reklama




naši partneři
 
reklama


Akné, lupénka či vrásky... Medicína postoupila!
MUDr. Jana Hercogová CSc. 
SANQUIS č.65/2009, str. 91


Dermatovenerologie se zabývá kožními a pohlavními chorobami. Stejně jako další lékařské oblasti zaznamenala v posledních dvaceti letech velké změny. Nad vývojem svého oboru se zamýšlí prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přední česká dermatoložka.
 
Dnes tedy určitě umíme léčit a vyléčit řadu stavů, které byly dříve neléčitelné. Máme šetrnější metody a řešíme více problémů z pohledu kosmetického a také z pohledu kvality života nemocných.
Pokud jde o diagnostiku, nejvýznamnějším pomocníkem je digitální dermatoskop, s jehož pomocí lze přesněji diagnostikovat pigmentové kožní poruchy, digitalizovat je a porovnávat vývoj změn v čase. Nicméně i tento na první pohled dokonalý přístroj je v rukou nedermatologa jen zdrojem chybných diagnóz, neumí totiž nahradit zkušenost klinika.

Vývoj v léčbě a nové přístroje
V léčbě by se hlavní změna dala pojmenovat hegemonií imunologie. Nejen do onkologie, revmatologie, gastroenterologie, ale i do dermatologie vstoupila léčba pomocí monoklonálních protilátek a fúzních proteinů, které se užívají nyní v léčbě lupénky, ale které brzy proniknou i do léčby dalších dermatóz.
Imunomodulační léky jsou úspěšně užívány i v léčbě atopické dermatitidy a při nechirurgické léčbě kožních nádorů.
Retinoidy (látky chemicky příbuzné vitaminu A) jsou další skupinou léků, které před čtvrt stoletím prakticky nebyly užívány. Dnes není vůbec důvod, aby nemocní právě i s nejtěžšími formami akné měli tvář trvale deformovanou jizvami – a to, co nezvládnou celkové retionidy, lze dále vylepšit vysokovýkonnými lasery. Místní retinoidy se také staly základem topické terapie akné, deriváty vitaminu D jsou zase jasnou volbou v léčbě chronické lupénky.
Z přístrojů, které dnes využíváme v léčbě kožních nemocí, doznaly největší vývoj lasery, světelné zdroje a fototerapeutické přístroje. A nejedná se jen o lasery invazivní, tj. ty, které porušují povrch kůže, ale vývoj jde hlavně směrem k neinvazivnímu přístupu za cenu menšího efektu. To, co jsme určitě před pětadvaceti lety neznali, jsou další přístupy k léčbě vrásek – implantáty a aplikace botulotoxinu.
 
 
Nemocí přibývá

Spektrum kožních nemocí se za poslední dvě desetiletí změnilo – nemoci, které jsme znali jen z učebnic, najednou vidíme denně. Do této skupiny určitě patří pohlavně přenášené choroby, jmenovitě syfilis. Obecným trendem je nárůst kožních zhoubných nádorů. U některých klasických kožních chorob se nově popisují i souvislosti s dalšími vnitřními chorobami.
Místo léčby na lůžku je i na klinikách těžiště terapie ambulantní. V diagnostice máme nové pomocníky, ale přesto je stále hlavní dovedností dermatovenerologa jeho zkušenost. Dermatovenerologie je moderní, dynamicky se rozvíjející interdisciplinární obor. To, co dermatovenerologii schází u nás, je její renomé mezi laickou veřejností. Každý člověk by měl vědět, jak pečovat o svou kůži, kdy jít ke kožnímu lékaři a kdy si „kvůli kožní nemoci“ nechat zkontrolovat celkový zdravotní stav. Protože kůže není jen obal, je to zrcadlo našeho zdraví fyzického i psychického. www.dermatology.cz, www.dermanet.cz


Ilustrace: Dreamstime
Plnou verzi článku najdete v rubrice SANQUIS PLUS

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 65 ročník 2009





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek