Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Umělá slinivka břišní pomůže pacientům s cukrovkou

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (U.S. FDA) ve středu schválil „umělou slinivku“ společnosti Medtronic Plc. Ta dokáže monitorovat stav nemocného trpícího diabetem 1. stupně  a automaticky mu dodá potřebnou dávku inzulinu.


Agentura Reuters, září 2016
Zdroj:  www.scientificamerican.com


Inzulinová pumpa s infuzí, ilustrační obrázek Foto: commons.wikimedia.or


„Konečně máme zařízení, které poskytne pacientům s cukrovkou možnost jednoduššího způsobu života, bez toho, aniž by museli neustále sledovat hladinu cukru a sami si podávat inzulin,“ říká doktor Jeffrey Shuren, ředitel oddělení FDA pro zdravotnickou techniku.
 Samotné zařízení, které vědci pojmenovali MiniMed 670G, měří hladinu cukru každých pět minut a automaticky tak upravuje i množství inzulinu v krevním oběhu. Je totiž vybaveno senzorem, který je pod kůží na břiše pacienta, a ten je zase propojen s inzulinovou pumpou opět voperovanou pod kůží. Když senzor zaznamená změnu hladiny cukru, vyšle informaci do zařízení a tak zase impuls pumpě. Dokáže si poradit jak s vysokou, tak s nízkou hladinou cukru.
 V dnešní době trpí ve Spojených státech diabetem 1. typu přes milion dětských pacientů, třicet milionů dospělých a celosvětově přes čtyřista dvacet milionů lidí.
 Postižení musí pravidelně sledovat hladinu cukru a brát inzulin několikrát denně, což je zvláště pro děti často velmi složité. „Toto zařízení jim pomůže vést normální život. Já sám mám syna, který je nyní již na vysoké škole, nicméně si dobře vzpomínám, jak jsme jej museli v noci několikrát budit a kontrolovat hladinu cukru, což pro něj nemohlo být vůbec příjemné,“ říká Derek Rapp, ředitel Juvenile Diabetes Research center, které do vyvinutí zařízení investovalo přes sto milionů dolarů.  

  
poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA