Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2016/107 Rakovina při paleodietě? Zeptejte se toho, kdo žil před dvěma miliony let


reklama




naši partneři
 
reklama


Rakovina při paleodietě? Zeptejte se toho, kdo žil před dvěma miliony let
SANQUIS č.107/2016, str. 5


Mezinárodní tým vedený vědci z University of Witwatersrand v Jihoafrické republice oznámil, že nalezl dosud nejstarší známky rakoviny v kostech lidské fosílie. Tento objev vyvrací teorie, že tato nemoc je výhradně důsledkem moderního způsobu života a vlivu nezdravého životního prostředí. 


Zdroj:  www.eurekalert.org

Foto: freeimages.com


Objev kosti chodidla se známkami rakoviny, která je datována do doby před 1,7 miliony let, pochází z oblasti Swartkrans v Jihoafrické republice a je popsaný v první práci tohoto vědeckého týmu. Jeho nález posouvá výskyt této nemoci do hluboké prehistorie. S určitostí lze říct, že nalezená kost s rakovinovým nádorem je  rodu homo nebo jeho dvounohých lidských příbuzných. Trpěli rakovinou.
Jihoafričtí vědci ve své druhé práci popisují pak nejstarší tumor nalezený v prokazatelně lidských ostatcích. Jde o benigní neoplazmu v páteři dítěte Australopithecus sediba, nazvaného Karabo, jehož kostra byla nalezena v oblasti Malapa, a jehož stáří je odhadováno na téměř dva miliony let. Až dosud byl za nejstarší tumor považován nádor  z žebra Neandrtálce, který žil před asi 120 000 let. 

Rakovina je stará jak člověk
„Moderní medicína se chybně domnívá, že rakovina je způsobována především dnešním životním stylem a znečištěným prostředím. Naše práce dokazuje, že kořeny této nemoci sahají daleko do dob, kdy moderní společnost aprůmysl vůbec nebyly vyvinuty, “ řiká Edward Odes, vedoucí prvního výzkumu a spoluautor druhého. 
 Rakovina v metatarsální kůstce chodidla byla identifikována jako osteosarkom, velmi agresivní forma rakoviny, která v dnešní době postihuje především mladší lidi a včas neléčená končí brzkou smrtí. Nedokážeme říct, jestli tato kost patřila dítěti, či dospělému, ani zda způdobila jeho smrt. Nicméně by tento nádor určitě negativně ovlivnil jeho schopnost chodit. Bylo by to pro něj, ať už to byl kdokoliv, velmi bolestivé, říká Bernhard Zipfel.
Nález tumoru v těle z rodu Australopitheca sediba je nesmírně zajímavý. Za prvé proto, že je umístěn v páteři, což je naprosto neobvyklé místo i pro moderní člověka. A za druhé se jedná o pozůstatky dítěte. Je to vůbec první záznam takovéto kombinace v historii,  říká vedoucí práce Patrick Randolph-Quinney z University of Witwatersrand a profesor na University of Central Lancashire v Británii. Profesor Lee Berger, spoluautor obou prací, dodává: Nejen, že to vyvrací teorii o rakovině jako důsledku moderního stylu života, ale navíc i předpoklad, že výskyt rakoviny byl v minulosti nižší, jelikož se lidé dožívali také nižšího věku. Tento tumor byl nalezen v kostře malého dítěte. Historie rakoviny je tedy mnohem více spletitá, než se původně předpokládalo.



obsah čísla 107 ročník 2016





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek