Setkání s Miladou Horákovou a Soňou Červenou
Irena Jirků  

Hudební a dokumentární kompozici o největší české hrdince 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti, natočila Olga Sommerová v roce 2009 a nazvala ji Do samoty v tanci. Strhující dokument mapuje vznik opery Zítra se bude..., kterou vytvořili Aleš Březina s Jiřím Nekvasilem, a v níž hlavní roli ztvárnila pěvkyně Soňa Červená. Dokumentární snímek najdete v archivu České televize ZDE.

Soňa Červená a Aleš Březina Foto: Antonín Kratochvíl


Milada Horáková v Národním divadle
Divadelně působivé zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou, který ji dovedl až na popraviště, patřilo po několik let k nejnavštěvovanějším a také nejoceňovanějším představením Národní divadla. Tento hudební příběh je sestaven ze šokujících dobových dokumentů a citací ze soudních spisů. Inscenaci vévodily především sugestivní výkony legendární Soni Červené a Jana Mikuška. Dílo Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila se setkalo s nebývale pozitivním přijetím diváků i kritiky a úspěšně se představilo na řadě domácích i zahraničních divadelních festivalů.

OCENĚNÍ PRO OPERU-PROCES ZÍTRA SE BUDE...

• Soňa Červená získala Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategorii Ženský herecký výkon za účinkování v inscenaci Zítra se bude...!

• Aleš Březina získal za operu-proces Zítra se bude... Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategorii Hudba!

• V rámci ankety Divadelních novin se inscenace umístila na druhém místě při výběru Inscenace roku 2008!

• Aleš Březina a Jiří Nekvasil získali za operu-proces Zítra se bude... cenu Sazky a Divadelních novin za rok 2008 v kategorii Hudební divadlo


Slavnostní předání ceny Nadace Alfréda Radoka za nejlepší hudbu a nejlepší ženský výkon - Soňa Červená a Aleš Březina
 

Zdroj: Národní divadlo

Foto: Antonín Kratochvíl (slavnostní otevření Bohemian National Hall v NYC, kde Soňa Červená přednesla úryvky z opery) a Hana Stejskalová ze slavnostního předání ceny Nadace Alfréda Radoka za nejlepší hudbu a nejlepší ženský výkon.
 poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA