Matematika viru Zika – a pohlavní styk

V unikátní studii vědci z University of Miami vytvořili matematický model, který mapuje, jak velkou roli hraje v šíření viru Zika pohlavní styk. Došli k závěru, že komáři jsou stále a to podstatně nebezpečnější, přestože virus v semeni přežívá déle než v krvi.

 
časopis Scientific Reports, červen 2016
Zdroj:  www.eurekalert.org 

Foto: freeimages.com
 
Profesoři matematiky z University of Miami vytvořili model, který měl upřesnit četnost přenosů viru Zika, a to různými cestami, a také se pokusit definovat, na kolik šíření této nemoci souvisí s pohlavním stykem. Studie, publikovaná v červnu 2016 s časopise Scientific Reports, ukazuje, že nejdůležitější je v boji s touto nemocí získat kontrolu nad množením komárů, kteří nemoc roznášejí. A je zřejmé, že pohlavní styk v tomto procesu hraje také nemalou roli. Zvyšuje riziko infekce a prodlužuje období šíření.

Olympijské obavy
Strach  před nákazou roste s blížícími se Olympijskými hrami v Riu de Janeiru. Přestože Ziku primárně přenášel komár druhu Aedes aegypti, dnes je už jasné, že se žena může nakazit i při pohlavním styku s  mužem, který byl předtím virem infikován, a Zika pak může poškodit její dosud nenarozené dítě. Porucha, kterou virus způsobuje, je známa jako mikrocefalie (dítě se narodí s abnormálně malou hlavou a poškozeným mozkem).
Dosud nebylo jasné, do jaké míry přenos pohlavním stykem přispívá k šíření viru, nyní však vědci vytvořili matematický model, aby tuto otázku mohli zodpovědět. Model  má určit míru důležitosti u jednotlivých forem přenosu - ať už komáry, nebo pohlavním stykem - a přispět kdalším výzkumu tohoto virového onemocnění i jeho následné kontroly.

Virus versus rovnice
„Zika je nesmírně komplikovaný virus, nefunguje jako jednoduché předávání chřipky z člověka na člověka a zase zpátky, “  říká profesor matematiky na University of  Miami Shiguo Ruana, který je autorem matematického modelu. Aby ho vytvořil, se svým týmem vytvořil řadu rovnic, do nichž promítl tyto dva způsoby přenosu viru,  a poté model kalibroval pomocí počtu nakažených. Tato čísla mu poskytla Pan American Health Organisation, zahrnovala všechny prokazatelně nemocné z  Brazílie, Kolumbie a Salvadoru.
Dále vědci do modelu zakomponovali další faktory - například mortalitu komárů, nebo počty chráněného a nechráněného pohlavního styku. V neposlední řadě doplnili “základní číslo reprodukce“, tedy počet infekcí, které se rozvinuly do nemoci. Přitom  došli k závěru, že s původním případem nakažení virem Zika souvisí dva nemocní a že přenos pohlavním stykem představuje tři procenta ze všech nových případů.

Komáři jsou nejnebezpečnější, ale...
„Naše analýza ukazuje, že počet nakažení nejvíce závisí na mortalitě komárů a počtu kousnutí, zatímco přenos pohlavním stykem pouze zvyšuje riziko infekce a dělá ji méně kontrolovatelnou. Ostatním epidemiologům a vědcům nabízíme po našem výzkumu jakýsi manuál, z něhož se mohou poučit, kam mají investovat víc energie a kde je to v tomto momentě méně účinné. Snaha o udržení komárů na uzdě by tedy neměla ustávat, je stále nejúčinnějším prostředkem obrany. Ne, že by na přenosu pohlavním stykem nezáleželo,  je třeba být stále ve střehu, protože tato forma to ještě všechno víc komplikuje,“ vysvětluje Ruan a připomíná případy nákazy pohlavním stykem z Francie, Peru, Chile, Argentiny, Spojených států a mnoha dalších zemí.
Podle Centra prevence a kontroly nemocí se virus Zika drží déle v semenu než v krvi, přestože zatím není známo jak dlouho.
„Mohli jste být s někým, kdo byl nakažen a ani o tom nemusel vědět. Nyní přenášíte virus v sobě, po nějaké době zažijete intimnosti s někým jiným a nakazíte ho. Takovýto případ nejspíš nebyl zdokumentován, nicméně teoreticky je možné, že tyto náhody by mohly vyústit v nákazu, která jako kdyby přišla odnikud. Už z těchto důvodů je její podchycení mnohem komplikovanější než u běžných chorob, “ zakončuje Chris Cosner, další profesor matematiky, který na projektu spolupracoval.   






poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA