předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 54/2007
téma:
Gynekologie
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Možnosti léčby děložních myomů
MUDr. Karel Pohl   
Děložní myom, označovaný též jako leiomyom či fibrom, je nejvíce známým a nejčastěji se vyskytujícím nádorem v oblasti ženského genitálního traktu.
celý článek >>

Klimakterická medicína v roce 2007
MUDr. Tomáš Fait   
V posledním roce byla doporučeními IMS (International Menopause Society), EMAS (European Menopause and Andropause) i NAMS (North American Menopause Society) potvrzena racionalizace přístupu k hormonální substituční terapii.
celý článek >>

Očkování proti HPV - rok od zavedení kvadrivalentní vakcíny do klinické praxe
MUDr. Tomáš Fait   
Na podzim roku 2006 byla na světový farmaceutický trh uvedena vakcína umožňující primární prevenci karcinomu hrdla děložního, ale i dalších nemocí spojených s vakcinovanými typy lidských papilomavirů.
celý článek >>

Intimní chirurgie ženského genitálu
PhDr. Laura Janáčková    MUDr. Petr Pícha   
Intimní chirurgie ženského genitálu se zabývá estetickou úpravou genitálu chirurgickou cestou. Součástí konzultace estetického chirurga s eventuální budoucí pacientkou je i psychologický rozhovor.
celý článek >>

Kontracepce v perimenopauze
MUDr. Michael Fanta   
Perimenopauza je období přechodu od reprodukčního věku ženy k období vyhasnutí reprodukčních funkcí. Existuje několik definic perimenopauzy. Nejčastěji je za dolní hranici považován počátek vegetativních klimakterických obtíží nebo začátek nepravidelného menstruačního krvácení. Za horní hranici jsou obvykle považovány dva roky po menopauze (1).
celý článek >>

Hygiena ženy během třicetileté války
Mgr. Alexandra Surá   
Zásah dlouhotrvajícího vojenského konfliktu do života ženy se odrazil ve způsobu péče o její tělo. Hygiena těla závisela nejenom na ekonomických možnostech a dostupnosti hygienických prostředků, ale byla zde úzká souvislost s charakterem ošacení, způsobem úpravy vlasů, péčí o pleť, určitými dobovými zvyky a doporučeními.
celý článek >>

Chlamydie jako původce urogenitálních zánětů
MUDr. Marta Honzíková   
Infekcím způsobeným Chlamydia trachomatis je v poslední době věnována zvýšená pozornost vzhledem k tomu, že mohou být příčinou řady závažných chronických onemocnění včetně neplodnosti obou pohlaví.
celý článek >>

Nemoci prsu
MUDr. Pavel Strnad CSc.  
Karcinom prsu je nejčastější neoplazií u ženy a představuje tak významný medicínský a společenský problém. Jeho incidence v rozvinutých zemích dramaticky vzrůstá a bohužel Česká republika z hlediska incidence karcinomu prsu k nim již dlouho patří.
celý článek >>

Zpráva o babyboxech
Ludvík Hess   
V České republice je v současné době v provozu pět babyboxů. První byl otevřen 1. června 2005, na Mezinárodní den dětí, na Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum.
celý článek >>

Historie a současnost
Emil Machálek   
V antickém Římě byly děti odkládány na veřejných tržištích. Ve Francii byly již v 5. století u kostelů položeny mramorové mísy, kam bylo možné nechtěné dítě odložit.
celý článek >>

Nerovnost ničí kariéry
Jefim Fištejn   
Smutně a nehorázně skončila veřejná dráha jednoho z nejvěhlasnějších vědců 20. století: James Watson, jehož díla (lépe řečeno jedno jediné dílo) se zasloužila o to, že tisíce nadaných mladých mozků po desetiletí viděly v molekulární biologii nejlepší pole pro uplatnění svých talentů, byl nakonec vypoklonkován z laboratoří v Cold Spring Harboru do „zaslouženého“ důchodu.
celý článek >>

Půjdem spolu do Betléma...
Boris Dočekal   
Jak si člověk asi představuje jedno z nejvýznamnějších biblických míst?
celý článek >>

Pavla Hodková, Jan Saudek a Matěj Saudek
Ludvík Hess   
Pavla Hodková je maminkou Matěje Saudka, synka Jana Saudka. Matěj se narodil 18. února 2007. Pavla je zástupkyní šéfredaktora časopisu Harper’s Bazar. S Janem Saudkem žijí pod jednou střechou.
celý článek >>

Jan Saudek: Můj životopis
Jan Saudek   
 
celý článek >>

Rozmlouvat s kamenem. Sochař Josef Wagner očima sochaře Vladimíra Preclíka
Vladimír Preclík   
Přestože Josef Wagner jako student-stipendista putující Itálií byl v Sieně oslněn renesancí, když osamocen sledoval z kostelní lavice hru slunečních paprsků modelujících bronzovou sochu Jana Křtitele, přestože hned na místě si poznamenal své vzplanutí k Donatellovi, jako by se mu chtěl vlastní krví upsat, po několika letech, už jako hotový sochař, upíral svůj zrak jinam. Stačí jedno slovo, abychom si porozuměli - Kuks.
celý článek >>

Irena Jůzová, svlečená z kůže
Lucie Jandová   
Nahota je v umění nadbytečná, umělec se svléká již svým dílem, tvrdí dvaačtyřicetiletá sochařka.
celý článek >>

Dobře opuštěné obrazy. Má setkání s dílem Rostislava Zárybnického
Josef Mlejnek   
Rostislava Zárybnického, který nedávno oslavil jedenasedmdesáté narozeniny, jsem osobně poznal zcela nedávno. Přitom se od vidění známe nejméně nějakých pětapadesát let.
celý článek >>

Na skok ve Slováckém divadle
Nikola Richterová   
Slovácké divadlo Uherské Hradiště je scénou poměrně mladou, jeho historie se započala s koncem druhé světové války.
celý článek >>

Ve jménu Albrechta z Valdštejna
Ladislav Čepička   
Od 15. listopadu 2007 do 17. února 2008 je ve Valdštejnské jízdárně v Praze na Malé Straně otevřena výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba, kterou pořádá Senát parlamentu České republiky ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Národním muzeem.
celý článek >>

Jeden den v Phnompenhu
Ivan Brezina   
Asi jen málo hlavních světových město zažilo tak dramatické změny jako hlavní město Kambodže.
celý článek >>

Českých 100 nejlepších 2007
Rudolf Mihola   
 
celý článek >>

En Gedi. Tam, kde se střetl Saul s Davidem
Jan Andreska   
Turisté, kteří cestují Palestinou a směřují k Mrtvému moři, mají zpravidla dva hlavní cíle, Masadu na jihu a Kumrán na severu.
celý článek >>

Zapomenutý osud, zapomenutá kniha neboli Kdo byl Ladislav Feierabend?
Eva Hauserová   
Letos v létě vyšla přičiněním ekologické ekonomky Nadi Johanisové pozoruhodná kniha Ladislava Feierabenda. Pohnuté osudy autora, někdejšího prvorepublikového ministra, souvisejí s tím, proč bylo potřeba knížku, pojednávající o veskrze českých tématech, nejprve přeložit z angličtiny.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA