nejjižnějších částí Apeninského poloostrova, kde se přece jenom více sdílela řecká kultura. 

 
Významnou osobností, která stojí u zrodu psychiatrie, je Asklépiadés, lékař, filozof (nar. asi roku 124 př. Kr.) v Pruse v Bithynii (Malá Asie). Po studiích v Athénách a Alexandrii přišel do Říma. Duševní choroby rozdělil na akutní a chronické. Popsal klinický obraz bludu jako stav, kdy nemocný vnímá něco zrakem jinak, než je tomu ve skutečnosti. Halucinace popisuje jako stav, kdy má nemocný vjemy sluchové, zrakové, čichové nebo hmatové, i když v jeho okolí se nic, co by tyto vjemy způsobovalo, nenachází. Právem jej můžeme nazývat otcem muzikoterapie, jelikož doporučoval veselou a bujnou hudbou léčit pacienty trpící smutkem, pocitem úzkosti nebo viny. U neklidných pacientů doporučoval naopak hudbu pomalejší, tišší a uklidňující. Pracovní terapie mu také nebyla cizí, prosazoval neustálé zaměstnávání duševně chorých. Mezi další jeho léčebné postupy patřily koupele v mořské vodě, pití minerálních vod, masáže, nenáročné tělesné cviky i mírné houpání, které mělo také zklidňující účinky. Upřednostňoval světlo před tmou, která vzbuzovala strach a tíseň, proto své duševně nemocné pacienty nechával umisťovat do prosvětlených místností. Jeho léčebnou zásadou bylo Cito, tuto et iucunde (rychle, bezpečně a příjemně).

Sórános z Efesu (nar. 78 n. l.) v Malé Asii, je známější jako lékař věnující se ženským nemocem a porodnictví, avšak nemalou zásluhou se zapsal do dějin psychiatrie. Mezi příčiny poškozující duševní zdraví řadil různá traumata, pracovní přetížení, vypětí, hojné pití vína a užívání drog. Popsal souvislost mezi určitými tělesnými potížemi a psychickými onemocněními. Všímal si jistých tělesných příznaků (lesk očí, hubnutí, zvýšená potivost) doprovázející některá duševní onemocnění. Své výsledky založil na klinickém pozorování duševně chorých, kdy sledoval průběh jejich nemoci a účinnost léčebného postupu. Při léčbě duševně chorých doporučoval klid na lůžku pod dohledem ošetřovatele a dbal na vlídné zacházení s chorými. Jako terapii doporučoval hraní divadla, řečnická cvičení, četbu, procházky a lehkou stravu, která nezatěžuje organismus.

Mánii a melancholii jako projev jedné choroby popsal Aretaios z Kappadokie působící v Římě v prvním století našeho letopočtu. Všiml si, že se tyto dva stavy po určitém období buď opakují, nebo střídají. Některé terapeutické postupy zakládal na učení Hippokratově, doporučoval projímadla, pouštění žilou a sázení baněk na hlavu chorého. Jeho jméno není cizí ani v oboru diabetologie, do historie medicíny se zapsal také klinickým popisem nemoci, diabetes melitus.

Claudios Galénos z Pergamu (nar. 129 n. l.) řecký lékař, filozof a logik, osobní lékař římského císaře Marka Aurelia, pokládal za centrum duševních chorob určité části mozku. Galénova humorální medicína (ovlivněna Hippokratem) vycházela z teorie o čtyřech tělních šťávách (krev, hlen, žlutá žluč a černá žluč). U zdravého člověka byly tyto tělní tekutiny v rovnováze, nepoměr znamenal nemoc. Mánii považoval za onemocnění vyvolané nadbytkem žluté žluče. K léčení tohoto stavu doporučoval ochlazovací prostředky (mánii řadil k „horkým nemocem“). Nemocným měly být podávány vychlazené nápoje a přikládány studené obklady. Dalším velice oblíbeným, skoro až univerzálním Galénovým léčebným postupem byla flebotomie (pouštění žilou). Za neméně účinné pokládal podávání projímadel a různá dietetická doporučení. Galén zdůrazňoval potřebu důvěry mezi lékařem a pacientem.

Slavná starověká Římská říše zanikla, odkazy antických lékařů přetrvávají a duševní choroby doprovázejí lidstvo věrně dál. Nelehkým úkolem psychiatrie je léčit bolest, kterou přináší stigma duševní choroby.
 


Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.



obsah čísla 56 ročník 2008





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek