Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2010/83 Kdy pomohou implantáty


reklama




naši partneři
 
reklama


Kdy pomohou implantáty
MUDr. Hana Zallmannová  
SANQUIS č.83/2010, str. 86


Chrup člověka funguje jako celek. Náhrada ztracených zubů je důležitá proto, aby člověk mohl normálně žvýkat a také aby se zabránilo posunu sousedních zubů do vzniklé mezery. Neméně podstatné je estetické hledisko – chybějící zub v úsměvu zkrátka nevypadá hezky.

Zubní implantáty jsou první náhradou ztraceného zubu, na kterou se v moderní stomatologii pomyslí. Implantáty nahrazují chybějící kořen zubu. Dnes nejrozšířenější typy fungují – zjednodušeně řečeno – jako hmoždinka ve zdi. Do této hmoždinky se našroubuje další část, která zajišťuje spojení s náhradou korunky vlastního zubu. Implantát z běžných typů náhrad nejvíce napodobuje stavbou i funkcí vlastní zub a pacientovi poskytuje největší komfort. Důležitou výhodou je, že není třeba zatěžovat okolní zuby.
Druhou možností, jak chybějící zub nahradit, je můstek. Podmínkou jsou dostatečně silné okolní zuby – pilíře, které můstek ponesou. V případech, kdy počet pilířů není dostatečný nebo jejich síla nestačí na to, aby můstek „unesly“, je třetí možností, jak chybějící zuby nahradit, snímací protéza. Ale pokud se pacient nechce smířit se „zuby do skleničky“, opět přicházejí na řadu implantáty.
 

Klady a zápory
Implantát je tedy v mnoha případech ošetřením první volby, a to bez ohledu na věk pacienta. Důležitý předpoklad představuje dobrá ústní hygiena. Kontraindikací jsou jen těžká celková onemocnění, relativní kontraindikací pak nedostatek kosti. Tento problém nastává poměrně často v oblasti stoliček horní čelisti kvůli čelistní dutině, která zasahuje různě hluboko ke kořenům horních stoliček. Při větším rozsahu čelistní dutiny by se implantolog při zavádění implantátu do místa horní stoličky ocitl na místě někoho, kdo dává obyčejnou hmoždinku do sádrokartonu... Ve většině případů je ale i v této situaci inserce implantátu možná po tzv. sinus liftu – zákroku, při němž lékař operativně z přístupu z ústní dutiny nazdvihne sliznici vystýlající čelistní dutinu a do vzniklého prostoru vloží kostní drť. Během několika měsíců se pak v tomto místě vytvoří kost, do které je možné implantáty zavést.
Při rozhodování o způsobu ošetření je samozřejmě důležité i ekonomické hledisko. Cena implantátu s korunkou se podle typu a kvality pohybuje v řádu tisíců až desítek tisíc korun. Zdravotní pojišťovny na implantáty nepřispívají, ošetření musí pacient hradit sám. Implantologie v posledních letech prošla velmi rychlým vývojem, možnosti tohoto moderního odvětví stomatologie se výrazně rozšířily. Přesto však stále nepřestává platit, že lepší než implantát je vlastní zdravý nebo dobře ošetřený a vyléčený zub.

Jak vypadá proces zavádění implantátů?
Zavádění implantátu se provádí v lokálním znecitlivění a pro pacienta je přibližně stejně zatěžující jako nekomplikované vytrhnutí zubu. Implantát se nechává většinou několik týdnů až měsíců vhojit. Situace v ústech se pak otiskne, podle otisku se v laboratoři vyrobí sádrový model, který je kopií stavu v ústech. Na tomto modelu zubní technik vymodeluje korunku, která tvarem odpovídá korunce vlastního zubu.
Správná péče
Implantáty se vhojují tak, že „zarostou“ do kosti. Na rozdíl od vlastních zubů nemají tzv. závěsný aparát – tkáně, které zajišťují jak fixaci zubu v kosti, tak vlastní obranu před škodlivými účinky mikroorganismů v plaku. Pokud se implantáty správně nečistí a v jejich okolí vznikne zánět, šíří se mnohem snadněji než kolem vlastního zubu a může vést k odhojení implantátu. Pečlivá ústní hygiena je proto jedním z podstatných předpokladů, že budou implantáty dobře a dlouho sloužit. Stejně jako pro vlastní zuby je i pro implantáty velmi důležité chrup účinně čistit a vybrat správné a kvalitní pomůcky: měkké zubní kartáčky, mezizubní kartáčky, speciální zubní nit, sólo kartáčky a případně sonické elektrické kartáčky. Implantologové úzce spolupracují s dentálními hygienistkami, které pacientům pomohou při výběru pomůcek i při nácviku čištění.
RTG implantátu s korunkou

Foto: Dreamstime, RANO implantologické centrum


obsah čísla 83 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek