předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 88/2011
téma:
Srdce
Černobyl 2011 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

Editorial (88)
Irena Jirků   
Navštívit Adrienu Šimotovou v jejím ateliéru se nám nepodařilo. Paní Šimotová je velmi nemocná. Nicméně je mi velkou ctí, že nám alespoň poskytla reprodukce svých děl, a tak se s ní prostřednictvím Sanquisu můžete také setkat.
celý článek >>

Adriena Šimotová: Od malby ke kresbě
Jiří Machalický   
Dvě expozice, jediný projekt. Dílo významné umělkyně je vystaveno v Rudolfinu i v Museu Kampa.
celý článek >>

Nestydím se za velké emoce
Jana Nekolová   
Za tragicky vášnivou Faidru získala Helena Dvořáková v roce 2007 cenu Alfréda Radoka. Nyní zkouší roli osudové ženy ve hře francouzského dramatika a diplomata Paula Claudela. Mimochodem, roku 1909 působil jako konzul také v Praze.
celý článek >>

Budoucnost patří LEDu
Günter Bartoš   
Po 130 letech se loučíme s Edisonovou žárovkou. Je geniálně jednoduchá, levná a na její teplé příjemné světlo mnozí nedají dopustit. Jenže mnohem více energie protopí, než prosvítí.
celý článek >>

Posunutá realita
Günter Bartoš   
Katarina Brunclíková chtěla původně být malířkou, avšak se štětcem jí to prý moc nešlo. V šestnácti letech pro sebe objevila fotografii.
celý článek >>

Knížky nekončí!
Günter Bartoš   
Internetové knihkupectví Amazon loni ohlásilo, že poprvé za dobu své existence prodalo více e-knih než těch tištěných. Elektronické knihy se začínají prodávat i u nás, ale spisovatel a nakladatel Martin Reiner to přesto na pohřeb klasické knihy zatím nevidí. 
celý článek >>

Martin Reiner: „Záře slunečnic zahřívá jen blázny..."
Martin Reiner   
(ukázky z básnických sbírek)
celý článek >>

Rudolf Kundera 100 let
Irena Jirků   
„Malování? To je mé řemeslo, pak teprve záliba. Nic jiného neumím, a tak od rána do večera musím kreslit,“ říkal Rudolf Kundera. Český malíř, jehož znají více Francouzi než Češi, by se dožil sta let.
celý článek >>

Černobyl: peklo nebo ráj?
Eva Bobůrková   
První rok po výbuchu Černobylu panovalo v krajině ticho. Vědci, kteří zde odebírali vzorky, aby stanovili úroveň radioaktivity v půdě a spodních vodách, vzpomínají, že odtud zmizeli všichni ptáci. Následujícího jara se vrátili – a už zůstali.
celý článek >>

Einsteinův rok v Praze
František Houdek   
Právě před sto lety přijel do Čech Albert Einstein. Některé podstatné myšlenky obecné teorie relativity vznikly v Praze.
celý článek >>

Zač je Goethemu loket
Günter Bartoš   
Velký básník ocenil město Loket a jeho okolí jako nepopsatelně krásné, jako umělecký skvost krajiny, proto tam často jezdil. Jeho poslední návštěvu ale okořenila hořká marnost nenaplněné lásky. Už se nikdy nevrátil.
celý článek >>

Na vlnách Slunce
Zuzana Sobotková   
V dubnu můžeme nad Českem sledovat netradiční plachetnici.
celý článek >>

Poselství kříže
Günter Bartoš   
Skandální umučení Ježíše na vrchu Golgota se stalo obratem v dějinách, zakládajícím nové náboženství, novou kulturu, novou civilizaci. Toho dne zemřel na kříži samotný Bůh.
celý článek >>

Ani Rooseveltova smrt nepomohla
Karel Pacner   
Rudá armáda se blížila k Berlínu, západní spojenci postupovali k Labi. V tu dobu ministr propagandy Josef Goebbels plný radosti telefonoval Hitlerovi, který se skrýval v podzemním bunkru uprostřed Berlína: „Můj vůdče! Blahopřeji vám! Roosevelt je mrtev! Bůh nás neopustil. Ve hvězdách je napsáno, že pro vás bude znamenat druhá polovina dubna rozhodující obrat.“
celý článek >>

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. : Každý má právo si vybrat
Libuše Koubská   
Na domluvené setkání přišel s malým zpožděním, zdržela ho operace. Šlo o náhradu aortální chlopně a pětinásobný bypass. Což zní hodně dramaticky, ale na otázku, jak to bylo obtížné, se prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., jen trpělivě usmál: „Nijak zvlášť.“
celý článek >>

Mechanická srdeční podpora jako alternativa k transplantaci srdce
prof. MUDr. Jan Pirk DrSc.  
Terminální fáze srdečního selhávání často nelze ovlivnit pouze medikamentózní terapií, a tak další možnosti léčby můžou nabídnout jenom specializované nefarmakologické postupy.
celý článek >>

Transplantace srdce
MUDr. Josef Bešík Ph.D.  
 Jeden z nejslavnějších lékařů starověkého světa, Hippokrates z Kosu, prohlásil, že „srdce nemůže onemocnět, neboť by přestalo bít“. Navzdory tomuto tvrzení představují v dnešní době právě choroby srdce a cév velký socioekonomický problém.
celý článek >>

Úrazy oka: zvláštní kapitola oftalmologie
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Mechanismy i charakter poranění oka jsou velmi různorodé. Zasažena může být vlastní oční koule (neboli bulbus) nebo její okolí. V oftalmologické praxi se nejčastěji setkáváme s tržnými rankami víček a cizími tělísky na rohovce. Mezi nejvážnější úrazy patří pronikající poranění nebo poleptání chemikáliemi. 
celý článek >>

Chlamydie – módní záležitost, nebo skutečná hrozba?
MUDr. Marta Honzíková   
Urogenitálním infekcím způsobeným Chlamydia trachomatis je v poslední době věnována zvýšená pozornost vzhledem k tomu, že mohou být příčinou závažných chronických onemocnění včetně neplodnosti obou pohlaví. Je to jedno z nejčastějších sexuálně přenosných onemocnění, které se vyskytuje po celém světě. V posledních letech došlo k významnému zdokonalení diagnostických metod, jež umožňují rozšíření záchytu těchto onemocnění za podmínek správně provedených odběrů. Diagnostika i léčba chlamydióz jsou finančně velmi nákladné. Proto se vzhledem k jejich značnému rozšíření stávají významným celospolečenským problémem. 
celý článek >>

Otázky/Odpovědi
Eva Pivodová   
Co pomáhá cévám?
Jinan dvoulaločný je jedním z nejstarších existujících druhů stromu na světě. Charles Darwin jej prý kdysi označil za živou fosilii... Běžně ho dnes známe spíše pod názvem ginkgo biloba anebo zkrátka ginkgo. Léčivé preparáty s výtažky z jeho listů mají antioxidační účinky a také rozšiřují cévy (tzv. vazodilatace). Díky tomu organismem lépe protéká krev a transportovaný kyslík a živiny se dostanou i do těch nejjemnějších kapilár. V lékárnách je ginkgo k dostání ve formě tablet, kapek, roztoků a také kapslí, z nichž se účinné látky uvolňují do organismu postupně v průběhu dne.
celý článek >>

Architekt, který posouvá hranice
Günter Bartoš   
Okurka, Reichstag, viadukt u Millau. Stavby britského tvůrce Normana Fostera jsou víc než „jen“ špičková architektura. Stávají se symboly, pamětihodnostmi, a to hned po svém vzniku.
celý článek >>

Auta pro každou příležitost
Luděk Vokáč   

Nejdřív kombík, potom sedan
Jarní ženevský autosalon přinesl nespočet různorodých novinek. Mezi ty praktičtější patří nové Hyundai i40, které bude konkurovat bestsellerům, jako jsou VW Passat, Ford Mondeo nebo třeba Škoda Superb. Nový korejský model střední třídy se nečekaně představil nejprve v provedení kombi, sedan bude následovat na podzim. Necelých 4,8 metru dlouhý kombík nabídne dostatek místa a zpočátku bude k dispozici se čtyřmi motory. Benzin spaluje šestnáctistovka s výkonem 99 kW a dvoulitr o výkonu 130 kW, což představuje nadprůměrné hodnoty. Nafta může pohánět jeden ze dvou motorů o objemu 1,7 litru. Výkony jsou 85 a 100 kW, spotřeba slabšího z nich dosahuje pouhých 4,3 litru na 100 kilometrů. Později přijde ještě silnější varianta dieselu.

celý článek >>

Procházky a sport v přírodě
Jana Vlková   
Pohořím Harz za čarodějnicemi
Toho, kdo navštíví hluboké lesy v německém pohoří Harz, asi nepřekvapí, že právě tady se prý o Walpuržině noci slétají čarodějnice... 
celý článek >>

Umění na hedvábí
Jana Vlková   
Motivy ze středověkých knih, barokních ozdob i Muchových obrazů. Vzory vytvořené při příležitosti výstav, na zakázku firem i osobní přání. To vše vytištěné ručně na hedvábí – na šátcích, kapesníčcích anebo kravatách... Už více než 111 let firma Zádruha pěstuje tohle krásné řemeslo.
celý článek >>

Pohodlně a elegantně
Klára Klempířová   
Těhotenství je většinou nejkrásnější období v životě ženy. A platí to i v oblékání...
celý článek >>

V očekávání
Klára Klempířová   
Kosmetika pro těhotné musí obsahovat speciální přísady, měla by být přírodní a neparfémovaná.
celý článek >>

Radosti z přírody
Klára Klempířová   
Jak se pozná organická kosmetika? Musí být označena mezinárodním certifikátem a na obalu nesmí chybět přesný popis složení. 
celý článek >>

Oblečení, které neškodí
Zora Kasiková   
Když jaro, tak tedy obměna šatníku. Ideální načasování. Vždyť obchodníci také pohotově nabízejí výjimečné slevy! Jenže – co když právě takovými nákupy ubližujeme planetě?
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA