Intimní chirurgie ženského genitálu
PhDr. Laura Janáčková   MUDr. Petr Pícha  
SANQUIS č.54/2007, str. 16

Intimní chirurgie ženského genitálu se zabývá estetickou úpravou genitálu chirurgickou cestou. Součástí konzultace estetického chirurga s eventuální budoucí pacientkou je i psychologický rozhovor.

Cílem tohoto rozhovoru je odhalit možnou patologii v motivaci pacientky a zvážit reálnost jejích očekávání od chirurgického zákroku. Každá pacientka má určitou představu o výsledku rekonstrukce, ale pouze chirurg zná reálné možnosti estetické operace. Nesoulad mezi představou pacientky a konečným výsledkem může být u nepřipravených a nedostatečně poučených klientek zdrojem mnoha zbytečných frustrací a konfliktů s operatérem.
Motivaci žen, které přicházejí s požadavky na úpravu genitálu do ordinací plastických chirurgů nebo specializovaných gynekologů, můžeme rozdělit do tří oblastí.
a) V prvé řadě jsou to psychologicko-estetické důvody, které odrážejí obavy žen z nedostatku přitažlivosti kvůli neestetickým tvarům stydkých pysků. Příčinou těchto obav je často srovnání jejich vlastního genitálu s genitály žen v erotických a pornografických časopisech či filmech. Obava ze ztráty sexuální přitažlivosti bývá u těchto pacientek spojena se strachem z celkových projevů stárnutí - ženy podstupující modeling obličeje jsou častými adeptkami i na intimní chirurgické úpravy v rámci celkového estetického omlazení těla.
b) Funkční důvody přivádějí do ordinace plastického chirurga především ženy s příliš velkými, vlajícími malými stydkými pysky. Ty jsou při souloži někdy vtlačovány penisem do vagíny, což vzbuzuje nepříjemné až bolestivé pocity a vyvolává většinou rozpaky na obou stranách. Vlající malé stydké pysky jsou také příčinou nepříjemných či dráždivých pocitů při nošení těsných kalhot apod. Chirurgické řešení je pak jedinou cestou k odstranění potíží.
c) Poslední a v současné době velmi častou příčinou návštěvy specializovaného chirurga je snaha žen po zvýšení sexuálního prožitku. K těmto operacím pak patří především augmentace bodu G.

Intimní chirurgie ženského genitálu zahrnuje následující operační výkony:
redukce malých stydkých pysků, zvětšení velkých stydkých pysků, zúžení poševního vchodu, augmentace v bodě G, rekonstrukce panenské blány, odkrytí klitorisu, rekonstrukce hypertrofie klitorisu, rekonstrukce po ženské obřízce a další.

Operační přístup při redukci malých stydkých pysků spočívá v prostém snesení přebývající tkáně, nebo v tzv. V-excizi.
Operativní řešení redukce malých stydkých pysků se často kombinuje se současným zvětšením velkých stydkých pysků, které operatéři obvykle vyplňují tukem pacientky z okolí pupku. Vzhledem k postupné resorpci tuku je ho nutné aplikovat až o 70 % více, než je zapotřebí k úpravě labií.
Dalším možným operačním zákrokem na ženském genitálu je zúžení introitu. Tímto zákrokem se rozumí plastika poševního vchodu a podle potřeby i přilehlé části pochvy a hráze. Provádí se nejčastěji ženám se získanou deformací zevního genitálu. Příčinou může být vaginální porod s rozsáhlým porodním poraněním či špatně zhojený nástřih hráze. Další skupinou žen vyhledávajících tuto operaci jsou ženy v pokročilejším věku se sníženou elasticitou podslizničního vaziva. Přebytečné tkáně, části sliznice pochvy či kožní záhyby vchodu poševního a kůže hráze jsou odpreparovány a okraje řezů sešity vstřebatelným stehem.
Jmenované operační zákroky však mohou přinášet kromě estetických a funkčních pozitiv i negativa, spočívající v komplikacích spojených se samotným výkonem nebo se snížením citlivosti tkáně v místech operace s následnými negativními následky pro sexuální vzrušivost. V těchto případech je sexuální nácvik vhodným doplňkem komplexní péče o pacientku a rehabilitace jejího sexuálního života. Při sexuálním nácviku po redukci malých stydkých pysků a augmentaci velkých stydkých pysků lze využít standardní instrukce cvičení jedna a dvě publikované Kratochvílem (2003). Cvičení pět a šest téhož autora jsou možným postupem při rehabilitaci sexuálního života pacientek po zúžení poševního vchodu.
V současné době je populárním operačním zákrokem augmentace v oblasti bodu G, tedy Grafenbergova bodu, nazvaného podle svého objevitele (Grafenberg, 1950). Tento morfologický útvar, kterého existence je někdy zpochybňována (např. Alzate, 1990, Pastor, 2007), je obvykle popisován jako fazolovitý útvar nacházející se na přední straně pochvy. Podle mnoha výzkumů (Perry a Whippleová, 1981, Otto, 1988, Zaviačič, 1999) může být u části žen tato oblast zdrojem sexuálního vzrušení.
Cílem augmentace v místě bodu G je proto zvýšení sexuálního prožitku pacientek tím, že zvětšení této oblasti umožňuje její výraznější dráždění. Adeptkami na tento malý operační výkon jsou ženy anorgastické nebo ty, které neprožívají vaginální orgasmus a cítí se tím ochuzeny. Praxe přitom ukazuje, že u žen alespoň klitoridálně vzrušivých je jednoznačně větší procento úspěšnosti zákroku než u pacientek plně anorgastických. Operační výkon spočívá v podložení oblasti bodu G vlastním materiálem, tedy tukem (a to opět kvůli resorpci v 70% navýšení), nebo cizorodým materiálem (např. Artecol, Restylan kyselina hyaluronová). Oblast, kde se vpichuje materiál, se nachází na přední straně vagíny asi čtyři centimetry za poševním vchodem. Pacientky jsou mnohdy schopny předem označit toto místo, protože ho vnímají jako výrazně citlivější. Vhodným doplňkem pooperační rehabilitace je následný jednoduchý sexuální nácvik v oblasti nekoitálních i kostálních aktivit podle Janáčkové, Weisse (2007), který jednoznačně zvyšuje procento úspěšnosti zákroku.
V našich zeměpisných šířkách relativně méně častou operací je rekonstrukce panenské blány - hymenoplastika. Hymen je panenská blána zčásti překrývající poševní vchod u žen, jež dosud neměly vaginální pohlavní styk. Obnovu hymenu lze provést plastickou úpravou sliznice poševního vchodu. Výsledný efekt je nejlepší při provedení zákroku v co nejkratší době po porušení hymenu. Skalpelem je veden řez po obvodu poševního vchodu a následným sešitím je dokončena rekonstrukce tzv. hymenálního kruhu.
Mezi další zákroky patří například odstraňování bradavic a mateřských znamének z oblasti genitálu nebo odstranění či aplikace piercingu. Podle rozsahu a umístění daných kožních útvarů je možno zvolit i místní znecitlivění pomocí anestetika podaného ve formě injekce či gelu aplikovaného na kůži. Nezvyklé kožní útvary posoudí před zákrokem dermatolog a odstraněné tkáně jsou následně podrobeny histologickému rozboru.

GynCentrum, Praha 9 - Hloubětín, www.gyncentrum.cz



obsah čísla 54 ročník 2007





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA