Novinky v léčbě karcinomu prsu
MUDr. Martin Foldyna   MUDr. Zuzana Donátová   prof. MUDr. Jitka Abrahámová DrSc. 
SANQUIS č.71/2009, str. 84

Karcinom prsu je nejčastější zhoubný nádor postihující ženskou populaci.
Na naší planetě je diagnostikováno ročně celkem 10 milionů nových zhoubných onemocnění a 6 milionů osob na ně zemře. Denně rakovině podlehne 80 lidí a každých osm minut přibude nový onkologický pacient. V roce 2030 odborníci předpokládají trojnásobné zvýšení výskytu nádorových onemocnění na celém světě.

Karcinom prsu je nejčastějším nádorem u žen. Ve vyspělých zemích představuje až 23 % všech zhoubných nádorů a i přes pokroky v léčbě v posledních letech je stále spojen s významnou úmrtností. Na jejím snižování se (při narůstajícím počtu nově diagnostikovaných případů) podílí jednak screening v podobě preventivních mamografií, jednak efektivnější léčba.

Screening
V České republice existuje celoplošný organizovaný screening od roku 2002. Je na velmi dobré úrovni a díky němu je plynule zajišťován záchyt nepokročilých stadií karcinomu prsu (tj. v dosud nehmatné podobě). Zjišťuje se relativně vysoké procento pacientek s mikrokarcinomy (malými nádory) a tumory ve stadiu I a II (tedy v časných stadiích), zatímco dříve převyšovala stadia vyšší, a tím i hůře léčebně zvladatelná.

Léčba
Terapie karcinomu prsu je komplexní a víceodborová. Uplatňuje se v ní léčba chirurgická s následnou další komplexní onkologickou léčbou, jejíž nedílnou součástí je radioterapie a systémová léčba. Chirurgie a radioterapie jsou prostředky léčby lokální.

Chirurgie: U stále častěji diagnostikovaných časných stadií karcinomu prsu je možné provést prs zachovávající operační výkon nejlépe s použitím techniky odstranění takzvané strážné uzliny (ta má klíčovou roli při šíření nádoru). Tento výkon má obvykle dobrý kosmetický efekt, je lépe psychicky tolerován pacientkou a má i méně pozdních komplikací. U pokročilejších stadií je nutné snést prs celý a vyšetřit podrobně i lymfatické uzliny v podpaží.

Radioterapie: Po záchovných výkonech se ovšem pacientka stejně nevyhne další léčbě: zde je radioterapie stále standardní a nedílnou součástí pooperační onkologické péče. Radiační léčba se uplatňuje v dalších indikacích pokročilejšího karcinomu prsu a paliativně při léčbě některých typů metastáz.

Systémová léčba: V rámci systémové medikamentózní léčby lze pacientkám nabídnout léčbu chemickou (chemoterapie – léčba cytostatiky), léčbu hormonální a léčbu biologickou. Chemoterapie a hormonální léčba jsou metody tradiční a jsou velmi dobře propracovány. V posledních letech se na léčebném efektu u karcinomu prsu podílí biologická léčba, která zasahuje nádorovou tkáň cíleně a má méně nežádoucích účinků než chemoterapie. Biologická léčba je zařazena do léčby pokročilých a metastatických nádorů, ale i do zajišťovací pooperační léčby pacientek s nepokročilým karcinomem prsu.
Cílená biologická léčba je stanovena vždy individuálně a zahrnuje všeobecně spektrum inhibitorů („tlumičů“) růstových faktorů, inhibici (utlumení) membránových a cytoplazmatických receptorů, ovlivnění sledu kaskádovitých procesů v buňce či zablokování regulačních proteinů buněčného cyklu a v neposlední řadě inhibici angiogeneze (vývoje a růstu nových krevních cév) a metastazování navozením apoptózy (programované buněčné smrti) a diferenciace (rozrůzňování buněk do jednotlivých typů).
Mezi preparáty biologické léčby nově využívané u karcinomu prsu patří látky trastuzumab, lapatinib a bevacizumab. Podmínkou jejich použití je identifikace určitých struktur na nádorových buňkách, kterou provádí patolog při vyšetření. Tam, kde tyto struktury nejsou, se léčba příslušnou látkou nenasazuje. Cytostatika jsou nadále nedílnou součástí léčby karcinomu prsu a uplatňují se v nejrůznějších kombinacích klasických i v kombinacích s novými látkami.
Léčebná paleta se tedy nesmírně rozšířila. V této souvislosti se musíme vždy řídit prohlášením České onkologické společnosti: Správná léčba správnému pacientovi ve správný čas.

Foto: Ondřej Petrlík



obsah čísla 71 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA