SANQUIS JUNIOR Vánoce 2013:
 
 
SANQUIS JUNIOR Léto 2013:
SANQUIS JUNIOR Vánoce 2012:
SANQUIS JUNIOR č.4/2011 - Vánoční:
SANQUIS JUNIOR č.3/2011 - Struny podzimu:
SANQUIS JUNIOR č.2/2011:
SANQUIS JUNIOR č.1/2011:
SANQUIS JUNIOR

 
 

Pražské Divadlo v Dlouhé pozvalo naši dětskou redakci na svůj tradiční festival a jarmark. Kromě toho, že o divadelní přehlídce pro děti napíšeme a nakreslíme do Sanquisu JUNIOR, v sobotu 12. května od druhé hodiny odpolední budeme mít ve foyer divadla také otevřený Ateliér Sanquis. Ten už některé děti znají z interaktivní výstavy Play nebo z knižního veletrhu Svět knihy, kde jsme tuhle hru začali před lety hrát. Pravidla jsou stále stejná: každý kdo přijde, může zkusit namalovat, nakreslit, vystříhat či jinak výtvarně ztvárnit titulní stránku pro náš časopis. Autory nejzajímavějších návrhů odměníme, jejich obrázky otiskneme v dalším čísle Sanquisu JUNIOR. A na všechny nové spolupracovníky, kteří by s námi chtěli vydávat časopis a učit se novinářskému řemeslu, se těšíme.
Kresby: Anna Polenová, Marie Zocherová, Josef Fajt.


Moje město

Série obrázků, které budou ilustrovat jedno z dalších čísel časopisu SANQUIS JUNIOR, vzniká doslova za pochodu. Touláme se s dětmi, členy redakce Junior, po městě, ve kterém žijeme, a fotografujeme kostelní i mostecké věže, domovní znamení i chrliče na katedrále, pátráme po ulicích, v nichž se kdysi kluci z Rychlých šípů schovávali před Vonty, hledáme stopy svaté Anežky nebo architektonické detaily, kterými se zapsal do „tváře“ Pražského hradu Josip Plečnik...
Je to zajímavé objevování, při němž děti samozřejmě také píší a kreslí. Praha jejich očima je trochu jiná, než jak ji známe my, dospělí. Každopádně se zdá být veselejší, co myslíte?
Kresby: Anna Polenová, Julie Zocherová, Kristýna Šimůnková

Koláž na poetické téma
Série koláží, které budou ilustrovat příští číslo časopisu SANQUIS JUNIOR, vznikla v pražském Muzeu Montanelli. Členové dětské redakce navštivili tuto zajímavou galerii v Nerudově ulici v době, kdy tam vystavovali svá díla Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer. Pod jejich vedením si pak děti vyzkoušely, jak vzniká koláž na „poetické“ téma. Zatímco Josef Fajt či Anička Polenová vsadili na verše K. J. Erbena, Kristýnka Šimůnková nebo Julie a Marie Zocherovy si vybraly veselé básničky Pavla Šruta, Štěpán Doležal šel naprosto osobitou cestou a ilustroval svou vlastní básničku. Všechny práce najdete níže. Dětská redakce momentálně připravuje číslo o Praze.

Jak se dělá koláž s Pavlou Aubrechtovou
Na začátku ledna zamířila dětská redakce Sanquis – JUNIOR do pražského Muzea Montanelli, kde zrovna vystavovali svá díla Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer.
Děti se v krásných prostorách galerie v Nerudově ulici mohly setkat a popovídat si s oběma umělci, prohlédly si jejich práce a také nahlédly do jejich ateliérů (součástí originální expozice byly i pracovní stoly, skříňky a další předměty, s nimiž paní Aubrechtová tvoří).
A pak si také samy vyzkoušely, jak se dělá koláž z nejrůznějších papírových ústřižků. Rádci skutečně povolanými jim byli přitom oba umělci a Jana Kleinová z galerie. Na motivy čtyřverší, jež si děti vybraly, vznikla série zajímavých obrázků. Ty budou ilustrovat nové číslo Sanquisu – JUNIOR.
Něha a síla
Výtvarníci Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer jsou na společné cestě, životní i výtvarné, již celých čtyřicet let.

CELÝ TEXT ČLÁNKU - KLIKNĚTE ZDE >>

VÁNOČNÍ SANQUIS  JUNIOR
Tři dny před Štědrým dnem vyšlo další, v pořadí už čtvrté číslo časopisu Sanquis – JUNIOR. Děti více než 40 stránek textů a obrázků tentokrát věnovaly svým rodinám. Respektive, především svým babičkám a dědečkům, kterých se ptaly : S čím jste si hráli, když vám bylo tolik jako nám? Kam jste chodili do školy? Kam jste jezdili s rodiči na dovolenou? A jak jste vlastně slavili Vánoce? Otázky jen pršely, odpovědi starší generace až dojímají... Srovnání těch dvou tak rozdílných světů je každopádně ve všech směrech zajímavé a objevné – pro děti, prarodiče i rodiče. Vánoční číslo Sanquis – JUNIOR jsme tentokrát vydali tiskem, aby ho děti mohly nadělit svým blízkým pod stromeček.

SANQUIS  JUNIOR - TŘETÍ ČÍSLO
Na konci listopadu vyšlo nové číslo Sanquis – Junior, které si můžete  prohlédnot dole na této stránce. Děti celý časopis tentokrát věnovaly festivalu Struny podzimu, na němž strávily skvělý víkend. V rámci doprovodného programu Struny dětem si na vlastní kůži mohly vyzkoušet, jak se dělá animovaný film, nahlédly do nejrůznějších výtvarných dílen, zatančily si, zazpívaly s Hradišťanem, vyzpovídaly beatboxového mistra En.dru i třeba bubeníka kapely Hm... Vzniklo osobité číslo, které je v elektronické verzi ještě umocněno dvěma veselými animovanými filmy, které malí novináři při workshopu vytvořili. Filmy si můžete pustit na naší webové stránce www.sanquis.cz   . Dětská redakce ovšem nijak nezahálí, momentálně už pracuje na svém vánočním speciálu.Ten vyjde těsně před Štědrým dnem.


Prohlédněte si naše VIDEA:

Egyptští Eskymáci klikněte zde>>
Ufoni útočí
 klikněte zde >>

SANQUIS JUNIOR a Struny podzimu
Od začátku září se scházejí v naší redakci dvakrát týdně děti, které baví psát, kreslit či fotografovat a společně vytvářejí edici SANQUIS JUNIOR. Po prvním „hravém“ čísle, které vzniklo na výstavě Play v pražském Mánesu letos na jaře, sestavily děti v červnu číslo o Národním divadle (oba časopisy jsou v elektronické verzi na této stránce dole) a nyní vyšel speciál o hudebním festivalu Struny podzimu. Jeho organizátoři nám totiž nabídli spolupráci a pozvali celou dětskou redakci na festival.
Děti tedy strávily víkend 22. a 23. října v pražském Divadle Minor, kde probíhala část přehlídky věnovaná dětskému publiku, a nadšeně se účastnily tanečních, hudebních, animátorských a výtvarných workshopů. Nadchl je koncert folk-jazzrockové hudební skupiny Hm... a její písničky složené na texty Ivana Blatného, Františka Hrubína či Františka Halase, okouzlilo je divadelní představení Kocourkov i vystoupení Hradišťanu s Jiřím Pavlicou a malými zpěváky a tanečníky. Doslova objevem se pak pro ně stal improvizovaný koncert-workshop známého beatboxového mistra En.dru. Děti si nejen skvěle zajamovaly, ale také s ním nakonec pro SANQUIS JUNIOR pořídily rozhovor. O tom všem a mnohém dalším píší ve svém třetím čísle.

Ufoni útočí, Eskymáci jedou do Egypta
To jsou témata dvou animovaných filmů, které vytvořili členové redakce SANQUIS JUNIOR při jednom z workshopů na festivalu Struny podzimu. Pro všechny zúčastněné – tedy Aničku, Madlu, Julii, Kačku, Josefa a Štěpána – to bylo vůbec první setkání s animací. Loutky si vytvořili z plastelíny, prostředí namalovali na tabuli – a přitom se skvěle bavili.

Redakce SANQUIS JUNIOR se schází dvakrát týdně ve Španělské 10
První číslo časopisu SANQUIS – JUNIOR vyšlo na pražské výstavě Play, kterou navštívilo na přelomu roku 2010 a 2011 přes 100 000 lidí. Mezi nimi byly i stovky dětí, které se zapojily do naší soutěže o nejoriginálnější titulní stránku časopisu. Druhé číslo dětské edice se vytvářelo už u nás v redakci, jeho ústředním tématem bylo Národní divadlo, kam jsme se s malými novináři vydali na poznávací procházku. Vznikly zajímavé texty, obrázky, fotografie...
A čtvrté číslo? Momentálně na něm intenzivně pracujeme. Dětská redakce se stabilizovala, scházíme se v úterý a ve čtvrtek na adrese Španělská 10, vždy od 15 do 18 hodin. A každý nový zájemce je vítán!  Volejte 731 479 423, nebo pište na jirku@sanquis.cz.
Začalo to na knižním veletrhu Svět knihy, kde jsme loni poprvé otevřeli ateliér Sanquis. Děti v něm během dvou hodin vytvořily více než 80 titulních stránek pro časopis. Pokračovalo to pak na výstavě PLAY v pražském Mánesu na přelomu roku 2010 a 2011. Vznikly stovky obrázků a také řada textů, takže jsme mohli vydat první číslo SANQUISu – EDICE JUNIOR. Setkalo se s nadšením autorů i jejich rodičů, nám spolupráce s dětmi natolik zachutnala, že už jen zbývalo domluvit si první schůzku.  

 
Návrhy titulních stránek k Edici Junior číslo 2 - téma Národní  divadlo
Julie Zocherová
Marie Zocherová
Kristýna Šimůnková
Marie Zocherová
 
Více než 30členná dětská redakce se sešla ve Španělské 10 poprvé v sobotu 22. 5. 2011. Děti se seznámily s prostředím, kde vzniká časopis, a pak už jsme se vydali na komentovanou prohlídku Národního divadla. Děti, vlastně malí novináři si pilně zaznamenávali všechny důležité informace, ptali se, nahlíželi do zákulisí, šaten, byli v hledišti, v suterénu, vystoupali až na terasu k trigám... A potom o tom napsali. A nakreslili. Přispěly také děti ze Základní školy JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě, jejichž paní učitelka Renata Hubáčová za námi přijela do Prahy. Při našem druhém setkání, v sobotu 11. 6. 2011, jsme začali v redakci společně všechny příspěvky upravovat pro potřeby časopisu, děti si také vyzkoušely práci s grafickým počítačovým programem. Vzniklo tak druhé číslo SANQUISu – EDICE JUNIOR, které také můžete na těchto stránkách prolistovat! 
Další fotografie z první redakční schůzky najdete zde.

Výsledky literární soutěže – Proč potřebujeme vědu a výzkum?
Proč potřebujeme vědu a výzkum?
Otázka, kterou položila prof. Eva Syková, jež se se svým týmem zabývá výzkumem kmenových buněk, zaujala řadu studentů z celé republiky. Ve svých příspěvcích, které poslali do soutěže občanského sdružení Buněčná terapie a časopisu Sanquis, se zamýšlejí nejen nad posláním moderní vědy, ale řeší i zcela osobní a veskrze lidské situace a problémy. Autory čtyř nejlepších prací jsme pozvali 21. května do redakce – Lukáš Landsmann, Kateřina Zemanová, Martin Petr a Lucie Hrochová získali předplatné časopisu Sanquis, zajímavé knížky a pevně věříme, že také chuť v psaní dál pokračovat. Anebo se snad budou jednou věnovat vědě?

Ukázky vítězných textů najdete zde.
Kateřina Zemanová
Lukáš Landsmann
Lucie Hrochová

 


Archiv - SANQUIS JUNIOR
poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA