reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 69/2009
téma:
Česká pediatrie
Jak se učí umění? A co se (ne)učí... 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Ateliér Vlastimila Elšíka
Irena Jirků   
Je jim deset, dvanáct, osmnáct nebo také padesát. Nemají vlastně nic společného, až na jedno: vsadili na umění. Ti malí hrají, malují či sochají z radosti, ti starší už přemýšlejí víc o budoucnosti. A ti nejstarší? Umění, kterému kdysi sami propadli, teď učí. S láskou, nadšením... Ano, a s hlubokým přesvědčením, že TOHLE prostě má smysl. Všem ekonomickým i neekonomickým krizím navzdory!
celý článek >>

Orbis Pictus na Balkáně
Michael Wellner-Pospíšil   
Tak se konečně dočkala i tato část jihovýchodní Evropy! Uvidí jednu z nejúspěšnějších českých výstav: Orbis Pictus aneb Bránu do světa tvořivé lidské fantazie kolektivu výtvarníků pod vedením Petra Nikla. Této cti se dostalo hlavnímu městu Bulharska, Sofii.
Jestli se nemýlím, je to první zastavení na dlouhé cestě této výstavy, které se odehrává v bývalé „bratrské zemi“, k níž nás povinně pojilo pouto se Sovětským svazem. Bulharsko bylo jedním z nejsilnějších pilířů minulého sovětského impéria. Dlouholetý vůdce této země, Todor Živkov, který se tak rád objímal s vrcholnými představiteli soudružských států, dokonce navrhoval, aby se jeho země stala další sovětskou republikou. Nestalo se. Alespoň formálně…
Proč o tom ale píši? Prostě proto, že tento dlouholetý sovětský vliv je ještě silně znát na každém kroku nejen v Sofii, ale v celé zemi. Nedokáží ho zakrýt ani gigantické reklamy nového hospodářského a politického uskupení, početné luxusní černé vozy všudypřítomných mafiánů a moderní nákupní centra mezinárodních značek. Všichni návštěvníci si všímají především rozpadajících se paneláků, děravých silnic, snopů internetových a telefonních drátů vinoucích se hadovitě po oprýskaných fasádách, aut chaoticky zaparkovaných kdekoli po chodnících, četných pomníků v duchu nejčistšího socialistického realismu, připomínajících ještě dnes ukončené věčné přátelství s Velkým bratrem.
 
celý článek >>

Editorial (č. 69/2009)
Irena Jirků   
První paní učitelka si s šestiletou Madlenkou zpívala každou písničku, kterou ji učila vyťukat na klávesnici. A taky se smála. Hodiny klavíru byly tak zábavné, že se jich začala domáhat i přihlížející stydlivá čtyřletá Julie. A tak jsme si pak zpívali všichni.
celý článek >>

Jmenuji se Michal Machat
Irena Jirků   
Dům Michala Machata stojí na voňavé, prosluněné louce, na stráni nad Železným Brodem. Tu louku malíř pravidelně kosí, v tom domě žije se svou ženou a pěti syny a maluje v ateliéru, který si postavil za domem. Stavěl ho podle vlastních plánů, vlastníma rukama. Sedm let.
 
celý článek >>

Jak dlouhý je Nil?
Jan Jandourek   
„Dítě školou povinné, dovede to, co my ne,“ zpívá Jiří Suchý ve staré písni.
Je to přesně tak. A zdrojem té dovednosti je schopnost klást si otázky, které my už vynecháváme, čímž se dostáváme jako rodiče do problémů. Jak náš sedmiletý Lukáš spustí, připadám si jako James Bond, když ho vyslýchá filmový zloduch. Bondovi se podobám především tím, že ze mě nic nedostane.
celý článek >>

Radůza – svá a svéhlavá
Bela Schenková   
Pro někoho je její hudba fascinací, pro jiného relaxací, pro dalšího inspirací, některým neříká nic. A tak to má být. Je totiž tak vyhraněná, že ani nemůže zaujmout všechny. V každém případě je Radůza zcela mimořádná osobnost české folkové scény.
celý článek >>

Česká škola bez příkras
Pavel Kočička   

Začíná školní rok a děti opět zasednou do lavic. Ale co se vlastně budou učit? Co v dnešní výuce schází a co by se naopak mělo vymýtit? Jak by ideálně měla náplň jednotlivých předmětů vypadat? Odborníci píší o změnách, které by prospěly jejich předmětům.

 

celý článek >>

Vyfotil jsem rosu...
Pavel Kočička    Irena Jirků   
Zaujmout, nadchnout, inspirovat a pomoci najít vlastní cestu životem. To jsou hlavní cíle občanského sdružení Audabiac, které více než sedm let pravidelně organizuje prázdniny pro děti ze dvou dětských domovů. Nejsou to ovšem ledajaké prázdniny. Účastní se jich vždy také výtvarníci, fotografové, tanečníci, hudebníci a další umělci, kteří děti zasvěcují do svého „řemesla“. Letos strávily děti krásný měsíc v Jizerských horách. Náš fotograf Ondřej Petrlík byl při tom...
celý článek >>

Karel Schwarzenberg: Zlobím se!
Irena Jirků   
Poprvé jsem se s ním potkala někdy na začátku devadesátých let. Byl tehdy kancléřem prezidenta a byl velmi soustředěný, informovaný, přesný, vtipný a šarmantní. Takřka o dvacet let později jako by se nic nezměnilo. Přišla jsem přesně v půl, ale on už seděl na svém oblíbeném místě v kavárně, dopíjel první šálek a byl zase připravený, soustředěný, vtipný, šarmantní... A také naštvaný. Poměrně dost.
celý článek >>

Příbor: první tři roky Sigmunda Freuda.
Günter Bartoš   
Před sedmdesáti lety, 23. září 1939, zemřel v londýnském exilu zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Z psychoanalytického hlediska není důležitý konec života, ale spíš jeho začátek, první tři až čtyři roky, které člověka nejvíc formují. Freud je prožil v moravském Příboru, jinak bezvýznamném městečku v předhůří Beskyd.
celý článek >>

Jak atomy uhlíku dotančily do kruhu.
František Houdek   
Před 180 lety se narodil August Kekulé, který si „vysnil“ novou oblast chemie.
celý článek >>

Zlato Inků: další dobrodružství
Markéta Křížová   
Výstava Prokletí zlata Inků na Pražském hradě už měla dávno skončit. Zájem návštěvníků o tuto unikátní expozici byl ovšem tak velký, že ji organizátoři prodloužili až do konce října. A na září navíc připravili řadu zajímavých doplňujících přednášek. O českých misionářích v Peru píše kurátorka výstavy Markéta Křížová speciálně pro Sanquis.
 
celý článek >>

Čeština není nemocná
Pavel Kočička   
Spousta lidí by řekla, že současná čeština je v úpadku. Jazyk se za posledních dvacet let poměrně výrazně změnil a mnozí to nesou nelibě. Nejen o tom si s námi povídal ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. Letos se jeho ústavu mimo jiné podařilo zpřístupnit webovou obdobu Pravidel českého pravopisu – internetovou jazykovou příručku. Zajímá vás, jak vypadá? Navštivte adresu http://prirucka.ujc.cas.cz.
celý článek >>

Proč Saturnovy prstence mizí?
Petr Sobotka    Zuzana Fischerová   
Šestá planeta sluneční soustavy Saturn je při pohledu do dalekohledu bezesporu jedním z nejkrásnějších objektů noční oblohy. Zásluhy lze přiznat jeho soustavě prstenců, které žádná jiná planeta ani v nejmenším nemůže konkurovat. Nikdo z nás si asi neumí dost dobře představit, jak by planeta Saturn vypadala, kdyby její typická ozdoba prostě zmizela. Pravdou ale je, že nedávno se nám opravdu ztratila z dohledu. Kam Saturnovy prstence zmizely?
celý článek >>

„Great Scotland Yard“
Líba Vichrová   
Londýn začátku 19. století nebyl zrovna bezpečným místem. Starost o právo a pořádek ležela v rukou neplacených konstáblů a lovců odměn, které spravedlnost nijak zvlášť nezajímala. Když 29. září 1829 vyrazily do ulic první hlídky Scotland Yardu, nebyli z toho obyvatelé města nijak nadšení. Dnes si však nedovedou svůj život bez „bobbies” představit.
celý článek >>

Chlebíčky pro nepřítele
Karel Pacner   
Večer ve středu 18. září 1941 pozval předseda protektorátní vlády Alois Eliáš do reprezentačního sálu Kolowratského paláce sedm prominentních novinářů. Donutily ho k tomu útoky v tisku a na různých schůzích, kde ho kolaboranti kritizovali, že neprojevuje dost nadšení pro Hitlerovo Německo. A tlačil ho k tomu i protektor K. H. Frank. Eliáš, ruský legionář a československý generál, který bez ohledu na riziko udržoval styky s odbojem, se podvolil. Ovšem na schůzku se důkladně připravil. Předně požádal profesora Františka Patočku, vedoucího mikrobiologického ústavu, o dodání bakterií k otravě, kterou měly – jak jinak – způsobit až se zpožděním.
celý článek >>

Pediatrie neboli nauka o člověku ve vývoji
prof. MUDr. Jan Lebl CSc.  
Pediatrie, dětské lékařství, má mezi ostatními obory klinické medicíny svébytné postavení. Je to nauka o dítěti, tedy o člověku ve vývoji. O jeho růstu, zrání, o vývoji fyziologických funkcí, o rozvoji neuropsychickém, emočním, kognitivním a sociálním, ale zejména také o celém spektru poruch a onemocnění, které mohou tento vývoj provázet.
 
celý článek >>

Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.: Potřebujeme ještě vůbec pediatrii?
Pavel Kočička   
Česká pediatrie se propracovala k naprosto unikátním výsledkům. Zatímco před šedesáti lety zemřelo do roku věku každé dvacáté dítě, dnes umírá jen jedno ze tří set. Spolu se Skandinávií a Japonskem patříme ke světové špičce. „Dnešní lidé tento stav právem považují za samozřejmý,“ říká prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., přednosta Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze. Důvod je podle něj jednoduchý: „Člověk dokáže posoudit hlavně svou historickou zkušenost, dřívější dobu už považuje za něco mimo realitu.“ A dodává, že lidé u nás si nikdy nežili tak dobře jako právě teď.
 
celý článek >>

Monogenní diabetes – od genetiky k léčbě
doc. MUDr. Zdeněk Šumník Ph.D.   MUDr. Štěpánka Průhová Ph.D.   prof. MUDr. Jan Lebl CSc.   MUDr. Stanislava Koloušková CSc.   Mgr. Petra Dušátková    MUDr. Ondřej Cinek Ph.D.  
Cukrovka (diabetes mellitus) není jen jedna nemoc, ale příznakový soubor, který zahrnuje více poruch se společnými rysy – zvýšenou hladinou krevního cukru (glykémií), nálezem cukru v moči (glykosurií) a také rizikem takzvaných pozdních komplikací diabetu.
 
celý článek >>

Monogenní diabetes – dědičné nebezpečí
MUDr. Štěpánka Průhová Ph.D.   prof. MUDr. Jan Lebl CSc.   a kolektiv   
Cukrovka (diabetes mellitus), to není jen jedna nemoc. Zahrnuje více poruch, které se projevují zvýšenou hladinou krevního cukru (glykémií), nálezem cukru v moči (glykosurií) a také rizikem takzvaných pozdních komplikací diabetu. Je to nemoc, která nešetří ani děti.
 
celý článek >>

Dětská pneumologie má velkou budoucnost
prof. MUDr. Petr Pohunek CSc.  
Přibývají také onemocnění alergická – hlavně alergická rýma a průduškové astma. Děti, které trpí těmito chronickými respiračními problémy, potřebují zvláštní péči. Tu jim mohou poskytnout specializovaní lékaři – dětští pneumologové.
celý článek >>

Dětská pneumologie – mladá specializace s velkou budoucností
prof. MUDr. Petr Pohunek CSc.  
Respirační onemocnění jsou nejčastějšími zdravotními problémy dětského věku. V ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost tvoří významnou část léčebné péče, jejich výskyt má ovšem velkou sezonní variabilitu. Nejvíce tyto návštěvy souvisejí s akutními virovými infekcemi horních cest dýchacích. Objevují se ale ve stoupající frekvenci i onemocnění alergická, hlavně alergická rýma a průduškové astma. Specializovaná péče o děti se závažnějšími respiračními potížemi je často zajišťována pediatrickými ambulancemi lůžkových zařízení, velkou část pokrývají i alergologové – kliničtí imunologové, k nimž se kromě dětí s alergií a astmatem dostávají děti s recidivujícími respiračními infekcemi i děti s některými závažnějšími onemocněními plic a dýchacích cest.
celý článek >>

Děti jdou do školy...
Pavel Kočička   
Jak docílit toho, aby naši potomci byli otužilejší?
celý článek >>

Neslyšící si vychutnají hudbu
Pavel Kočička   
Každým rokem se u nás narodí asi sto dětí zcela hluchých, dalších deset jich o sluch přijde v dětství. Sluch je přitom jediný z našich pěti smyslů, který umíme zcela nahradit technickým zařízením. „Sedmdesát procent dětí s kochleárním implantátem rozumí mluvené řeči a přibližně stejný počet dětí se naučí mluvit,“ potvrzuje výborné výsledky PhDr. Eva Vymlátilová z pražského Centra kochleárních implantací u dětí při 2. LF UK a FN v Motole.
celý článek >>

Možnosti léčby atopické dermatitidy
MUDr. Radek Litvik   
Atopická dermatitida (AD) je chronické, recidivující, svědivé kožní onemocnění, které se vyznačuje suchou kůží a zánětlivou reakcí. Podobně jako u jiných alergií se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému organismu na jinak zcela neškodné látky či podněty ze zevního prostředí včetně potravy. U atopického ekzému je situace ještě dále komplikovaná souběžným porušením bariérové funkce kůže.
celý článek >>

Chřipka 2009: jak se stoná v globální vesnici
Eva Pivodová   
Chřipkové pandemie byly ve 20. století čtyři. Právě teď čelíme té první v 21. století. „Její vznik jsme mohli sledovat od úplného počátku. To tu ještě nikdy nebylo,“ říká doc. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí FN Na Bulovce.
celý článek >>

Novinky - zdraví (č.69)
Eva Pivodová    Kristýna Čillíková    Eva Bobůrková   
Český objev pomůže v léčbě vysokého tlaku
Nové poznatky vědců z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze přispějí výrazně k lepšímu pochopení příčin, které vedou ke vzniku hypertenze neboli vysokého krevního tlaku. To bude pro pacienty znamenat také efektivnější léčbu. Výzkumný tým z 1. lékařské fakulty objevil změnu mutace v genu, který kóduje renin – hormon vylučovaný do krve ledvinami. Renin dále ovlivňuje hormony, jež mají za vinu zvyšování krevního tlaku. Než bude ale možnost ovlivňovat hypertenzi na genové úrovni reálná, je třeba dalších zkoumání. Diagnózou vysokého krevního tlaku trpí jen v České republice na dva miliony dospělých.
www.udmp.cz
 
celý článek >>

Novinky - zdraví (č.69 - edice profesional )
Eva Pivodová    Kristýna Čillíková   
Novinky z léčby nádorů ledvin
Nedávno vyšel výtah ze stěžejních studií týkajících se karcinomu ledvin, které byly předneseny v roce 2008 na mezinárodních konferencích. Sestavil ho kolektiv autorů pod vedením V. Phé z francouzské Université Paris. Jaká zjištění texty například přinášejí? U lokalizovaného karcinomu ledvin se jako nový diagnostický nástroj nabízí postkontrastní ultrasonografie. Robotická laparoskopická nefrektomie se jeví jako účinný chirurgický výkon. Slibné jsou též miniinvazivní léčebné metody.
PHÉ ET AL., AL., PROG. UROL. 2009, 19 SUPPL. 2:S56-64
 
celý článek >>

Když děti nesnášejí rodiče.
Kristýna Čillíková    Nora Brátková   
Násilí mezi lidmi v průběhu staletí ubývá. Nejsme už tolik krutí, většinou nemusíme bojovat o život. Násilí přesto okolo sebe často vidíme a bojíme se ho. Objevuje se totiž tam, kde bylo dosud tabuizováno: například v rodinách – a dokonce je často namířeno i vůči vlastním rodičům.
celý článek >>

Biopotraviny do škol!
Pavel Kočička   

Podle průzkumu v několika českých školách by osmdesát pět procent rodičů uvítalo, kdyby školní jídelna, kterou navštěvují jejich děti, vařila z biopotravin. Jsou také ochotni podílet se na případném zvýšení ceny obědů. Více než šedesáti procentům rodičů by nevadilo připlácet za obědy dokonce o 10 nebo více procent. Nová kampaň s názvem Koruna pro BIO do škol tyto preference rodičů podporuje. Firmy, které se do ní zapojí, odvádějí korunu z každého prodaného produktu. Vybrané peníze pak budou moci čerpat školy: například na uvedení biopotravin do školního bufetu a jídelny, na otevření informačního centra o zdravém stravování, na vzdělávací semináře, exkurze na ekologické farmy, pořádání „Bio dnů“ pro veřejnost nebo na spolupráci s místními biozemědělci. Partnerkou projektu se stala známá propagátorka biovýrobků Hanka Zemanová. „Jako matka si ještě více uvědomuji, jak důležitá je pro nás a naše děti zdravá příroda a z ní pocházející zdravé potraviny.“ Do projektu se zapojily například firmy Kostelecké uzeniny, supermarket Interspar se svou značkou Natur*pur, dále Country Life, Bio-nebio, Biopekárna Zemanka a další. www.miliondetem.cz

celý článek >>

Rodičovská láska
prof. PhDr. Milan Nakonečný   
Pojem rodičovství má biologickou, sociální a právní stránku. Je to však především určitý druh vztahu dospělých osob, matky a otce, k jejich dítěti, přičemž může jít o jejich biologické nebo sociální rodičovství, tj. převzetí role rodiče k vlastnímu nebo nevlastnímu (například adoptovanému) dítěti. Jako každý sociální vztah má i rodičovství psychologický aspekt, vyjádřený postoji a chováním rodičů vůči dítěti. Jádrem tohoto vztahu je rodičovská láska, rozlišená na mateřskou a otcovskou, v níž se nemusí projevovat rozdíl mezi vlastním a nevlastním dítětem.
celý článek >>

Věřím silám osudu
Günter Bartoš   
Nástrahy, překvapení a zvraty slibuje prozaická prvotina Báry Gregorové Kámen-hora-papír. Sama považuje riziko za nezbytnou součást života, která vede k pokoře a úctě.
celý článek >>

Poezie
Bára Gregorová   


Verše Báry Gregorové

celý článek >>

Zapomenutá Jemčina
Jan Andreska   
Mlhavé podzimní ráno, hlasitý štěkot lovecké smečky, k tomu hlahol lesních rohů a dusot kopyt. Kulisy příběhu, který se sice odehrával před dvěma sty lety, ale se kterým se v různých reliktních podobách můžeme potkat dodnes. Ať už bloudíme jako turisté jemčinskými lesy, nebo když míjíme Jemčinu jako vodáci krátce pod soutokem Nové řeky a Nežárky.
celý článek >>

Služebnice příběhů
Maria Procházková   
Osobnost nepřehlédnutelná stejně jako její práce – výtvarnice, ilustrátorka a autorka obrázkových knih Renáta Fučíková. Svůj současný styl snoubící ilustraci s textem přirovnává ke komiksu a komiks je podle ní vlastně levnější film.
celý článek >>

Za krásami národních parků
Jana Vlková   
Mljet: cedry, jezera, jeskyně
Jihodalmatský Mljet je prý nejzelenějším ostrovem v Jaderském moři. Téměř tři čtvrtiny jeho plochy pokrývají lesy – dominují jim borovice halepské, cesmínové duby i cedry a výborně se tady daří vavřínům. Hlavní atrakcí ostrova jsou dvě jezera, Malé a Velké. Jsou to krasové propadliny zalité vodou, které spojuje s mořem jen úzká úžina. V době přílivu tudy voda proudí dovnitř a v době odlivu ven. Tohoto přírodního úkazu využívali kdysi benediktini k pohonu svých mlýnů. Typický krasový ostrov láká i do jeskyní. Ta nejznámější se jmenuje Odysseova. Právě zde údajně mořeplavec po sedm let pobýval v náruči nymfy Kalypsó...
www.chorvatsko.hr, www.np-mljet.hr
 
celý článek >>

Moravské pole včera a dnes
Jan Andreska   
Cestou po silničce lemující rakouský břeh řeky Moravy narazí cestovatel na silniční ukazatel, který mu připomene cosi známého z dějepisu. Na ukazateli se píše Dürnkrut, což se do češtiny překládá jako Suché Kruty. Slovo dürr má ovšem významů více, například vyprahlý, jalový či prázdný.
celý článek >>

Aktivní volný čas
Jana Vlková   
Softball
Softball může být pro malé děti zprvu intelektuálně obtížnější, protože má složitá pravidla. Na druhou stranu má mnohé výhody – hráč se střídá v obraně i v útoku – v poli nebo na pálce – a tak si každý musí osvojit nejrůznější fyzické dovednosti. U malých začátečníků bývá často třeba překonat počáteční pocity nedůvěry. Úspěchy se totiž dostavují pozvolna. Odměnou za vytrvalost bývají praktické fyzické dovednosti použitelné v běžném životě – jako třeba přesné a rychlé házení a samozřejmě týmová sounáležitost se spoluhráči.
TIP: SK PEGAS SEDLCANY, SOFTBALLOVÝ KLUB, www.pegas.sedlcany.cz
celý článek >>

Pro zdravou a čistou pleť
Soňa Kotulková   
Speciální přípravky vyléčí kosmetické nedokonalosti – a zvednou sebevědomí.
 
celý článek >>

Zpátky do školy!
Monika Kuželová   
Jak pomoci dětem, aby je přechod od prázdninových radovánek zpět do lavic tolik nebolel? Třeba novou pestrou školní výbavou.
 
celý článek >>

Pro zdravá záda
Klára Klempířová   
Shánění praktických zavazadel s létem nekončí. Naopak. Dětem je třeba pořídit pořádnou školní brašnu a stejně tak dospělí by měli být obezřetní při výběru své tašky, kabelky či batohu.
 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek