Antidepresiva: Kdy jsou skutečně potřeba?
 

Spotřeba antidepresiv ve vyspělých zemích v posledních letech výrazně stoupá. Ani Česká republika není výjimkou. Ze statistik vyplývá, že mezi roky 2002 a 2012 bylo v  zemi předepsáno třikrát víc denních dávek léků s antidepresivním účinkem.

 

Text: MUDr. Veronika Richterová
Zdroj: uLékaře.cz

Nárůst pacientů zaznamenávají jak psychiatrické nemocnice, tak ambulantní zařízení. V roce 2011 přesáhl počet ambulantně léčených osob s diagnózou deprese neuvěřitelných 100 000. Lze však odhadovat, že ve skutečnosti je v České republice zhruba půl milionu takto nemocných.
Antidepresiva na vyžádání
Dnešní medicína má k dispozici velmi účinná antidepresiva, která mají minimální počet nežádoucích účinků. Oproti dříve více užívaným klasickým antidepresivům jsou proto bezpečnější a je možné je využít u starších či vážně tělesně nemocných pacientů. Povědomí o duševních chorobách a dostupných lécích vzrostlo jak mezi odborníky, tak mezi laiky. Antidepresiva jsou tak více předepisována, a nemocní je dokonce často sami vyžadují.
Rostoucí spotřeba antidepresiv má řadu důvodů. Patří mezi ně především:
 -zvyšující se počet případů depresivních a úzkostných onemocnění v populaci (antidepresiva jsou mnohdy využívána také jako terapie úzkostných poruch, nejen depresí jako takových),
 - dostupnější péče,
 - osvěta a destigmatizace čili pokles špatných hodnocení deprese.

Léky a závislost
Obavy, zda se lidstvo nestává na antidepresivech závislé, nejsou namístě. Antidepresiva ve skutečnosti nemají potenciál ke vzniku klasické závislosti. Toto riziko je spojeno zejména s užíváním benzodiazepinových anxiolytik (léků k okamžitému potlačení úzkosti), která jsou často nevhodně předepisována a pacienty nadužívána.

Léčba světlem
Přestože je léčba antidepresivy v mnohých případech účinná, nejde o jedinou možnost terapie depresivních stavů. V některých případech je možné upřednostnit nebo spojit psychoterapii s takzvanou chronobiologickou terapií, využívající mimo jiné léčebný účinek světla. O vhodnosti léčby právě pro vás se ale vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo psychiatrem.

Více najdete na: www.hoschl.cz, 
www.theguardian.com, www.sukl.cz
Autorka působí jako psychiatr.

Foto: freeimages.fr


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA