Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Vingadium Leviousa!

Denní věštec, relikvie smrti, komnata nejvyšší potřeby...  Ano, není pochyb, skutečný znalec už ví, co je nového.  Harry Potter je zpět!  Když před devíti lety vyšel poslední díl této světoznámé ságy o Bradavicích, škole kouzel a magických bytostechh, zdálo se, že se Joanne Rowlingová už nedá přemluvit k pokračování.  Teď se však stojí fronty na „osmý“ díl knižní série, což je vlastně scénář nové divadelní hry, jež se hraje od konce července v Londýně. A v listopadu má do kin dorazit nový film. Harry Potter je fakt nesmrtelný!


Harry Potter a prokleté dítě, premiéra 30.7.2016
PALACE THEATRE, Londýn
www.palacetheatrelondon.org

Harry Potter jako dospělý - a v divadelní hře. Foto: archiv Palacetheatre London

Pán zla se už nevrátí
Děj nové divadelní hry,  k němuž scénář samozřejmě napsala opět Joanne Rowllingová, pokračuje tam, kde příběh skončil v knize  – na nástupišti devět a tři čtvrtě. Harrymu už je 34 let, je ženatý  a vyprovází své vlastní děti do vlaku do Bradavic. Ale co dál? Žádné strachy, Lord Voldemort neoživne. Harry bude ale zřejmě muset bojovat proti vlastnímu synu...
Samotný scénář divadelní hry zatím trhá rekordy. Od chvíle, kdy se ocitl na pultech knihkupectví, bylo ve Velké Británii prodáno přes 680 tisíc výtisků, v Americe pak víc jak 2 miliony. V Česku je k zakoupení zatím jen anglická verze, ale na překladu se pracuje.
Divadelní představení v londýnském divadle Palace Theatre, kterému je kniha předlohou, bylo poprvé uvedeno 30. července. Zatím sklízí jen samé pozitivní recenze a je vyprodáno na rok dopředu.
„Před 20 lety začala jedna generace díky Harrymu číst. Prokleté dítě by mohlo totéž udělat i pro divadlo,“ napsal americký kritik Matt Trueman.

Bude příběh ještě pokračovat?
„Myslím, že jsme skončili,“ uvedla při divadelní premiéře autorka knižní série Joanne Rowlingová. „Jsem moc ráda, že jsem mohla sledovat, jak tato divadelní hra vznikala, ale jinak je Harry hotov.“  Bude tomu tak skutečně? Uvidíme.

Další film! Ale už ne Harry...
Hypogryfové, draci, testrálové – příběh dalšího mladého čaroděje přináší ve snímku Fantastická zvířata a kde je najít nový pohled na celý kouzelnický svět, a to včetně magických stvoření. Film vychází ze stejnojmenné knihy autorky J. K. Rowlingové. 

 


 
 
Joanne Rowlingová (51)
Britská spisovatelka, narozená 31. července 1965 v Yate, se proslavila nejen díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, ale i novele pro dospělé  Prázdné místo. 
Navštěvovala Wyedeanskou střední školu, jako vysokoškolské zaměření si vybrala francouzštinu. Po ročním pobytu v Paříži se vrátila do Anglie, kde pracovala hlavně pro Amnesty International.  A jednou během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna dostala nápad na příběh o kouzelnickém učni...
Po obrovském úspěchu prvního dílu následovalo 6 dalších pokračování a 3 doplňkové knihy, které byly vydány ve prospěch nadace Comic Relief. Vydání pátého dílu (Harry Potter a Fénixův řád) sice zdrželo obvinění z plagiátorství spisovatelkou Nancy Stoufferovou, soud ale nakonec rozhodl ve prospěch Rowlingové.
Rowlingová se díky Harrymu Potterovi stala vysoce uznávanou a úspěšnou spisovatelkou po celém světě.

Foto: Palacetheatre Londonposlat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA