Umění - kalendář tipů

Filmy - tipy na tento měsíc

Vybírá a doporučuje redakce 
 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Atomic Age

Za melancholický příběh o dospívání a toulkách noční Paříží získala francouzská režisérka Héléna Klotz Cenu Jeana Viga pro nelepší francouzský debut roku 2012. Film je příběhem o dospívání, rimbaudovských nočních toulkách a mládí, ve kterém se potkává smutek, euforie, melancholie a bezstarostnost. premiéra 23. 4.


Renoir

August Renoir na sklonku svého života, postižený artitidou,  jeho syn Jean, začínající režisér  a mladá živelná dívka Andrée. Tři hlavní postavy snímku režiséra Gillese Bourdouse, jenž  je vyprávěn nádhernými obrazy, ponořenými do zlaté barvy a vyvolávajícími atmosféru samotné Renoirovy malířské tvorby. Film byl uveden na MFF v Cannes 2012 v sekci Un Certain Regard, kde soutěžil s ostatními filmy o nejoriginálnější výpověď a výrazovou poetiku.  Věhlasného malíře hraje Michel Bouquet. premiéra 21. 3.

Michel Bouquet

Láska

Francouzští herci Jean-Luis Trintignant (George) a Emmanuelle Riva (Anne) hrají v nejnovějším filmu rakouského režiséra Michaela Hanekeho, nekompromisního analytika, dva postarší učitele hudby. Poté, co Anne prodělá mozkovou mrtvici, nic není jako dřív. Film zachycuje její pomalé odcházení z tohoto světa, bez sentimentu, přesto velmi lidsky. Film byl oceněn na letošních Oscarech jako nejlepší cizojazyčný film. premiéra 14. 2.

Jean-Luis Trintignan
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kluk na kole
Text Jan Gregor, Respekt
Belgičtí bratři Jean a Luc Dardennové staví s oblibou své hrdiny z okraje společnosti – drobné zlodějíčky, nezaměstnané dívky, imigranty a imigrantky – před těžká etická dilemata a ukazují na jejich příkladech limity lidskosti v morálně pokřiveném prostředí. I v Klukovi na kole vyprávějí příběh postavy, které osud příliš nepřál. Dvanáctiletý Cyril (Thomas Doret) je na počátku puberty na životní křižovatce. Nezkrotný temperamentní blonďák se nedokáže vyrovnat s tím, že jeho nevyzrálý otec (Jérémie Renier), jenž si našel novou partnerku, ho umístil do dětského domova. Kromě toho, že se při útěcích z ústavu snaží přiblížit k otci, jehož lhostejnost nechápe, navazuje křehce důvěrné pouto s kadeřnicí Samanthou (Cécile de France), která si vzdorovitého chlapce oblíbí a začne si ho brát domů na víkendy. Jenže zhrzený Cyril není schopný přijmout náklonnost nabízenou bez nároků a přidává se k místnímu teenagerskému gangu. Dynamická kamera sleduje svět z perspektivy zmateného kluka, jenž svou energii vybíjí nejčastěji při divokých jízdách na kole. Perfektně vysoustružený minimalistický příběh se vyhýbá patosu, ale vtahuje diváky účinně do hlavy protagonisty, který musí rychle dospět. Opouští nezkaženost dětského světa a setkává se s pokrytectvím a proradností dospělých. premiéra 15. 3., 2012 www.artcam.cz
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Železná lady  
Margaret Thatcherová, neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, se jako první žena stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale   i osobnímu životu, získala přezdívku Železná lady. Film ukazuje Margaretino jedenáctileté působení v pozici předsedkyně   britské vlády, její neústupnost a rozhodnost, ale i to, jakou cenu zaplatila za politický vliv a moc. V hlavní roli Meryl Streep. premiéra 1.3.

Můj život s Marilyn Monroe
Film Můj život s Marilyn Monroe nabízí neobvykle intimní pohled na hollywoodskou ikonu a její spontánní emotivní vztah s   mladým mužem, který jí rozuměl víc než kdokoliv jiný. Začátkem léta 1956 vkročila americká herečka Marilyn Monroe poprvé na   britskou půdu. Během svatební cesty s manželem Arthurem Millerem, známým americkým dramatikem, přijela Monroe do Anglie natáčet snímek Princ a tanečnice. To samé léto se třiadvacetiletý Colin Clark poprvé v životě zúčastnil filmového natáčení.   Clark, čerstvý absolvent Oxfordu, měl ambice stát se filmovým režisérem, ale zatím se musel spokojit s drobnými produkčními pracemi. O čtyřicet let později sepsal ve formě deníku svoje zážitky z tohoto natáčení a knihu nazval: „Princ, showgirl a   já“. Jenže jeden týden v jeho zápiscích chyběl. Teprve po několika letech Clark prozradil proč. V dalším pokračování   životopisu s názvem „Můj týden s Marilyn“ popisuje skutečný příběh jednoho nezapomenutelného týdne, který strávil ve   společnosti největší světové hvězdy. premiéra 23.2.

Ilustrace:  HCE, Palace Pictures, SPI,archiv AČFK, Aerofilms, Atypfilm, Warner Bros.,  Pictures, SPI, NFA, J. Rabenhauptová, archiv redakce, Bioscop, CinemArt, a.s., MOFFOM (Platet+B-Boy),  Warner Bros. ČR, SPI  Blue Sky Film, © C. Aelenei,  Bioscop, Intersonic, © K. Kučera, HCE, Falcon, archiv GMU HK/P. Kuklík, AČFK, Artcam, Das Filmfest,  www.pragueshorts.com, AČFK, Film Europe, s.r.o., archiv redakce, J. Gregora, Bontonfilm, Cinemart, Aerofilms, Bioscop, Falcon, Artcam, Wikimedia Commons,  © Ch. Geisnaes,  archiv redakce a distribučních spol., J. Gregora, Film Europe,  LFŠ, © Camino Filmverleih GmbH, www.acfk.cz, www.csfd.cz ,  © NG Praha, © Ch. Plenus, © T. Havlínková , www.eurofilmfest.cz, www.afo.cz , © Dny evropského filmu
poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA