Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2001/17 Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., v Jeseníku


reklama




naši partneři
 
reklama


Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., v Jeseníku
Doc. MUDr. Dobroslava Jandová  
SANQUIS č.17/2001, str. 36


Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., Jeseník v letošním roce slaví 175 let od založení prvního vodoléčebného ústavu na světě. Významný přínos léčebných postupů Vincenze Priessnitze pro lidstvo ocenilo UNESCO v roce 1999 u příležitosti 200. výročí narození zakladatele lázní.

Priessnitz k léčení použil nám všem dostupný zdroj léčení - chladnou vodu. Jeho genialita spočívala v tom, že jednoduchým reprodukovatelným standardním testem hodnotil reaktivitu nemocných a podle odpovědi na chladový podnět určoval terapeutické postupy. Neléčil nemoci, nestanovoval diagnózy, neléčitelné nemoci a nemocné s přenosnými infekcemi nepřijímal do léčení. Snažil se změnit reaktivitu nemocných k zlepšení samoregulačních ozdravných algoritmů kombinací pití chladné vody, aplikací chladu formou vzdušných nebo vodních lázní, podle potřeby používal střídání chladu a tepla, provokoval vznik tepla v organismu třením a masážemi. Byl prvním, kdo kombinoval pohybovou léčbu s vodoléčbou, dietním opatřením a psychoterapií. Logicky se profilovala oblast indikačního zaměření, s postupně získanými zkušenostmi se věnoval převážně chronickým nemocným a nemocným podle našeho moderního pojetí s psychosomatickými chorobami, u kterých byl jeho léčebný postup postupně precizován do celosvětového věhlasu. Historicky, bohatě prověřeno empirií, se v Jeseníku zafixovalo léčení chroniků interní medicíny a psychiatrie až po naši dobu. Charakteristika léčených diagnóz zakotvila v Indikačním seznamu pro lázeňskou péči o dospělé, děti a dorost (dle zákona 48/1997 paragr. 33, Vyhl. č. 58/1997 Sb.).
Lázeňská léčba v Priessnitzových léčebných lázních je v nejširším smyslu funkční terapií, jejímž cílem je optimalizace (normalizace) fyziologických pochodů cestou adaptace na sérii převážně fyzikálních podnětů (přírodních či umělých) k dosažení dlouhodobé reaktivní přeměny organismu pomocí kvalitativně vyšší úrovně regulačních (vegetativních, endokrinních, metabolických a psychonervových) pochodů. Neoddělitelnou základní podmínkou je bezprostřední příznivé ovlivnění lokálních funkčních poruch při aplikaci cílené vnitřní a zevní balneace přírodními léčivými prostředky a postupy. Důležitou roli pro výsledek lázeňského léčení hraje potřeba času v souladu s průběhem reaktivních biorytmů. Toto umožňuje integrace léčebné péče v lázních. Takto to pro komplexní lázeňskou péči definoval prof. MUDr. Jaroslav Benda, DrSc., při příležitosti oslav
200. narození Vincenze Priessnitze v r. 1999 v Jeseníku.

Odkaz Vincenze Priessnitze plní lázně komplexním přístupem k nemocným s důrazem na přístup psychosomatický s individuálně adekvátní terapií a psychoterapií. Historicky známé vodoléčebné procedury jsou součástí základních léčebných plánů, schválených zdravotními pojišťovnami. Nemocní v Priessnitzových léčebných lázních podstupují pohybovou léčbu a vodoléčbu v přírodě, individuální LTV i skupinovou LTV terapii (odlišnou skladbu pro kardiaky, pro astmatiky, pro děti v doprovodu matek a jiná je skladba LTV pro školní děti). Pro kardiaky jsou upraveny lázeňské trasy a okruhy s odlišným stupněm zátěže. V rámci léčby respiračních onemocnění Priessnitzovy léčebné lázně vyšetřují rutinně u všech přijatých dětí od 3 do 6 let screening test na cystickou fibrózu a v léčení takto postižených využívají fyzioterapeuti metodik Dr. Smolíkové (RHC klinika FN Praha-Motol). O využití flutteru a huffingu v léčení dospělých pacientů jsou údaje následně ve stati prim. Dr. Slováčka.
Z pohybové léčby jsou pro jesenické lázně typické i ranní rozcvičky dorostu (indikace XXV) v přírodě zakončené denně Priessnitzovou venkovní koupelí dolních končetin v studánkové chladné vodě na louce.
Pitná režimová opatření spolu s dietním stravováním dle základního onemocnění jsou samozřejmostí moderní aplikace elektroléčby a s tradičním elektrospánkem je doplněna distanční elektroterapií, fyzikální léčba obsahuje všechny obvyklé složky terapie. Speciální fototerapie pro léčbu depresí a muzikoterapie pro indikační skupinu psychiatrických nemocných IX a XXIX je v tomto roce nově doplňována o arteterapii. Psychoterapie klinickým psychologem a odbornými psychoterapeuty jsou součástí léčby nejen u psychiatricky nemocných, kteří sem přijíždějí na léčbu jako alternativu hospitalizace, ale u všech nemocných s psychosomaticky podmíněnými stavy.

Přírodním léčebným zdrojem lázní jsou klimatické podmínky příznivé pro léčení. Díky aktivitě MUDr. Zdeňka Machálka v uplynulých letech Priessnitzovy léčebné lázně dlouhodobě spolupracují s pracovišti UK Praha a ČAV v Praze na speciálních geofyzikálních a atmogeochemických výzkumech, týkajících se variace výnosů biogenních prvků v ovzduší a sledování přítomnosti negativně nabitých částic s jejich vlivem na metabolismus. Výzkumnou skupinu vede prof. ing. Jan Gruntorád, DrSc. (s kolektivem doc. Dr. Kněze, doc. Dr. Jáně a Dr. Dohnalem). Výzkumy dokládají empirickou zkušenost mimořádnosti lokálního a regionálního klimatu areálu lázní. Výsledky dlouhodobých měření místních meteorologických stanic a výsledky měření Hydrometeorologického ústavu v Ostravě dokládají vedle dalších sledovaných hodnot i bezprašnost a nepřítomnost alergenů v ovzduší lázní. Svědčí to léčeným dětem od 3 let věku (s doprovodem) až po seniory indikačních skupin „Netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí“ (všechny indikace od V/1 - V/10 a všechny indikace skupiny XXV/1- XXV/11).
Mírně dráždivé podhorské klima vyhovuje všem nemocným interních indikací „Nemocí oběhového ústrojí“: II/1, II/4, II/7, indikacím skupiny „Nemocí z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí“: IV/6, IV/7 a IV/8 a XXIV/4 a XXIV/5 (s efektem pro stavy po operaci štítné žlázy a adenomu hypofýzy nebo po operaci nádorů nadledvinek). Na klimatoterapii, fototerapii SUP a vodoléčebné postupy příznivě odpovídají kožní indikace skupiny X/1 a XXX/2 (atopické ekzémy) a indikace XI/5 (nemoci ženské - funkční poruchy, zvláště klimakterický syndrom).

Priessnitzovy léčebné lázně dlouhodobě spolupracují s Lékařskou fakultou UK Praha, Přírodovědeckou fakultou UK Praha, Lékařskou fakultou UP v Olomouci, Fakultou tělesné kultury UP Olomouc, s Biologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a s dalšími pracovišti. Poslední čtyři roky je spolupráce zaměřena na výzkum léčebného vlivu chladu na lidský organismus a vědecký průkaz účinků historických vodoléčebných postupů Vincenze Priessnitze. Výzkum probíhá pod vedením prof. RNDr. Ladislava Janského, DrSc. Pilotní studie prokázaly, že opakované ochlazování dolních končetin vede k omezení vazokonstrikčního tonu a k následnému zlepšenému prokrvování nechlazených oblastí těla. Vzhledem k tomu, že v pokusech nebyly zaznamenány výrazné změny v činnosti sympatického nervového systému, je předpokládána hypotéza, že podstatou jevu je buď downregulace adrenergních receptorů v hladkých svalech cév, či zvětšený výskyt vazodilatačních látek v krvi. Teoretickým cílem plánovaných a prováděných stávajících projektů je vysvětlit fyziologickou podstatu zjištěného jevu. Již získané průkazy poskytují vědecké argumenty pro významnou úlohu Priessnitzových procedur v léčebném procesu především u pacientů s neurovegetativními poruchami a s neurastenickým syndromem. Nálezy jsou v souladu jednak s Priessnitzovou představou, že léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno, a dále s Kneippovou představou, že změny v ochlazování a následném prohřátí dolních končetin mají zásadní význam pro zlepšení celkové kondice organismu.
Priessnitzovy léčebné lázně participují s IDVPZ Brno na organizaci a výuce řady lékařských kurzů. Už přes 40 let jsou proslulé organizováním psychofarmakologických mezinárodních konferencí, na něž vedle nestorů české psychiatrické školy pravidelně přijíždí přednášet např. i věhlasný prof. Dr. Gróf, DrSc. V letošním roce se uskuteční ve dnech 9.-10. listopadu VII. sjezd myoskeletální medicíny a v prosinci tradiční každoroční interdisciplinární seminář, který bude věnovaný vzpomenutí 150. výročí úmrtí Vincenze Priessnitze; proto zazní referáty týkající se fyziologického účinku studené vody zevně aplikované, bude přednesen referát o vlivu pitné kúry dle Priessnitze na změny autonomního nervového systému a referát „Voda jako hlavní mediátor interakce geosféra - troposféra“.
Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem - centrem hygieny životního prostředí je připravena řada aktivit přinášejících poznatky z oblasti fyzikálních vlastností vody včetně přednášky prof. Dr. Englera ze Salcburku na lázeňském semináři.

Priessnitzovy léčebné lázně v rámci vyhodnocování efektu terapie používají dotazníkové testy s vyhodnocením indexu kvality života (respirační nemoci typu astma bronchiale), zkrácených vstupních verzí psychodiagnostických testů pro rychlou orientaci diferenciace somatických a psychosomatických poruch. Ve velkých souborech lze provádět statistické korelace a sběr i atypických dat. Mnozí, kteří přijížděli a přijíždějí na opakované léčení z domova i ze zahraničí, zdůrazňují v léčení faktory, které se do statistik zavádějí obtížně a v současné technizaci s nimi mnohdy ani nepočítáme. Při výčtu pozitivních vlivů na organismus se podle klientů jesenických lázní jedná o sumaci následně uvedených údajů:
Klienti lázní se shodují na tom, že Hrubý Jeseník je překvapivý tím, že má téměř alpské panoráma, navazující Rychlebské hory obloukem spojují Hrubý Jeseník s protějším masivem Kralického Sněžníku a horská sedla Ramzová, Červenohorské sedlo a Videlský průsmyk jsou předělem nejen geografickým, ale i meteorologickým. Hory nabízejí při pěších túrách nečekané výhledy, nádherná údolí s horskými říčkami a města Jeseníku (kolem 200 m n. m.),  stará lipová alej dovede každého až do lázní (640 m n. m.), do místa koncentrované krásy, do místa s géniem loci.
S prvním nadýchnutím čistého, voňavého, jakoby ostřejšího vzduchu se každý automaticky nadechne zhluboka, zastaví se, podvědomě spolu s prožitkem příjemného dýchání se rozhlédne po půvabném prostředí a nádherném panoramatu Hrubého Jeseníku, Rejvízu a zaznamená strážce údolí na druhé straně - rozhlednu na Chlumu. Při procházce vrstevnicovou lipovou alejí lázeňské promenády - která sama o sobě nabádá ke klidnému pomalému kroku - okouzlí údolím protékající barevná řeka domů města a vesniček, tekoucí směrem do široširé polské roviny. V příznivých podmínkách lze na návětrné severovýchodní straně ucítit i vůni moře, protože odtamtud vanoucím větrům klade první překážku až lokalita jesenických lázní a okolní pohoří.
Jedním z překvapení posledních let pro klienty z měst je to, že všude je pitná lahodná voda, nejen v lesních studánkách, ale samozřejmě ve všech lázeňských objektech a ve všech domech regionu.  Ne nadarmo je pak základním problémem kolektivu zdravotníků přesvědčit klienty lázní, že množství potíží a nemocí si způsobujeme sami jen nedostatečným příjmem vody a nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu v přírodě, zhýčkaností a nedostatečnou otužilostí. A proto je důležité, že jesenické lázně filozofií terapie dál nesou odkaz Vincenze Priessnitze, komplexním přístupem k nemocným preferují individuální adekvátní funkční terapii, jak následně uvádějí primář psychiatrického oddělení MUDr. Jaroslav Novotný a primář interního oddělení MUDr. Karel Slováček.
Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., v Jeseníku

 



obsah čísla 17 ročník 2001





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek