GALERIE

Franta: Návrat domů!
Jiří Wald   

Malíř Franta, jak se podepisuje pod svá plátna František Mertl, převzal 1. listopadu 2017 z rukou ministra kultury Daniela Hermana medaili Artis Bohemiae Amicis za celoživotní dílo a propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí.  Slavnostní akt se uskutečnil v prostorách Ministerstva kultury v Nostickém paláci na pražské Malé Straně  a světoznámý výtvarník se tak symbolicky – alespoň “jednou nohou” - konečně vrátil domů.


celý článek >>

Cena ČT za podnikatelský přínos kultuře a umění
Jiří Wald   

 
Vážení a milí,
znáte české podnikatele, kteří přispívají ke kultivaci veřejného života? Aktivně podporují kulturní a společenské dění? Pomáhají festivalům, divadlu či péči o naši krajinu? Oceňte jejich práci. Nominujte je prosím na Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění na
https://podnikatelroku.cz/nomination/new.
Zaslouží si to. Uzávěrka přihlášek do soutěže je už 21. října 2017.
V případě, že tento termín nestihnete, není nic ztraceno. Máte na rozhlížení se po zajímavých osobnostech další rok. Využijte tento čas! 
Jsme prvními držiteli této ceny a jsme jejími nadšenými propagátory, neboť víme, že bez dostatečné podpory nemůže svobodná kultura existovat. Níže naleznete článek, ve kterém se autor zamýšlí nad tím, co to kultura vlastně je a proč má být svobodná.
Srdečně
Radana a Jiří Waldovi

Více informací o držitelích první ceny ČT za podnikatelský přínos kultuře a umění najdete zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2256883-drzitele-ceny-ct-za-prinos-kulture-i-blazen-s-dobrym-napadem-je-lepsi-nez-lide-bez


celý článek >>

Divočina podle Veroniky Holcové
Irena Jirků   

Momentálně žije v Kanadě, ale obrazy tamní divoké krajiny vytvořila ještě dříve, než se tam se svým mužem a synem přestěhovala. Současná výstava Veroniky Holcové v pražské Ville Pellé nabízí nejen srovnání doby „pre-kanadské“ a kanadské, ale i nové velkoformátové kresby s figurálními motivy. Je to strhující vhled do světa umělkyně, která už dávno překročila hranice české výtvarné scény.


celý článek >>

Pavel Roučka: Mezi askezí a extází
Markéta Čaňková   

Je třeba mířit výš, než je vztažená ruka. Od čeho by bylo nebe…
Také o tom vypovídá tvorba umělce, jehož díla jsou jako on sám: vážná a přece plná radosti, klidná, ale zároveň pulzující životem. Pavel Roučka tvoří svůj osobitý svět plný otevřenosti a tolerance, pokory i hrdosti, píle, nespoutané kreativity, radosti ze života, optimismu a trpělivosti.
Svou výstavu v pražském Museu Montanelli nazval známý malíř a grafik Mezi askezí a extází. Otevřena je do 9. dubna 2017.
www.museummontanelli.comcelý článek >>

Michal Cihlář: Pošlapaný skvosty
Irena Jirků   

 „Poklopy kanálů fotím už čtrnáct let a mám jich v počítači minimálně pět tisíc asi ze čtyřiceti států. Nedávno jsem se vrátil z Japonska, kde jsem měl výstavu grafik a tudíž i senzační příležitost zmapovat tamní kanály, které jsou výjimečné nevídanou narativností a hlavně barevností,“ říká výtvarník Michal Cihlář. Výstava jeho pozoruhodných fotografií je otevřena v Galerii 4MAT v Táboře po celý července. Nazval ji příznačně – Pošlapaný skvosty.


celý článek >>

Václavu Havlovi v patách

Rozsáhlá výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let  zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě  Václava Havla. Více než tři stovky fotografií doplňuje umělecky zpracované, dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.


celý článek >>

Mezi reálnem a ireálnem

Hledání hranice – tak bychom mohli stručně charakterizovat celoživotní úsilí Josef Istlera. Rozhraní reálna a ireálna, rozhraní malířství a grafiky, rozhraní spontánnosti a exaktnosti. Ačkoli tento malíř a grafik patřil k protagonistům evropského informelu, od své poslední retrospektivní výstavy v roce 1989 se na současné výtvarné scéně téměř neobjevil. Až do teď. Museum Kampa nabízí ojedinělou příležitost nahlédnout do jeho fantaskního díla.


celý článek >>

Celník Rousseau v Praze

Příběh malíře, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž by kdy opustil Francii, vypráví expozice v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Výstavu Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée dOrsay.


celý článek >>

Dokumentární film v Jihlavě
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu bylo letos zařazeno 310 snímků a dalších 26 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.

celý článek >>

Když si barva sama zvolí cestu

Na velký bílý papír nalije tuš, sedne si a mlčky se dívá, jak se vytváří skvrna. Sleduje, jak vzniká nové jedinečné dílo. Možná si pomyslíte, to přece není žádné umění nechat rozpouštět barvu na papíru. Ale Petr Nikl ve Špálově galerii, před očima návštěvníků, prostě vytváří obrazy. Barva si na nich volí svou vlastní cestu.


celý článek >>

Nebezpečný půvab Designbloku

Levitující kýble svázané do kytice,  originální nábytek od světových designérů, svítidla z dílen osvědčených značek i začínajících návrhářů, neotřelé módní doplňky...  Pražský Designblok letos představí rekordních 197 designérů, nabídne diskuze, kreativní workshopy a nespočet nových výrobků. Ty si návštěvníci budou moci v prostorách pražského výstaviště v Holešovicích nejen prohlédnout, ale poprvé i na místě zakoupit.


celý článek >>

Hravý svět Květy Pacovské na plakátech

Za svou originální a experimentální tvorbu byla mnohokrát oceněna, mimo jiné i cenou za nejkrásnější knihu světa Goldene Letter. Květa Pacovská patří mezi světově nejproslulejší české výtvarníky a ilustrátory, výstava v pražském kině Světozor však přibližuje specifickou část jejího díla – a to plakáty. Jak jinak, jsou opět výrazné, osobité, nepřehlédnutelné a vtipné. Vznikaly v průběhy minulých desetiletí k nejrůznějším příležitostem, jen poslední dva z 50 vystavených namalovala autorka speciálně pro tuto expozici.


celý článek >>

Michelangelo ve Vídni

Šest let, tak dlouho maloval Michelangelo fresku Posledního soudu na stěnách Sixtinské kaple. Téměř celý život – tak dlouho se Erich Lessing věnoval fotografování. A právě díky jeho práci budou mít od 1. 9. 2016 návštěvníci vídeňské Votivkirche příležitost si prohlédnout 34 unikátních snímků Michelangelových fresek, jež zachycují v jejich reálné velikosti. Sixtinská kaple dorazila do Vídně.


celý článek >>

Rony Plesl – retrospektiva ve skle

Nebrání se kombinaci různorodých materiálů a neotřelých forem, přičemž všechno jeho úsilí směřuje  k dokonalému řemeslnému zpracování, jež je povýšeno ještě velkým respektem k historickému kontextu. To je pohled Ronyho Plesla na sklo. A v tom spočívá i tajemství úspěchu tohoto předního českého výtvarníka a designéra. Svou tvorbu představí při první retrospektivní výstavě od 9. září v pražském Belvederu.


celý článek >>

Běžné okamžiky K. O. Hrubého

Měl být právníkem, kvůli okupaci k tomu ale nikdy nedošlo. Smůla? Možná právě díky tomu se Karel Otto Hrubý stal fotografem, který se téměř třicet let výrazně podílel na rozvoji československé fotografie a který ovlivnil několik generací českých fotografů. A právě jeho tvorba bude od 1. září vystavěna v Galerii nahoře – sto let po umělcově narození.


celý článek >>

Zrcadlo, zrcadlo...

Ať už vytvářejí nábytek či keramické solitéry, vždy se inspirují přírodou. Designérské studio Revír, založené v roce 2015 Miroslavem Nachlingerem a Martinou Kleinovou, hledá spojení mezi moderní formou a přírodním materiálem. Jejich první společná autorská prezentace představuje motiv zrcadlení a odrazů.


celý článek >>

Neviditelné podle Kamily Ženaté

Tentokrát nejde o happening nebo multimediální projekt, kterými se Kamila Ženatá zabývala posledních deset let. Její velkoformátová abstraktní plátna, jež se shlukují  v pražské Galerie Villa Pellé pod názvem Neviditelnost, odkazují ke skrytému světu vztahů a procesů, jež vytvářejí svět kolem nás.  Inspiraci  taoismem, kvantovou fyzikou a přírodou autorka nijak nepopírá.


celý článek >>

Balet, obrazy, sochy a nekonečné nebe nad hlavou

Nikola Márová, Alexandr Katsapov, Andrea Kramešová, Michal Štípa... Sólisté baletu Národního divadla se sejdou 20. srpna 2016 při ojedinělém představení Ej,lásko a Mariin sen v Litomyšli. Představení bude uvedeno u příležitosti výtvarného projektu Daniela Pešty „Záznamy noční hlavy” v tamní White Gallery.


celý článek >>

Varšava z ptačí perspektivy

Výstava Varšava z  LOTu ptaka představuje ojedinělý fotografický projekt Macieje Margase. Aby mohl během roku několikrát přeletět nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem polské metropole, musel získat řadu povolení snad od všech úřadů v zemi, ale podle něho bylo nejsložitější zajistit fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit kvalitní noční snímky z výšky tří tisíce stop (914 metrů). Unikátní fotografie vystavuje pražské České centrum.


celý článek >>

Loreta a Dientzenhofferové

Tak jako je dnes Loreta jednou z nejvýznamnějších dominant Prahy, jsou Dientzenhofferové stále nejvýznamnější architekti v Českých zemích. Jak by Loreta vypadala, kdyby si s nimi nikdy nesetkala? O tom vypráví hlavní výstava v areálu známého kostela.
 


celý článek >>

Jak fungovala dílna Lucase Cranacha

Lucas Cranach, významný občan Wittenberku a přítel Martina Luthera, který přestože byl protestantem, tvořil často i pro bohaté katolíky, se vrací do Prahy. Výstava Národní galerie ve Šternberském paláci představuje nejcennější z jeho obrazů a zároveň prezentuje poznatky, které o jeho práci nashromáždili specialisté z Cranach Digital Archive Düsseldorf.


celý článek >>

O čem sní nákladové nádraží

Letní kino v kolejišti, divadlo, koncertní sál, kavárna, galerie – prázdné haly Nákladového nádraží Žižkov se i letos od června do srpna plní lidmi a zábavou. Tím se  zároveň otevírá možnost nového a trvalého funkčního využití tohoto zajímavého, ale chátrajícího prostoru. Podaří se?  


celý článek >>

Ve znamení hvězdy Orion

Orion, čokoláda – a čtyřcípá hvězda. To by mohlo být poznávací znamení Zdenka Rykra.  Anebo také mouřenín z obalu tyčinky Kofila. Malíř, který se podílel na propagaci čokoládoven či firem Baťa, Škoda nebo Káva Kulík, nebyl však jen zručný reklamní řemeslník, ale mnohovrstevnatý umělec. Jeho osobité koláže, asambláže, plastiky či objekty jsou teď vystaveny v pražském Veletržním paláci.


celý článek >>

Druhá tvář panovníka a člověka

Nová expozice v Křížové  chodbě Karolina nabízí různé úhly pohledu na slavného císaře, jeho politiku a vládu.  Snaží se vysvětlit, jak se měnil historický, kulturní a sociální pohled na Karla IV. ve staletích po jeho smrti.


celý článek >>

V hlavní roli Pražský groš

Pražskému groši bylo předpovězeno, že bude mincí věčnou.  Jeho historii, od objevení stříbrné žíly v Kutné Hoře až  po hořký konec po nástupu Habsburků, mapuje výstava v Rožmberském paláci na Pražském Hradě. Zároveň shrnuje rozvoj a systém mincovnictví v době Karla IV., včetně způsobu padělání mincí.  


celý článek >>

Žezlo a koruna

Výstava v Císařské konírně Pražského hradu dokumentuje příběh  českých korunovačních klenotů v průběhu staletí. Na výstavě jsou představeny předměty používané při korunovacích českých králů, které se odehrávaly podle Korunovačního řádu Karla IV. až do 19. století.


celý článek >>

Jak se stavělo za Karla IV.

Výstava v Národním technickém muzeu se soustřeďuje na stavební techniky ve 14. století, zobrazuje zákulisí kulturního rozmachu za vlády Karla IV., jemuž dominovaly monumentální gotické stavby. Návštěvníci si mohou prohlédnout řadu technických vymožeností doby, včetně funkční repliky dřevěného jeřábu na lidský pohon, dozvídají se, jak se stavěly základy mostů pomocí beranidel či jak se budovalo středověké pražské opevnění, které se později ukázalo jako nejdůležitější stavba Prahy.


celý článek >>

Císař, politik i mecenáš

Výstava Národní galerie a Domu bavorských dějin představuje Karla IV. jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, jako  zbožného, pracovitého a především uměnímilovného panovníka. Poukazuje na využívání výtvarného umění k propagaci císařské moci, ale také na štědrost, se kterou Karel IV. podporoval umění.


celý článek >>

Sportu zdar!
Irena Jirků   

Karel Malich skákal výborně do výšky, Vlastimil Rada držel vysokoškolský rekord v běhu na 1500 metrů, Ondřej Sekora miloval ragby, Theodor Pištěk propadl rychlým autům, zatímco Krištof Kintera má rád atletiku a Michael Rittstein každý den plave… Sportovní vášně a jejich odraz v tvorbě českých výtvarníků zmapoval Petr Volf. Vznikla výpravná obrazová publikace a skvělá výstava. Obě nemají u nás obdoby.


celý článek >>

Benediktinská architektura objektivem Martina Steckera
Irena Jirků   

Klášter Saint-Michel de Cuxa ve francouzském regionu Pyrénées-Orientales, Monasterio de San Juan na španělské, tedy aragonské straně Pyrenejí, anebo ještě o několik století starší Saint Benoit sur Loire... Fotograf Martin Stecker podnikl netradiční cestu po Evropě, při níž se soustředil na podoby a rysy benediktinské architektury, jež v každém místě ovlivňovala po celá staletí život lidí i krajinu. Výstava nazvaná Sanctus Beneditctus je v Lapidáriu kláštera v Broumově otevřena do 18. září. Jak jinak, i tuto skvostnou stavbu vybudovali benediktini.


celý článek >>

Sedmkrát kreslený film

Je jich sedm a věnují sedm obrazů ve prospěch Nadace Slunce pro všechny, která pomáhá  dětem a mladým lidem s tělesným handicapem. Aukce se bude konat až 1. prosince v Obecním domě, od 1. června do konce prázdnin je však více než 60 děl (včetně těch sedmi určených pro aukci) známých výtvarníků, kteří spojili svůj osud s kresleným filmem, vystaveno ve foyer pražského  Divadla Bez zábradlí. To hraje, jen tak mimochodem, celý červenec a srpen.  A ta výstava je prodejní.


celý článek >>

Sochy v pražských ulicích

Sedmimetrový Otazník plující na hladině Vltavy, jehož autorem je japonský umělec Junichiro Ishii, či tajemné postavy Kokonů ve Františkánské zahradě, které vytvořil Mexičan Alberto Aragón Reyes. Anebo železná monstra jakoby z jiných planet, jež před výstavním pavilonem v Holešovicích postavil Čestmír Suška...  Na mnoha pražských místech se až do konce září můžete setkat se současným sochařským uměním. Druhý ročník festivalu SCULPTURE LINE představuje práce renomovaných domácích i zahraničních autorů, jež v kontextu pražských ulic získávají na dalším rozměru. A příběhu.


celý článek >>

Antonín Kratochvíl – známý i neznámý
Irena Jirků   

(Neznámý) Antonín Kratochvíl se představuje v Českých Budějovicích.
Okamžiky, tak nazval Antonín Kratochvíl výstavu, která je od 4. května do 12. června otevřena v Českých Budějovicích. Fotograf světového renomé, jež proslul především jako dokumentarista a válečný fotoreportér – připomeňme cyklus z Iráku, o genocidě ve Rwandě a Zaire či o obětích AIDS v Zimbabwe – a také autor svébytných uměleckých projektů - například Broken Dreams, Vanishing či Persona – se tentokrát představuje v nečekané roli: jako výtvarník. Prostřednictvím velkoformátových obrazů nechává nahlédnout do svých myšlenek a duše, jeho snímky, vlastně obrazy reflektují vnitřní prožitek daného místa, situace či vztahu.


celý článek >>

Mariánská Týnice: výprava do minulosti se Santinim
Irena Jirků   
Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. To už samo o sobě vydá na unikátní zážitek. Navštívíte-li však i prostory místního muzea, jež prošlo v posledních letech zajímavou proměnou, dozvíte se spousta nových věcí. A to tak poutavou formou, že i děti křtěné iPhony, na chvíli zapomenou na 21. století.

celý článek >>

Galerie Jelení na nové adrese
Vernisáží výstavy Ladislavy Gažiové v Galerii Jelení se 24. 2. 2016 otevřel nový prostor  Nadace a Centra pro současné umění Praha. Vedle samotného centra a galerie,  která se dlouhodobě zaměřuje na podporu mladých umělců, často ještě studentů uměleckých škol,  na pražské Letné už dnes sídlí řada dalších uměleckých organizací. Například Společnost Jindřicha Chalupeckého, spolek Skutek, Fair Art či Are a předpokládá se, že se přidají i další instituce a projekty. Objekt někdejší pekárny se tak přeměňuje na multifunkční umělecké centrum, jež bude postupně rekonstruováno a zpřístupňováno veřejnosti.
 
Adresa: Centrum pro současné umění Praha, Dukelských hrdinů 25a, Praha 7, otevřeno středa až neděle od 12:00 do 18:00 hod
www.galeriejeleni.cz

celý článek >>

Praha očima Karla Chaby

Poslední malíř staré Prahy, tak je často označován Karel Chaba. On sám sebe s úsměvem tituloval eakademickým malířem, přitom však byl na české výtvarné scéně už od 60. let nepřehlédnutelným. V Galerii Portheimka si do 12. června znovu můžete připomenout jeho osobitý pohled na město a hledat na těch zářivých obrazech stopy vlivu Jana Zrzavého nebo  Marca Chagalla. On, Karel Chaba, nebyl totiž jen tak ledajaký samouk.


celý článek >>

Aukce pro Paraple

Sfinga Josefa Drtikola, letící ptáci Ivany Lomové či žvýkačky Pasty Onera... Galerie Kodl pořádá 29. května v pražském Paláci Žofín svou další aukci, přičemž výtěžek z prodeje prvních 10 obrazů a výtvarných děl půjde na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Předaukční výstava je otevřena v sídle Galerie Kodl na Národní třídě do 28. května.

3. aukce výtvarného umění pro Centrum Paraple,
Palác Žofín – 29. 5. 2016 od 13:00

www.paraple.cz, www.galeriekodl.cz

Centrum Paraple má velkou šanci získat další peníze pro svou činnost. Spojilo své síly s renomovanou Galerií Kodl a ta v rámci svého 76. aukčního dne uspořádá 29. května 2016 v Paláci Žofín také dražbu výtvarného umění pro Centrum Paraple. Patrony aukce jsou Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.celý článek >>

Orbis Pictus Play zakotvil ve Zlíně

Hravě, tak zahájil 19. května Petr Nikl stálou expozici Orbis Pictus Play ve zlínském zámku. Světově proslulá výstava se tak po letech putování natrvalo usadí v Baťově městě. Expozice, inspirovaná myšlenkami Jana Ámose Komenského nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů, jež vznikly v ateliérech předních českých i zahraničních umělců. Kdo už někdy v tomhle neopakovatelném labyrintu světa i světla zabloudil, ví, že je to ráj pro všechna srdce - dětská i dospělá. Tak, pojďme si hrát.

Orbis Pictus Play Zlín, 20. 5. – 18.9. 2016,
Zlínský zámek a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
www.zlinskyzamek.cz
Kompletní informace o celém projektu najdete na našem webu ZDE


celý článek >>

Nová česká galerie v Ottawě má premiéru
Irena Jirků   

Česká ambasáda v Kanadě otevřela 6. května 2016 nový výstavní prostor ve své budově  v Ottawě. V Galerii 17/18 vzniklo zajímavé tvůrčí území, kde se budou během let 2017 a 2018 setkávat   současní kanadští a čeští umělci. Výjimečný projekt, který má připomenout dvě významná výročí v historii obou zemí – 150 let Kanadské konfederace a 100 let od vzniku Československa  – byl zahájen výstavou fotografů Petry Malé Miller a Davida Millera Couples. Za celým projektem stojí český velvyslanec Pavel Hrnčíř a jeho žena, malířka Veronika Holcová. Přinášíme s ní rozhovor.


celý článek >>

Galerie na zelené louce

Galerie výtvarného umění v Ostravě si 13. května připomněla 90. výročí od zpřístupnění jejího historického sídla – Domu umění. Tato budova je poslední výstavní pavilon, který byl v České republice postaven na tzv. zelené louce, navíc po celou dobu plní účel, pro nějž vznikl, což ho činí jedním z výjimečných.
unkcionalistický dům architektů Františka Fialy a Vladimíra Wallenfelse vznikl z popudu ostravského stavitele a sběratele umění Františka Jurečka. Ten Domu umění také odkázal sbírku 113 děl, je se stala základem i pozdější ostravské galerie. Vrcholem oslav jejích 90. narozeniny bylo vystavení obrazu Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II.

Oslava 90 let od slavnostního otevření Domu umění v Ostravě,
se konala 13. 5. 2016, ale i v následujících týdnech a měsících galerie nabízí zajímavý výstavní program.
www.gvuo.cz


celý článek >>

Paměť a umění
  
K benediktinskému klášteru v Broumově se váže nespočet příběhů, legend a vzpomínek - je proto symbolické, že nová výstava malíře Zbyňka Sedleckého v Galerii Dům, stojící přímo v klášterní zahradě, tematizuje lidskou paměť. Díla vyjadřují komprimovaný vztah místa a času k povaze, možnostem a kapacitě lidské paměti, která je schopna rekonstruovat minulost jen do určité míry,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vaňous. Lidská paměť je sice omezená, alev jejích vzpomínkách se velmi snadno ztratíte – stejně jako v tajuplných chodbách broumovského kláštera.

Zbyněk Sedlecký - Galerie Dům v Broumově
od 7. 5. do 14. 6. 2016
www.galeriedum.cz


celý článek >>

Mucha okouzluje Itálii
  

Velké pozornosti  se momentálně v Itálii těší sbírka děl Alfonse Muchy. Výstavu, jejímž základem se staly plakáty, které po dlouhé roky sbíral tenista Ivan Lendl, vidělo v Miláně už 80 tisíc návštěvníků. Momentálně se expozice stěhuje do Janova, kde bude otevřena od 30. dubna do 19. září 2016.celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA