Pravá nebo levá strana?

Záleží na tom, zda je nádor umístěn na pravé, nebo levé straně tlustého střeva? Zpráva itaských vědců a statistiků prokazuje, že lokalizace tumoru je důležité kritérium pro stanovení dávek chemoterapie a také pro přesnější určení prognózy.


JAMA Oncology, říjen 2016
Zdroj:  www.sciencedaily.com

Ilustrační foto: Freeimages.com
Lokalizace nádoru na pravé nebo levé straně střeva může ovlivnit prognózu s různých biologických důvodů. Symptomy nádoru na pravé či levé straně se mohou lišit a jsou i geneticky rozdílné.
 Zpráva a analýza Fausta Petrelliho z ASSt Bergamo Ovest v Trevigliu v Itálii a spoluautorů zahrnuje 66 studií a více než 1,4 milionu lidí z celého světa. Jak dotyční analytici spočítali, primární tumory umístěné na levé straně střeva jsou statisticky spojeny s menším rizikem smrti - a to až o 20% -  oproti těm na pravé straně. Tato statistika byla nezávislá na všech ovlivňujících faktorech, stádiu tumoru i množství chemoterapie.
 „Na základě této analýzy můžeme říct, že umístění tumoru by se mělo brát jako kritérium při upravování dávky chemoterapie a také k přesnějšímu určení prognózy a dále by mohly prezentovat základ pro další, nezbytně nutné, studie,“ shodují se autoři. 


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA