Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama
naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 53/2007
téma:
Plastická chirurgie
rekonstrukce prsu po mastektomii, chirurgie a rehabilitace ruky, liposukce 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

Nejen zamyšlení nad oborem plastické chirurgie současnosti
Doc. MUDr. Jan Měšťák CSc.  
Dějiny tohoto oboru chirurgické činnosti jsou staré jako léčitelství samo. Historické nálezy dokladují stáří lidského snažení o navrácení přirozeného vzhledu obličeje a těla.
celý článek >>

10. výročí Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce
MUDr. Lukáš Frajer    MUDr. Libor Kment    Doc. MUDr. Jiří Kozák CSc.   Mgr. Roman Kufa    MUDr. Jana Matějovská    Doc. MUDr. Jan Měšťák CSc.   MUDr. Václav Poláček CSc.   Doc. MUDr. Václav Smrčka CSc.   MUDr. Karel Urban   
V roce 1997 bylo ve Fakultní nemocnici Na Bulovce zřízeno Klinické a výukové centrum plastické chirurgie jako samostatná stanice Kliniky chirurgie.
Doc. MUDr. Jan Měšťák CSc.; MUDr. Václav Poláček CSc.; MUDr. Karel Urban; MUDr. Libor Kment; Mgr. Roman Kufa; MUDr. Jana Matějovská; MUDr. Lukáš Frajer; Doc. MUDr. Václav Smrčka CSc.; Doc. MUDr. Jiří Kozák CSc.
celý článek >>

Rekonstrukce prsu po mastektomii
MUDr. Václav Poláček CSc.   MUDr. Ondřej Měšťák    Doc. MUDr. Jan Měšťák CSc.   MUDr. Jana Matějovská    MUDr. Libor Kment    MUDr. Eva Hrubanová    MUDr. Lukáš Frajer    MUDr. Karel Urban   
Ženský prs představuje jeden z nejvýznamnějších atributů ženské krásy jak při posuzování mužů, tak i žen samých. Proto jakákoli vrozeně podmíněná odchylka ve tvaru a velikosti prsu může být ženou pociťována velmi bolestně.
Doc. MUDr. Jan Měšťák CSc.; MUDr. Václav Poláček CSc.; MUDr. Karel Urban; MUDr. Libor Kment; MUDr. Jana Matějovská; MUDr. Lukáš Frajer; MUDr. Eva Hrubanová; MUDr. Ondřej Měšťák
celý článek >>

Chirurgie a rehabilitace ruky
Doc. MUDr. Václav Smrčka CSc.  
Přístup k lidem s vrozenou vadou byl odlišný v různých kulturních obdobích. Na pohřebišti olomouckého kláštera z 11. století jsme nalezli skelet muže, který žil s vrozenou dysplazií tibie do poměrně vysokého věku, i když špatně chodil a v klášteře se o něj pravděpodobně museli starat.
celý článek >>

Proteolytické enzymy v plastické chirurgii
MUDr. Marta Honzíková   
Nekomplikované hojení je jednou z podmínek úspěšného zákroku plastické chirurgie. Významnou překážkou hojení může být nepřiměřený a perzistující pooperační otok při porušené venózní a lymfatické drenáži, který bývá vhodným terénem pro vznik infekčních komplikací.
celý článek >>

Liposukce
MUDr. Václav Poláček CSc.  
Devadesát procent ženské krásy tvoří podkožní tuk. Tuto větu jsem slyšel od našeho profesora anatomie Ladislava Borovanského někdy v 60. letech. Pravdivá ale je jen do určitého objemu a v určité lokalitě.
celý článek >>

Vývoj oboru plastická chirurgie
MUDr. Miroslav Krejča Ph.D.  
Stejně jako jiná odvětví medicíny i plastická chirurgie prodělává v současnosti bouřlivý rozvoj. To je do značné míry dáno i celkovým trendem v medicíně, spočívajícím v multidisciplinárním přístupu k pacientovi a jeho problémům.
celý článek >>

Liberální xenofobie
Jefim Fištejn   
V Evropě propukl nový karikaturní skandál značně připomínající loňskou válku pravověrných proti Dánsku. Tentokrát je na ráně sousední Švédsko.
celý článek >>

Průhonice Příběh jednoho muže a jednoho parku
Jan Andreska   
Nechť park, až bude mé jméno dávno zapomenuto, dále žije, rozvíjí se a těší se pozornosti a stane se tak kulturní památkou naší milé vlasti. A. E. hrabě Silva-Tarouca
celý článek >>

O povodních v zemích českých kdysi i dnes
Eva Bobůrková   
Uplynulo deset let od povodně z roku 1997 a pět let od další katastrofy v roce 2002. Velká voda udeřila tehdy na nic netušící obyvatele českých a moravských vesnic a měst. Nikdy předtím jsme nic takového nezažili.
celý článek >>

...docela určitě: největší knižní veletrh v galaxii
Rudolf Mihola   
První a poslední dojem z toho města je jednoznačný...
celý článek >>

...dost možná: nejlepší lázně na světě
Rudolf Mihola   
Zostřená potřeba relaxace, jako jedna z možností záchrany v nejiném než v zběsilém, potažmo nutně nezdravém životním stylu, musela zapříčinit vznik lékařské živnosti zvané balneologie.
celý článek >>

Statek z pohádek
Ivan Brezina   
Vesničku Kacanovy nedaleko Turnova prý kdysi založili vlašští brusiči drahokamů. Její jméno totiž údajně vzniklo zkomolením italského „casa nuova“, nový dům
celý článek >>

Pavel Šťastný: Měl jsem sen o plovoucí galerii...
Tereza Spáčilová   
Svému jménu nezůstává nic dlužen; tedy alespoň co se tvorby týče. Cokoli autor pestrobarevných van, rybiček a hravých logoypů „spáchá“, působí příjemně a bezstarostně. Jinými slovy šťastně. Designer, výtvarník a grafik Pavel Šťastný.
celý článek >>

V Benátkách mysli smysly... Co je letos k vidění na 52. benátském bienále výtvarného umění
Eva Bobůrková   
Ať se v těchto dnech v Benátkách zatouláte kamkoli, všude narážíte na zvláštní slova: Pensa con i sensi. Mysli smysly. Senti con la mente. Vnímej myslí. Stala se totiž heslem letošního Benátského bienále výtvarného umění.
celý článek >>

Ve jménu dvojdomého talentu Sochař Vladimír Preclík o malíři Josefu Čapkovi
Vladimír Preclík   
Odborníci bývají občas na rozpacích a přou se, zda Josef Čapek nebyl větším spisovatelem než malířem. Jiní hájí opak. Venkoncem starosti zbytečné. Josef Čapek byl především velkým umělcem. Jenom se projevoval jako talent dvojdomý.
celý článek >>

Lesní žena Alena Kučerová
Ludvík Hess   
 
celý článek >>

Tři malé lásky Josefa Vejvody
Ludvík Hess   
Josefa Vejvodu životem provází zvláštní osud. Jako syn Jaromíra Vejvody, skladatele „hitu století“ - polky Škoda lásky, cítí, že by měl zachovat rodinnou tradici. To se mu docela daří...
celý článek >>

Přemýšlení o Antonii Svobodové, tančící mezi snem a skutečností
Edita Adlerová   
„Svobodu pohybu pokládám za esenciální. Myslím si, že pohyb není uzavřený, ani uzavřitelný, to je pro mne nejdůležitější. Vychází to i z toho, že nelze zaznamenat.
celý článek >>

Las Maya: Poslouchej, jak zpívá Yucatán
Anna Feldeková   
Jsme asi 35 kilometrů od Mexického zálivu, v hlavním městě státu Yucatán, v Meridě. Říká se jí Bílé město, pro spoustu domů postavených z bílého vápence, ale i proto, že ulice města jsou skutečně čisté.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

reklama
reklama
poslat e-mailem
ORBIS PICTUSPORADNA 
webdesign: Filip Pešek