Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Franta: Návrat domů!
Jiří Wald  

Malíř Franta, jak se podepisuje pod svá plátna František Mertl, převzal 1. listopadu 2017 z rukou ministra kultury Daniela Hermana medaili Artis Bohemiae Amicis za celoživotní dílo a propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí.  Slavnostní akt se uskutečnil v prostorách Ministerstva kultury v Nostickém paláci na pražské Malé Straně  a světoznámý výtvarník se tak symbolicky – alespoň “jednou nohou” - konečně vrátil domů.

Franta ve svém ateliéru ve Vence

 
Od 50. let minulého století Franta žije a tvoří ve francouzském Vence, přičemž svá díla vystavuje s úspěchem po celém světě. Jeho sochy a obrazy vlastní také přední světová muzea a galerie, kritici ho pak řadí mezi nejvýraznější umělce své generace. Nikdy se totiž nenechal zmást ani ekonomickým tlakem, ani nejrůznějšími trendy poplatné době, momentálním náladám či rozpoložení ve společnosti, nikdy neupustil ze svých uměleckých záměrů. Franta vždy maloval a sochal po svém.
“Nevím, jestli je to Frantův záměr, ale je to tak: jeho umění, které v zásadě čerpá inspiraci z neštěstí světa, nám zprostředkovává neocenitelný zážitek krásy. Svět zjevovaný estetickým objektem, který Franta vytvořil, nám osvětluje reálný svět i nás samotné. Zjišťujeme, že jsme toto světlo potřebovali, napsal o Frantovi například francouzský výtvarný kritik Jean-Luc Chalumeau. Pozitivně hodnotí jeho práce i další zahraniční znalci, jen ve Frantově rodné zemi se o nich dlouhé roky mlčelo.
Po letech emigrace se tento svébytný umělec konečně dočkal uznání i v Česku. Získal nejen vyznamenání od ministra, ale dočkal se také stálé expozice. Celkem 38 soch, obrazů a grafik, jež mapují jeho celoživotní tvorbu, je vystaveno od roku 2015 v Třebíči.  “Všechna tato díla jsem věnoval rodnému městu. Chtěl jsem tím vyjádřit dík za to, že Třebíčtí byli vůbec první, kdo se ke mně po roce 1989 přihlásili a svou neústupností a vytrvalostí docílili toho, že se u nich konala má vůbec první velká výstava doma,” říká umělec. 
Stálá expozice se nachází v Třebíči v nově otevřené Galerii FRANTA
www.expozice-franta.cz/franta/

Více se o Františku Mertlovi alias Frantovi dočtete v textu, který vyšel v roce 2009 v tištěné verzi časopisu Sanquis. Nalistujte ZDE

Franta: Stěhování, olej na plátně, 1985
Franta: Palma, olej na plátně, 1988
Franta: Skladiště 58, akryl na plátně, 1993
 

Reprodukce výtvarných děl a fotografie: archiv Franty


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA