Hrozny červeného vína proti zánětům

Jedna ze složek hroznového červeného vína může pomoci kontrolovat záněty způsobené bakteriální infekcí, jež bývá spojena se zánětem horních cest dýchacích, astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD) a zánětem středního ucha. Američtí vědci učinili další krok při hledání náhradních léčiv za antibiotika.


 Scientific Reports, září 2016
 Zdroj:  www.sciencedaily.com

Foto: freeimages.fr

 
Studie, jež byla publikována v časopise Scientific Reports dokazuje,  že resveratrol, který se vyskytuje v rostlinách jako je například hroznové víno, dokáže zmírnit zánět v dýchacích cestách. Podle autorů projektu,  vědeckého týmu z Georgia State Univerzity by se mohl použít k vyvinutí nových efektivních protizánětlivých léků.
 „Náš výzkum ukazuje, že resveratrol, který se nachází v červeném víně a hroznech, potlačuje zánětlivé reakce. Nicméně - ještě jsem nepřišli na to, jak to činí. jen víme, že esveratrol potlačuje záněty regulací nebo zvýšením produkce represoru genu MyD88,“ říká Jian-Dong Li, spoluautor studie.
 Resveratrol patří do skupiny polyfenolů, které fungují jako antioxidanty a chrání tělo před poškozením. Již po dlouhou dobu je považován za přípravek možný k léčbě zánětů. V této studii byl efektivní v boji proti zánětu způsobeném kokobaicilem Haemophilem influenzase (NTHI), jedním z nejčastějších příčin respiračních chorob.
 Přiměřené množství zánětlivých reakcí v těle není na škodu, naopak pomáhá v boji proti bakteriální infekci, ale nekontrolovaný zánět pak většinou vyústí v zánětlivé onemocnění. Infekce horních cest dýchacích jako astma a COPD postihují přes půl miliardy lidí na celém světě. Astma je přitom každý rok příčinou až smrti tisíců lidí a  ve Spojených státech je nejčastějším důvodem hospitalizace dětí. COPD je třetí příčinou, jež nejčastěji způsobuje úmrtí v USA a Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2020 bude na celém světě na pátém místě.
 Obvykle se tyto nemoci léči antibiotiky, nicméně v poslední době narůstá počet rezistetních bakterií a tedy potřeba vyvinout jiný prostředek k jejich likvidaci.  Tato studie je první, která zjistila, že resveratrol snižuje zánětlivou reakci na infekci NTHi tím, že zvyšuje produkci represoru MyD88, který spouští zánětlivé reakce. Výzkum byl proveden na myších. „Mohli bychom v budoucnu resveratrol použít k vyrobení přípravků, které by potlačovaly zánětlivé reakce,“ zakončuje Li.poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA