Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Václavu Havlovi v patách

Rozsáhlá výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let  zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě  Václava Havla. Více než tři stovky fotografií doplňuje umělecky zpracované, dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.


HAVEL
Centrum současného umění DOX,
Poupětova 1, Praha 7

28. 10. 2016 - 13. 2. 2017
www.dox.cz

 Foto: Tomki Němec

Tomki Němec 
Patří k předním českým fotografům. Začal se prosazovat v osmdesátých letech minulého století, především na české neoficiální fotografické scéně. V letech 1989–92 byl oficiálním fotografem prezidenta Václava Havla a v období let 1997–2003 byl přizván k tomu, aby dokumentoval oficiální život prezidenta jako jeden z členů nově vytvořeného týmu fotografů.
V roce 2001 vydal knihu, která přinesla výběr snímků z Havlova prvního prezidentského období. Dvakrát byl oceněn v soutěži World Press Photo. V letech 2009–2014 fotografoval Karla Schwarzenberga a dokumentoval kampaň první přímé volby prezidenta v České republice.
Publikuje v českých a zahraničních periodikách a vydavatelstvích. Foto: Bohdan Holomíček

Bohdan Holomíček
V souvislosti s tvorbou Bohdana Holomíčka se často mluví o fotografickém deníku. Lidé, místa a události se stávají součástí jeho nekonečného příběhu o minulosti zpřítomňované fotografií a v obrovském počtu okamžiků, které zachycuje, se rýsuje subjektivní pohled na nedávné české dějiny.
Bohdan Holomíček nafotil nespočet nejrůznějších lidí, od těch úplně obyčejných až po ikony disentu. V sedmdesátých letech se seznámil s Václavem a Olgou Havlovými a stal se dokumentátorem společenských a kulturních událostí na Hrádečku i jinde.
Dlouhodobě se věnuje také divadelní fotografii. Od sedmdesátých let spolupracoval s Divadlem Na tahu, později s Divadlem Na zábradlí, Činoherním klubem, Švandovým divadlem, Divadlem Komedie, Ha Divadlem, divadlem v Ústí nad Labem, v Hradci Králové, v Pardubicích a v neposlední řadě s Národním divadlem, kde dokumentoval i prostředí zákulisí, dílen a provozu divadla.
Nezaměnitelný způsob instalování a popisování fotografií se stal součástí Holomíčkova autorského rukopisu. Od konce sedmdesátých let vystavuje nazvětšované fotografie v řadách vedle sebe a nad sebou a vytváří tak mozaiky obrazů, které fungují jako celky. Tento způsob instalace vytváří fotografiím podmínky, ve kterých se rozvíjejí jejich další životy…

 Foto z filmových dokumentů: Petr Jančárek

Petr Jančárek
Režisér, kameraman a nezávislý producent Petr Jančárek (* 1959) je držitelem několika cen a nominací (Cena Ferdinanda Peroutky, Cena za nejlepší film festivalu Politics on Film ve Washingtonu, 2. místo v celosvětové soutěži dokumentárních filmů FIAT-IFTA, Cena za nejlepší český vědeckopopulární film atd.). Autorsky se podílel na více než sedmdesátce vzdělávacích pořadů, byl redaktorem a režisérem Hlavního centra publicistiky a dokumentaristky ČT, trvale spolupracuje s organizací Člověk v tísni, jejímž je zakládajícím členem. Účastnil se humanitárních misí (Sarajevo, Bosna, Čečensko), natočil řadu televizních dokumentů z  válečných oblastí a v posledních letech se věnuje hlavně společenskému dokumentu (Labyrintem revoluce, Václav Havel, Praha - Hrad, začátek konce, Hokej!!! a dál.).
Od roku 2003 spolupracoval s Václavem Havlem jako autor audiovizuálních programů a v letech 2009 – 2011 podrobně zaznamenával poslední roky prezidentova života.

 

Zdroj: artlist.cz  a DOXposlat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA