reklama




naši partneři
 
reklama


SANQUIS PLUS - MEDICÍNA


SANQUIS PLUS - Lázeňská léčba dětí

Lázeňská léčba dětí
Text prim. MUDr. Josef Nebesař, vedoucí lékař DLL Lázně Kynžvart

Základem komplexní lázeňské léčby dětí je balneoterapie. Je to léčebná a preventivní lékařská disciplína, která zajišťuje následnou péči o chronicky nemocného pacienta s využitím přírodních léčivých zdrojů – klimatu, minerálních vod a peloidů. Je součástí fyzioterapie a nedílnou součástí komplexní péče o dítě, která je zajišťována primárně praktickými lékaři pro děti a dorost ve spolupráci s odbornými lékaři. Lázeňská léčba je důležitá z hlediska dalšího vývoje onemocnění a sekundární prevence.
Součástí následné zdravotní péče poskytované v dětských lůžkových zdravotnických  zařízeních jsou:

1) Péče diagnostická:
Soubor potřebných vyšetřovacích výkonů včetně zjišťování údajů o zdravotním stavu pacienta a jeho dosavadním vývoji a údajů z rodinné, sociální a pracovní anamnézy, které mají přímý vliv na zdravotní stav pacienta, a to za účelem zjištění a určení nemocí a hodnocení jejich závažnosti. Diagnostická péče se též poskytuje v případě závažného ohrožení života nebo zdraví na místě náhlého vzniku nemoci, náhlého zhoršení nemoci nebo podezření na vznik nemoci.

2) Péče léčebná:
Soubor léčebných výkonů podle odborného zaměření, včetně výkonů  oboru rehabilitační a fyzikální medicíny, prováděných za účelem záchrany života nebo navrácení a upevnění zdraví  nebo vedoucích ke stabilizaci zdravotního stavu s cílem maximálního zmírnění důsledků nemoci, prodloužení a zlepšení kvality života a zabránění vzniku invalidity nebo nesoběstačnosti nebo zmírnění jejich rozsahu. Její součástí jsou také léčebná výživa, edukace, režimová opatření, farmakoterapie a v indikovaných případech péče logopedická a psychoterapeutická. Péče v lázeňských zařízeních je spojená s využitím místně příslušných přírodních léčivých zdrojů, včetně příznivých klimatických podmínek a komplexu všech léčebných opatření fyzioterapeutických a dalších, na rozdíl od léčby v odborných léčebných  ústavech (OLÚ), která je založena především na využití fyzioterapie a v případě ozdravenské péče se jedná o ozdravný pobyt, nikoliv léčebný.
 

 
2.1 Zdravotní výkony lékařů:
Lékař zajišťuje zdravotní péči v rozsahu vymezeném Zákonv č. 95/2004 Sb., č. 189/2008 Sb. a násl.
O podmínkách získávání a uznávání odborné a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře.

2.1.1) Vstupní vyšetření lékařem:
Provádí se při přijetí pacienta k lázeňské léčbě 1x za pobyt.
Obsah výkonu: Osobní anamnéza včetně rodinné, pracovní a sociální, objektivní vyšetření zaměřené k subjektivním obtížím pacienta, měření výšky, hmotnosti, krevního tlaku, pulsu, ordinace dalších klinických, laboratorních nebo zobrazovacích vyšetření, diagnostická rozvaha a závěr, rozhodnutí o dalším diagnostickém postupu, rozhodnutí o terapeutickém postupu, ordinace procedur, včetně předpisu léků či zdravotních prostředků, event. provedení drobného terapeutického výkonu, rozhodnutí o termínu další kontroly, vypracování dokumentace ve smyslu Vyhlášky MZ ČR č. 385/2006 Sb. a následné novely  Zákona o péči o zdraví lidu č. 111 / 2007 Sb. v platném znění.
 2.1.2) Kontrolní vyšetření lékařem:
Vizita – kontrola průběhu nebo výsledku léčby.
Obsah výkonu: Anamnéza cíleně zaměřená k průběhu nebo výsledku léčby, objektivní vyšetření zaměřené k průběhu nebo výsledku léčby, diagnostická rozvaha a závěr, rozhodnutí o termínu další kontroly, zápis do dokumentace.

2.1.3) Výstupní vyšetření lékařem:
Provádí se při propuštění pacienta z hospitalizace 1 x za pobyt.
Obsah výkonu: Závěrečné objektivní vyšetření, komplexní zhodnocení průběhu léčby, návrh dalšího terapeutického postupu, včetně doporučení léků či zdravotnických prostředků, vyhotovení lékařské zprávy.

2.2) Výkony léčebné rehabilitace a fyzikální medicíny:
Jsou výkony směřující k dosažení maximální funkční zdatnosti, ať již cestou odstranění poruch funkcí či jejich substituce, případně zpomalení progrese onemocnění a zahrnují:
2.2.1) Fyzioterapii:
Terapeutický postup využívající energie (včetně pohybové) k léčebnému ovlivnění patologického stavu s cílem návratu, substituce nebo kompenzace ztracené či poškozené funkce, ovlivnění bolesti.

2.2.2) Ergoterapii:
Terapeutický postup využívající činnosti k dosažení vyššího stupně reedukace funkcí organizmu, než je možno dosáhnout reflexními či analytickými metodami kinezioterapie používanými ve fyzioterapii. Cílem ergoterapie je určení a pozitivní ovlivnění funkční kapacity jedince se zřetelem k určení jeho schopnosti sociální adaptace jak pracovní (integrace), tak osobní (samoobsluha).

3) Péče ošetřovatelská:
Soubor ošetřovatelských výkonů, zaměřených na udržení, podporu a navrácení zdraví, na uspokojování biologických, psychických a sociálních potřeb, na rozvoj, zachování nebo navrácení soběstačnosti, které provádí nelékařský zdravotnický pracovník v rozsahu vymezeném Zákonem č. 96/2004 sb. a násl. O podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonům souvisejících s poskytováním zdravotní péče.
Dítě není pouhou miniaturou dospělého, proto pro dobrou profesionální péči o ně je nutné dodržovat zásady charty práv hospitalizovaných dětí, aplikované na podmínky komplexní lázeňské léčby, tzn. že:
•  pro dobrou profesionální péči o dítě je zapotřebí
 dostatečného počtu náležitě   kvalifikovaného 
 a školeného personálu, který zná specifika fyzických 
 i psychických potřeb dětí různého věku
•  o děti na jednom oddělení (stanici) má být pečováno
 společně s jinými dětmi  téže věkové skupiny
•  děti mají mít možnost nosit své vlastní oblečení a mít
 s sebou své hračky
•  děti mají být v prostředí, které je zařízeno a vybaveno tak,
 aby odpovídalo jejich vývojovým potřebám a požadavkům,
 aby zároveň vyhovovalo uznaným  bezpečnostním
 předpisům, pravidlům a zásadám péče o děti
•  děti mají mít plnou příležitost ke hře, odpočinku a vzdě-
 lání, přizpůsobenou  jejich věku a  zdravotnímu stavu

Pravidla pro poskytování lázeňské léčby jsou zakotvena v Zákonu č. 48/97 Sb. O veřejném zdravotním pojištění a následné Vyhlášce č. 58/97 Sb., která stanoví indikační seznam pro dospělé, děti a dorost.
Návrh na Lázeňskou léčbu předepisuje praktický lékař pro děti a dorost ve spolupráci s odborníky příslušného oboru a schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny.  Platnost návrhu pro dítě trvá 6 měsíců od jeho vystavení.


Léčení asthma bronchiale, atopického ekzému, onemocnění ledvin a močových cest v Dětské lázeňské léčebně Lázně Kynžvart
Text prim. MUDr. Josef Nebesař, vedoucí lékař DLL Lázně Kynžvart

Díky specifickým klimatickým podmínkám jsou Lázně Kynžvart dle Statutu lázeňského místa nejvýznamnější lokalitou v ČR pro léčení nespecifických nemocí dýchacích cest  u dětí.
Nejčastější diagnózou z těchto respiračních onemocnění je asthma bronchiale. Procento dětí s tímto onemocněním neustále stoupá a první příznaky se objevují u pacientů v nejútlejším věku. Právě od tohoto věku, již od 2 let, začíná u dětí i lázeňská léčba v DLL Lázně Kynžvart.
Při zahájení komplexní lázeňské léčby je stanoven každému pacientovi individuální léčebný plán podle diagnosy a jeho aktuálního zdravotního stavu. Tento plán obsahuje  množství a druhy procedur, které přispívají ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Lázeňská léčba bronchiálního asthmatu i ekzematiků probíhá u dětí od 2 do 15 let, resp. do ukončení základní školní docházky. Děti bez doprovodu mají pobyt dlouhý  6 – 8 týdnů, děti s doprovodem jednoho z rodičů 4 – 5  týdnů.
Asthma bronchiale je definováno jako chronické zánětlivé onemocnění dolních dýchacích cest se záchvatovitým kašlem a stavy dušnosti. Obstrukci je nutno předcházet protizánětlivou léčbou medikamenty a celkový stav organizmu dítěte posilovat komplexní lázeňskou léčbou. Protizánětlivou léčbu ordinuje alergolog a praktický lékař pro děti a dorost. Lázeňská léčba se uplatňuje již při eliminaci rizikových faktorů, které vznik onemocnění podporují nebo jeho průběh zhoršují, účinkem léčebných faktorů podhorského klimatu léčebny s vysokým stupněm čistoty ovzduší s nízkým obsahem alergenů a bakterií, vysokou relativní vlhkostí vzduchu danou blízkostí rozsáhlých smíšených lesů a optimální délkou léčebného pobytu. Plicní funkce jsou kontrolovány u dětských pacientů spirometrickým a oxymetrickým vyšetřením, které provádíme při nástupu a před skončením léčebného pobytu i v jeho průběhu.
Nejúčinnější léčebnou metodou je inhalační terapie s využitím minerálních vod. Lék je podáván cíleně na bronchiální sliznici a má tudíž nejméně nežádoucích vedlejších účinků. Nedílnou součástí komplexní lázeňské léčby asthmatu je pohybová léčba – kondiční cvičení a dechová gymnastika, dále masáže a míčkování ochablých svalových skupin, nácvik vzpřímeného držení těla, nácvik správného dechového stereotypu a tím odstraňování uvolněného sekretu z dýchacích cest.
Vodoléčebné procedury - střídavé nožní koupele (kontrastní teploty), skotské střiky (kombinace kontrastních teplot a tlaku), Hubardova lázeň (kombinace tlaku a teploty vody pro posilování ochablých svalových skupin) mají stimulační vliv a přispívají ke zvýšení odolnosti  a adaptaci organismu na zátěžové situace (hlavně vůči infektům). Saunování  zvyšuje odolnost organismu a celkovou kondici posiluje plavání a cvičení v bazénu bez chloru, jehož voda je ošetřována ozonizací.
Po zavedení regulačních poplatků v roce 2008 klesl počet vystavených návrhů dětí na komplexní lázeňskou léčbu o 30%, přestože incidence dětských astmatiků v posledních desetiletích výrazně stoupá.
 
Z kožních onemocnění se v Dětské lázeňské léčebně  Lázně Kynžvart  léčí  atopický ekzém, psoriasa a ichtyosa. Atopický ekzém - nejčastěji léčené kožní onemocnění začíná již v kojeneckém věku. Kojenecký ekzém se vyvíjí na dispozičním terénu, bývá pozitivní rodinná anamnéza na výskyt atopických chorob. Manifestace kožních projevů je provokována řadou  vnitřních a vnějších faktorů.
Z potravin je to bílkovina kravského mléka, vaječný bílek, pšeničná mouka, citrusové plody a kiwi, ořechy, mák, ryby a mnoho dalších. Ze zevních fyzikálních faktorů jde o tření hrubým prádlem, vlněnými látkami,  zapaření, moč. Dále přistupují inhalační alergeny. Jde o domácí prach, pyly, prach ze srsti zvířat, peří, roztoče a další. Největší obtíže působí svědění a následné škrábání kůže. Zhoršení nálezu na kůži se dostavuje po prodělání různých respiračních infektů. Kůže ekzematika je velmi náchylná k sekundární infekci – impetiginizaci. Zhoršení dětského ekzému se dostavuje na jaře a na podzim. V létě se stav zlepšuje. Pobyt na slunci prospívá, chlad vadí. Významnou roli v léčbě hraje změna prostředí (vyloučení vlivu domácího prašného prostředí, styku s alergeny).  V léčebně je dodržován antialergický režim. Při balneoterapii ekzematikům podáváme přísadové koupele. Otrubové koupele u zklidněných ekzémů, škrobové nebo ovesné koupele u akutně zhoršených ekzémů, koupele  s olivovým olejem u ichtyos,  koupele se solí z Mrtvého moře  u psorias.
Hlavním účinkem těchto koupelí je průnik léčebných látek z přísad do povrchních vrstev kůže a hojení ekzémových a psoriatických ložisek v těchto vrstvách. Po koupelích k lokální léčbě ekzematiků používáme olejové přípravky, které kůži promašťují nebo kůži zvláčňujeme emoliencii.

Léčba mastmi se řídí podle stadia, rozsahu kožního onemocnění a věku nemocného. Užívají se kortikosteroidní preparáty ke krátkodobému léčení malých ploch akutně zhoršeného ekzému, dehtové preparáty se hodí na subakutní a chronické stavy. V indikovaných případech se podávají antihistaminika, která mají protisvědivý a sedativní účinek, stejně jako fyzikální metody - biolampa, spočívající v aplikaci polychromatického zdroje polarizovaného viditelného světla na ložiska akutně zhoršeného ekzému nebo psoriasy.
Od roku 2007, po zániku Dětské lázeňské léčebny Miramonte v Mariánských Lázních, je spektrum indikací rozšířeno o indikační skupinu nemocí ledvin a močových cest - XXVIII.
V těchto indikacích přijímáme ke komplexní lázeňské léčbě děti od 2 let i dorostence. Jako místní přírodní léčivé zdroje se zde využívají pro tuto indikaci zejména minerální vody.
Léčba nefrourologických pacientů zahrnuje pitnou léčbu, minerální koupele uhličité, koupele přísadové s rašelinovým extraktem, peloidní zábaly, suchou uhličitou lázeň, LTV individuální, LTV skupinovou, řízenou terénní chůzi, masáž reflexní, klasickou masáž částečnou, krátkovlnnou diatermii, magnetoterapii, Solux a pro vybrané indikační skupiny plavání a skupinovou LTV v bazénu, myofeedback a instruktáž s nácvikem správné mikce.

Dietoterapie se řídí zásadami racionální dětské výživy s důrazem na pestrost stravy  s dostatkem zeleniny a čerstvého ovoce, rovnoměrné rozložení dávek s přiměřeným energetickým  obsahem  během dne. U dětí s potravinovými alergiemi je sestavován  individuální  jídelníček ve spolupráci s dietní sestrou, který spočívá v  eliminačních dietách, kdy jsou vynechány potraviny, které u nich vyvolávají alergické projevy. Obdobně je postupováno u dětí s močovými kameny.
Důležitý je psychologický přístup k pacientům a edukace jejich doprovodu.

Na základě dlouhodobého statistického sledování můžeme konstatovat, že úspěšnost léčby, spočívající v přeladění imunitního systému organizmu, zvýšení obranyschopnosti, poklesu častosti akutních onemocnění, zkrácení doby jejich léčení, snížení potřeby antibiotocké léčby i další farmakoterapie, omezení komplikací základního onemocnění, počtu nutných hospitalizací a tím vším zkvalitnění života chronicky nemocných dětí a jejich rovnocenného začlenění do kolektivu zdravých vrstevníků, včetně sportovní aktivity, je vykazováno u 75% odléčených dětí. Tyto výsledky plně potvrdila čtyřletá studie „Efekt komplexní lázeňské léčby u dětí s respiračním onemocněním vyjádřený farmakoekonomicky“, která v léčebně proběhla v letech 2004–2007 a jejíž výsledky byly publikovány v periodiku ALERGIE č. 2 a č. 4/2007. 



Představení léčebny naleznete na stránkách www.detskalecebna.cz
DĚTSKÁ LÁZEŇSKÁ LÉČEBNA LÁZNĚ KYNŽVART,
LÁZEŇSKÁ 295, 354 91 LÁZNĚ KYNŽVART
TEL.: 354 672 111 – ÚSTŘEDNA,  354 672 152 – PŘIJÍMACÍ KANCELÁŘ,
FAX: 354 691 323





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek