Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2008/57 Jak se rodí v 21. století


reklama




naši partneři
 
reklama


Jak se rodí v 21. století
Michaela Mazancová  
SANQUIS č.57/2008, str. 58


V České republice jsou desítky porodnic. Ve všech se lékaři a zdravotnický personál snaží vyjít vstříc rodícím ženám i jejich partnerům. Situace, které by se před dvaceti lety mohly zdát naprostou utopií, jsou dnes běžné. A rodiči velmi ceněné. V porodnicích si už dávno zvykli na přítomnost otců na porodním sále, respektují nejrůznější alternativní přístupy i třeba duly. Jaké jsou zajímavosti z vybraných českých porodnic?

 
Standard péče o rodičku a dítě se ve všech nemocnicích srovnal už na přibližně stejnou úroveň. Přesto existují porodnice se specifickým programem i servisem.

Plán číslo 1: kojení
Vyhlášenými specialisty na kojení jsou ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Sídlí zde Laktační centrum, které patří mezi vedoucí školicí pracoviště ve výuce kojení v celé republice. Místní novorozenecké oddělení bylo dokonce prvním v České republice, kterému udělila již v roce 1993 Světová zdravotnická organizace a Dětský fond OSN UNICEF titul Baby Friendly Hospital. Ten je udělován nemocnicím, jejichž novorozenecká oddělení splní kritéria Světové zdravotnické organizace – neboli „deset kroků k úspěšnému kojení“.
 
Porod do vody je mnohem šetrnější pro dítě, tvrdí jeho zastánci. A ženy tak často rodí.

Rooming-in, vstřícnost a aromaterapie

Jako první v České republice byl tzv. rooming-in (dítě na pokoji s matkou) zaveden v Nemocnici v Havlíčkově Brodě, a to rovnou na celém oddělení. Další nemocnice na rooming-in přecházely postupně, dnes však už snad neexistuje nemocnice, kde by se matky s dětmi po narození od sebe oddělovaly. Havlíčkobrodská nemocnice má také další zvláštnost – nabízí aromaterapeutickou péči při porodu. V nemocnici působí několik porodních asistentek, jež byly k těmto účelům záměrně vyškoleny. Budoucí maminky si už v Havlíčkově Brodě zvykly na vstřícnost ze strany zdravotního personálu, vědí, že porodníci jsou připraveni naslouchat jejich přáním a respektovat i jejich porodní plán. Aromaterapie a další alternativní metody jsou tam stále populárnější.
 
 
Porod on-line není žádná utopie
Zřejmě první porod on-line nabídla své pacientce a jejímu muži Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, známá také jako porodnice U Apolináře. Důvod pro on-line přenos byl jasný – budoucí otec se již podruhé v životě nemohl kvůli své náročné profesi pilota zúčastnit porodu. Proto mu v roce 2004 pracovníci porodnického oddělení umožnili sledovat narození druhého dítěte prostřednictvím internetu. Realizace se ukázala být vlastně jednoduchou: během první doby porodní byl otci zaslán speciální kód, díky němuž získal přístup ke kameře, která snímala porodní sál. Přestože byl otec 400 km od porodnice, mohl na monitoru svého počítače celý sedmihodinový porod sledovat.

Mléko do zásoby
V České republice je v současnosti pět mléčných bank, a to v Hradci Králové, Mostě, Českých Budějovicích, České Lípě a v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. První banka vznikla již v roce 1958 v Hradci Králové. Dodnes platí stejné zásady: jestliže matka z jakýchkoli důvodů své dítě nemůže kojit, nemusí ho hned převádět na umělou stravu. Proto jsou tu banky. Nejvíce dětí V současné době evidují nejvíce porodů ve Fakultní nemocnici Brno. Od poloviny roku 2006 do poloviny roku 2007 napočítali 5357 porodů. Toto pracoviště se také stalo nejžádanějším v kategorii specializovaných porodnic (tedy těch, které jsou nejlépe technicky vybavené a zároveň řeší ty nejrizikovější případy).

Registrujte se měsíce předem
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je jedinou pražskou nemocnicí, kde se těhotné ženy nemusí registrovat před porodem. Ve všech dalších porodnicích je třeba tento proces podstoupit a zaregistrovat se už v prvním trimestru, v některých nemocnicích je dokonce skoro nemožné registraci získat. Porodnice jsou přeplněné, doslova „zamluvené“ na měsíce dopředu. Tato regulační opatření byla zavedena – podle vyjádření odborníků – pro zachování dobré péče o pacientky. Při současném babyboomu už totiž porodnice intenzivní nápory rodiček nezvládají: chybí jim nejen dostatek lůžek a prostoru, ale postrádají i lékaře a zdravotní sestry, které by měly o matky a novorozence pečovat.

Porodní dům
Porodní dům U čápa v Praze 4 je jediným svého druhu v celé České republice, ale zatím se v něm nerodí. Domek je sice vybaven dvěma porodními místnostmi, připraveny jsou porodní asistentky, nechybí školicí centrum i všechno další nezbytné vybavení, ale protože zřizovatel nezískal registraci pro zdravotnické zařízení v plném znění, děti zde na svět nepřicházejí. V současné době zde ženy mohou navštěvovat předporodní kurzy a využívat konzultační a poradenské služby, jež nabízejí porodní asistentky. Ty o své klientky pečují před i po narození dítěte, nezřídka je doprovázejí i k porodu v nemocnici. Ženy se s nimi mohou také domluvit na vedení porodu v domácím prostředí. I když se nedá tvrdit, že by Češky příliš vyhledávaly tento skutečně alternativní způsob porodu, existují samozřejmě výjimky.

Foto: Jan Šilpoch
 

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 57 ročník 2008





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek