V hlavní roli Pražský groš

Pražskému groši bylo předpovězeno, že bude mincí věčnou.  Jeho historii, od objevení stříbrné žíly v Kutné Hoře až  po hořký konec po nástupu Habsburků, mapuje výstava v Rožmberském paláci na Pražském Hradě. Zároveň shrnuje rozvoj a systém mincovnictví v době Karla IV., včetně způsobu padělání mincí.  


Koruna na dlani: Věčná mince království
,
Rožmberský palác, Ústav šlechtičen na Pražském hradě od 15. 5. 2016 do 28. 9. 2016,
www.hrad.cz

Od Karla IV. po Ferdinanda II.
Historii Pražského groše od objevení stříbrné žíly v Kutné Hoře, přes úpadek za vlády Václava IV. a jeho znovuzrození za Vladislava II. a hořký konec po nástupu Habsburků, mapuje výstava v Rožmberském paláci na Pražském Hradě.
Návštěvník se také dozví mnoho nového o technikách těžby, způsobech ražení, ale i reálné hodnotě mince ve středověkém světě.

Pražský groš Foto: archiv Pražského hradu

Ražbu Pražského groše v roce 1300 umožnilo objevení stříbrného bohatství v okolí Kutné Hory. Mincovní reforma pak zajistila právní, výtvarný a technický základ jeho realizace. Na výstavě je podrobně představeno mincovnictví Karla IV., zdokumentována je těžba zlata a stříbra u nás a vedle příkladů hornin jsou vystaveny sochy horníků.
Působivé přenesení do atmosféry středověkého dolování zajištují reprodukce iluminací a oltářních obrazů.

Středověké užitné umění
Hlavní část výstavy představují významné „trezorové“ grošové poklady z Hodonína, Týna nad Vltavou a Žichlic. Dále se návštěvníci dozvědí, co kolik stálo ve středověku i jak se mince padělaly. Závěr výstavy je věnován způsobům práce zlatníků a, u vystavených zlacených monstrancí a křišťálového kříže, přináší všem návštěvníkům prožitek z krásy gotického stylu v užitém umění.


Zdroj – převzato z www.hrad.cz

V expozici se otevírají i nádherné pohledy na nástropní malby Rožemberského paláce Foto: archiv Pražského hradu






poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA