Posel zákeřného viru
František Houdek  
SANQUIS č.90/2011, str. 48

Psalo se 5. června 1981, když se američtí lékaři poprvé dočetli o novém zvláštním onemocnění amerických homosexuálů. Jako první popsal komplex zdravotních problémů, záhy pojmenovaný AIDS, doktor Michael Gottlieb ze zdravotnického střediska Kalifornské univerzity v Los Angeles. 

Někdy na podzim 1980 byl Gottlieb přivolán do ambulance k velmi neobvyklému případu respiračních potíží. Pacientem byl chatrný třiatřicátník, smrtelně bledý, hubený na hranici anorexie. Ústa měl plná bílého „tvarohu“ svědčícího o plísňové infekci. Trpěl nezvladatelnými záchvaty kašle a stěžoval si na značné bolesti na prsou. Vypadalo to na zápal plic. Neuvěřitelné – běloch jeho věku takhle vážně onemocní uprostřed vysoce civilizovaného Los Angeles!
Už první výsledky biochemického rozboru Gottlieba ohromily. Byl to takzvaný PCP, zápal plic způsobený parazitickým prvokem Pneumocystis carinii. PCP se vyskytoval téměř výhradně u novorozenců na jednotkách intenzivní péče a u pacientů s nádorovým onemocněním v terminálním stadiu nemoci, maximálně tak ještě u starých lidí v pečovatelských domech a podobných kolektivních zařízeních. Prvoka Pneumocystis carinii má v těle skoro každý, ale tento mikrob obvykle nepůsobí žádné potíže, protože ho drží v šachu náš imunitní systém. Typičtí pacienti s PCP měli vždy výjimečně slabý imunitní systém a častý úzký kontakt s jinými lidmi s oslabenou imunitou.
Dále z laboratoře ohlásili, že bílé boláky v pacientových ústech jsou způsobeny kvasinkovou plísní Candida albicans, která se může přenášet pohlavním stykem. A v mužově krvi našli dalšího sexuálně přenosného a obvykle neškodného mikroba Cytomegalovirus.
Gottlieb pacienta podrobně vyslechl, ale nezjistil nic, co by mohlo jeho nemoc jakkoli vysvětlit. Pravda, byl homosexuál a prodělal pár pohlavních nemocí, ale Pneumocystis se pohlavně nepřenášel a žádné ze tří infekčních agens, jež ho trápily, obvykle nezpůsobovalo onemocnění u mladých dospělých. Zkrátka, nedávalo to smysl.
Když Gottlieb provedl krevní testy, záhada se ještě prohloubila. Pacientova schopnost vytvářet protilátky zůstala nedotčena, ale reakce jeho T-lymfocytů byla v podstatě nulová! T-lymfocyty plní řadu důležitých úkolů při infekci, identifikují vetřelce a dávají signál zbývající části imunitního systému, aby se začal bránit proti mikrobům. Bez fungujích T-lymfocytů se žádný vyšší organismus neubrání útoku ani tak neškodného mikroorganismu, jakým Pneumocystis za normálních okolností je.
V březnu museli pacienta hospitalizovat. Gottlieb a jeho kolegové z univerzity na něm vyzkoušeli nejrůznější klasické i moderní léky. Marně. Dne 3. května 1981 muž zemřel. Pitva odhalila plíce plné prvoků Pneumocystis. To už však nebyl ojedinělý případ, tehdy měl Gottlieb už další tři homosexuální pacienty s PCP. Ani u jednoho léčba nezabírala.

První zveřejnění

Všechny čtyři případy se tedy navzájem velice podobaly. Šlo o bělochy, gaye ve věku 29–36 let. PCP u nich probíhala souběžně s infekcí candidou a cytomegalovirem. Měli abnormální imunitní reakce, udávali četné sexuální partnery a příležitostně používali jako sexuální dráždidla amylnitritové prostředky „poppers“ (původně inhalované proti angině pectoris, zde měly zvyšovat sexuální výkonnost). Jeden z nich se přiznal k injekčnímu užívání drog.
Gottlieb sepsal krátké hlášení, které poslal na oddělení pohlavních nemocí CDC (amerického Střediska pro prevenci a kontrolu nemocnosti se sídlem v Atlantě). Šéfy střediska zpráva zaujala natolik, že se rozhodli zveřejnit ji ve zpravodaji Morbidity and Mortality Weekly Report, jenž vyšel 5. června 1981.
Tento „zdravotní problém“ byl napřed nazvám GRID (Gay-Related Immunodeficiency Disease), ale v srpnu 1982, kdy už se vědělo, že nejde o nemoc výhradně homosexuálů, byl přejmenován na AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Jeho původce, objevený v roce 1983, dostal označení virus HIV. 
 
Foto: sxc.hu 


obsah čísla 90 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA