ROZHOVOR

Divočina podle Veroniky Holcové
Irena Jirků   

Momentálně žije v Kanadě, ale obrazy tamní divoké krajiny vytvořila ještě dříve, než se tam se svým mužem a synem přestěhovala. Současná výstava Veroniky Holcové v pražské Ville Pellé nabízí nejen srovnání doby „pre-kanadské“ a kanadské, ale i nové velkoformátové kresby s figurálními motivy. Je to strhující vhled do světa umělkyně, která už dávno překročila hranice české výtvarné scény.


celý článek >>

Pavel Roučka: Mezi askezí a extází
Markéta Čaňková   

Je třeba mířit výš, než je vztažená ruka. Od čeho by bylo nebe…
Také o tom vypovídá tvorba umělce, jehož díla jsou jako on sám: vážná a přece plná radosti, klidná, ale zároveň pulzující životem. Pavel Roučka tvoří svůj osobitý svět plný otevřenosti a tolerance, pokory i hrdosti, píle, nespoutané kreativity, radosti ze života, optimismu a trpělivosti.
Svou výstavu v pražském Museu Montanelli nazval známý malíř a grafik Mezi askezí a extází. Otevřena je do 9. dubna 2017.
www.museummontanelli.comcelý článek >>

Posedlost Eriky Bornové
Irena Jirků   

Postavila pomníky. Z polystyrenu, protože je tímto materiálem posedlá. A těmi pomníky, tedy cyklem hravých osobitých soch, skládá hold zajímavým osobnostem – tvůrčím ženám a mecenášům, bez nichž by řada artefaktů či staveb nikdy nevznikla. Chtěli díla podpořit, ale netoužili je vlastnit, což je sen každého umělce. To říká Erika Bornová a svou nejnovější výstavu nazvala Posedlost.celý článek >>

Václav Havel: Když se člověk zachová statečně, je to obvykle ze zbabělosti
 “Osobně u sebe pozoruji to, že když se zachovám statečně, tak je to vlastně ze zbabělosti,” říká Václav Havel v rozhovoru, který poskytl v  červnu 2010 v souvislosti s dokumentárním filmem Václava Dejčmara  a Mishy Votruby. Snímek nazvali I am fishead, nebo-li Ryba smrdí od hlavy, a kladou si v něm otázkou, kdo jsou vlastně lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních? Téma, jež lety neztrácí na aktuálnosti.


celý článek >>

Vlastizrady Petra Krále
Státní cena za literaturu byla 24. října 2016 udělena Petru Královi za titul Vlastizrady. Soubor kritických statí a esejů seznamuje čtenáře s rozsáhlou, ale vcelku neznámou a nedoceněnou částí  tvorby této pozoruhodné osobnosti. Texty o literatuře,  o malířství, filmu, fotografii, jazzu či dokonce dobrém jídle jsou tu zastoupeny společně obecnějšími úvahami o společnosti a kultuře.

celý článek >>

Zastavili jsme neštovice
Irena Jirků   

Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.


celý článek >>

Daria Klimentová: Vždycky mám plán B
Irena Jirků   

Co bude pak? Tuto otázku si klade už od svých pětadvaceti.
A i když roky tančila na první londýnské scéně a sklízela úspěchy po celé světě, vždycky počítala s plánem B. Dnes se tedy nebojí začít znovu.celý článek >>

5 otázek + 1 navíc pro spisovatele Marka Tomana
Irena Jirků   

Hlavní postavou jeho nejnovějšího románu je Černínský palác. Tak jako v případě své předchozí knihy, jež úzce souvisela s Týnským chrámem, se Marek Toman vrací opět do české minulosti, ale určitě o něm nelze tvrdit, že je autorem historických románů. Otázky, jež si klade, jsou totiž velmi současné.celý článek >>

Pavel Černoch: Nechci žít podle cizích pravidel
Irena Jirků   

Když zkouší operní roli, vždycky má v zákulisí počítač. A v pauzách, když se přestavuje scéna, řeší firemní věci. Nemohl bych tam jen čekat a koukat do blba, říká operní pěvec, který na světových pódiích sklízí v poslední době úspěch za úspěchem. V září se konečně představí i na několika koncertech v Praze.


celý článek >>

Drsné 90. roky v drsných příbězích Jozefa Kariky
Irena Jirků   

„Dnešní Slovensko, a zřejmě i Česko, se dá snad pochopit, když porozumíme tomu, co se tady stalo v devadesátých letech,“  říká jeden z nejprodávanějších slovenských spisovatgelů Jozef Karika.


celý článek >>

Jana Koubková: Vždycky jsem Jana Koubková
Irena Jirků   

A tak si jdu. Tak nazvala svou nejnovější desku Jana Koubková. Ta deska je jako ona sama. Osobitá. Nápaditá. Vtipná. Jiskřivá. Právě pro svůj nenapodobitelný způsob si tato dáma sršící energií drží po desetiletí také výjimečnou pozici na české hudební scéně. A má co říct i lidem podstatně mladším. A to nejen hudbou, ale i slovem. Zase velmi osobitým. 


celý článek >>

Ervín Adam: Musíme si pomáhat
Irena Jirků   

Světově uznávaný epidemiolog se zřekl penze a z Houstonu podporuje české mediky.
Profesor Ervín Adam přežil koncentrační tábor, vystudoval medicínu a v Nemocnici Na Bulovce vedl tým lékařů, který vymýtil dětskou obrnu. Po roce 1968 se jako skvělý epidemiolog prosadil i v USA, kde také žije. Více než dvacet let finančně podporuje studenty medicíny Univerzity Karlovy.


celý článek >>

Benoit Dratwicki: Oživit barokní partituru je jako probudit dinosaura
Irena Jirků   

Umělecký ředitel Centra barokní hudby ve Versailles přirovnává svou práci k vědeckým experimentům. A těší se na další spolupráci s českými umělci a pražským festivalem Letní slavnosti staré hudby.


celý článek >>

Josef Lux by dnes leukémii přežil
Irena Jirků   

Chirurgem či ortopedem Pavel Jindra nikdy být nechtěl. Už na medicíně si přál dělat obor, který spojuje kliniku s laboratoří. Rozhodnutí nastoupit na plzeňské hematologicko-onkologické oddělení a pracovat na vytvoření registru dárců kostní dřeně považuje za jedno z nejlepších ve svém životě.


celý článek >>

Sportu zdar!
Irena Jirků   

Karel Malich skákal výborně do výšky, Vlastimil Rada držel vysokoškolský rekord v běhu na 1500 metrů, Ondřej Sekora miloval ragby, Theodor Pištěk propadl rychlým autům, zatímco Krištof Kintera má rád atletiku a Michael Rittstein každý den plave… Sportovní vášně a jejich odraz v tvorbě českých výtvarníků zmapoval Petr Volf. Vznikla výpravná obrazová publikace a skvělá výstava. Obě nemají u nás obdoby.


celý článek >>

Kdyby pacient ledvinu od dárce koupil, odmítli bychom transplantovat
Irena Jirků   

To říká Pavel Trunečka, přednosta Transplantcentra v pražském IKEM. Za posledních dvacet pět roků urazila česká transplantační medicína obrovský kus cesty. Zatímco na začátku 90. let se u nás ve větší míře transplantovaly pouze ledviny a transplantace jater se počítaly na desítky, dnes je to na tisíc transplantovaných srdcí, tisíce ledvin, stovky jater. Na začátku května odborníci z pražského IKEM jako třetí na světě transplantovali také dělohu.


celý článek >>

Joni Mitchell, Joan Baez, Garfunkel... Hádej, co to je! Anebo kdo?
Irena Jirků   

Pro některé naše vrstevníky je Joni Mitchell pouze jménem nebo hůře – názvem přípravku na mytí podlahy. Chtěli jsme oživit muziku, na kterou by se rozhodně nemělo zapomenout. To říkají členové DOTria a také tak činí. A s kanadským a americkým folkem 60. a 70. let dělají radost nejen sobě. Inspirativní ohlédnutí, svébytné pojetí. Prostě radost.


celý článek >>

Nová česká galerie v Ottawě má premiéru
Irena Jirků   

Česká ambasáda v Kanadě otevřela 6. května 2016 nový výstavní prostor ve své budově  v Ottawě. V Galerii 17/18 vzniklo zajímavé tvůrčí území, kde se budou během let 2017 a 2018 setkávat   současní kanadští a čeští umělci. Výjimečný projekt, který má připomenout dvě významná výročí v historii obou zemí – 150 let Kanadské konfederace a 100 let od vzniku Československa  – byl zahájen výstavou fotografů Petry Malé Miller a Davida Millera Couples. Za celým projektem stojí český velvyslanec Pavel Hrnčíř a jeho žena, malířka Veronika Holcová. Přinášíme s ní rozhovor.


celý článek >>

Michal Gabriel: Přemýšlím ve tvarech a v prostoru
Irena Jirků   

Osobitý sochař rád vystavuje na neočekávaných místech. Za takové lze považovat i prosklené foyer nové administrativní budovy  Enterprise Office Center na pražské Pankráci. V rámci instalace Proměny vedle svých klasických figur a skupiny „jezdců“ představil Gabriel však  i nejnovější sousoší vytvořené 3D tiskem. Technická revoluce v přímém přenosu.

Michal Gabriel – Proměny,
Enterprise Office Center, Praha 4
27. 4.  - 31. 5. 2016,

 www.michal-gabriel.czwww.enterprise-prague.cz  


celý článek >>

Beatrix a Marek Jeriovi : Spřízněni hudbou
Irena Jirků   

Text: Irena Jirků
Foto: Günter Bartoš a Tomasz Trzebiatowski

Špičkový český ansámbl Guarneri Trio Prague oslaví letos  30.výročí na slavnostním koncertě v pražském Rudolfinu, kde určitě nebude chybět ani Beatrix Jerie. Bez šarmantní manželky violoncellisty by asi trio dnes nesklízelo úspěchy po celém světě. Na tom se shodují všichni tři. A Marek Jerie své ženě v rozhovoru pro Sanquis vysekl hned několikrát hlubokou poklonu.


celý článek >>

Marek Jerie: Klavírní trio? To je ideální forma - a ideální demokracie!
Irena Jirků   
Za 30 let své kariéry se Guarneri Trio Prague, hrající po celou dobu ve složení Ivan Klánský - klavír,  Čeněk Pavlík - housle a Marek Jerie - violoncello, stalo na poli komorní hry skutečným pojmem. Není divu, že své významné výročí oslaví na Pražském jaru.celý článek >>

Zbyněk Straňák: Jsme lékaři, nejsme bozi
Irena Jirků   

 Text: Irena Jirků Foto: Michaela Čejková pro HN

„U každého dítěte musím mít pocit, že jsme pro něj udělali maximum. Pokud to maximum nestačí? Nejsme bozi,“ říká Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení ÚPMD v Praze–Podolí.


celý článek >>

Luděk Bárta: Mozoly se neukazujou!
Irena Jirků   
Animovaný film se bez řemesla dělat nedá, natož pak vyrábět. To tvrdí Luděk Bárta. Známý výtvarník, jenž mimo jiné vytvořil i  podobu tištěného časopisu Sanquis, je přitom mužem hned několika řemesel.


celý článek >>

Robert Lischke: Chirurgie je velmi hezká manuální práce
Irena Jirků   

„Mám řadu nejistot a pochybností, ale jednu dimenzi mám zcela průzračnou a jednoduchou – a to je medicína. Je to jistota v mém nejistém životě a zdroj stability. Jsem šťastný, že se jí mohu věnovat,“ říká Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky FN Motol.
 
S kolegy chce podniknout další dvojtransplantaci. Srdce a plic.

Zařazování pacientů na seznamy čekatelů na orgán je podle něj největší etické dilema transplantační medicíny.


celý článek >>

Děláme krásnou medicínu
Irena Jirků   
Přesně před 25 lety byl v pražském Ústavu péče o matku a dítě zahájen program mimotělního oplodnění. Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc., byl u toho – a je dosud. V soukromém Sanatoriu PRONATAL stále pomáhá lidem, kteří touží po dítěti. „Je to už úplně jiná medicína, ale stále krásná. Moc krásná,“ říká.

celý článek >>

Adéla Pollertová tančí, vaří, lyžuje
Eva Pivodová   
Když ve čtrnácti skládala rozdílové zkoušky na konzervatoř, díky gymnastickému tréninku bezchybně uměla most a provaz. S baletní první pozicí to ale bylo horší. Takže ji hned zkraje nechali všichni profesoři propadnout. Ovšem už za několik měsíců Adéla Pollertová, dnes sólistka baletu Národního divadla, dohnala vše na jedničku. Tedy minimálně na jedničku.
 

celý článek >>

Jiří Turek: Říkají mu LOVEC.
Irena Jirků   
Respektive tak fotografovi Jiřímu Turkovi začala kdysi říkat dcerka jednoho z jeho kamarádů. Nemohla si vzpomenout, jak se ten pán jmenuje, a tak ho pasovala na lovce. Prostě jí tak připadal. Pětiletá holčička měla pravdu.

celý článek >>

Mathilda Nostitzová: Muselo to tak být
Irena Jirků   
Povinnost pomáhat slabším chápe jako zákon. Tím se řídili její slavní předci, tak žije i Mathilda Nostitzová. O své systematické práci pro zrakově postižené, jíž se věnuje od  návratu z emigrace, přitom mluví vždy věcně. A bez patosu také vzpomíná na Planou u Mariánských lázní, kde se před 80 lety – 12. června 1936 – narodila. 
Všechno nejlepší, paní hraběnko!
--------------------------------------------------------

celý článek >>

Rozhovor - Šťastný realista Juraj Herz
Irena Jirků   
V divadle právě zkouší Petrolejové lampy. Před sedmadvaceti lety podle Havlíčkova románu natočil nezapomenutelný film s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou. „Ne, srovnání se vůbec nebojím,“ říká dnes. „Na divadle je všechno jinak.“

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA